Austin After Dark Film Festival 2019

AADFF-2019-Logo

 

Austin-After-Dark-Film-Festival-2019-Event-Photos-190

The 1st Austin After Dark Film Festival 2019 Was So Much Fun!

The Austin After Dark Film Festival event took place September 14-15, 2019 at the Alamo Drafthouse Cinema Lakeline in Austin, Texas. 6+ hours of independent Horror, Sci-Fi, Drama and Dark Comedy films screened for a mature audience will screen in two separate sessions. Most of these international films and screenplays, have never screened in the state of Texas. Thank you, to all of the attendees for supporting this dark genre film experience. Connect with us on Facebook, Instagram, Twitter and #AustinAfterDark for social media posts related to this event.

 

Austin-After-Dark-Film-Festival-2019-Event-Photos-247

 

Austin After Dark Film Festival 2019 Award Winners

  1. Best Action Film Award - Ricochet, Directed by Tim Earnheart (Washington)
  2. Best Actor Award - Jacob Bronfman in Writer's Block
  3. Best Actress Award - Kaitlyn Newman in This Is Me, Directed by Lydia Isnanto (Texas)
  4. Best Animated Film Award - Burning Bright, Directed by Aaron Bierman (California)
  5. Best Comedy Film Award - Famished, Directed by Hilarion Banks (Texas)
  6. Best Comedy Screenplay Award - 06/09, Written by Alex Ayres (Georgia)
  7. Best Dark Comedy Film Award - Mr. Figmentus, Directed by Rob Mabry (Texas)
  8. Best Dark Comedy Feature Length Screenplay Award - ScareActor, Written by Kim Donovan (California)
  9. Best Dark Comedy Short Screenplay Award - It Don't Rain on Sunny Days, Written by Randy Sparks , Lee Fleming (Washington)
  10. Best Documentary Film Award - The Bubbleman, Directed by Sachin Dheeraj Mudigonda (Texas)
  11. Best Drama Film Award - 106°F, Directed by Alexey Samsonov (California)
  12. Best Drama Feature Length Screenplay Award - Innocent One, Written by Christopher Buonopane (Massachusetts)
  13. Best Short Drama Screenplay Award - Sugar Cube, Written by Radoslav Stoyanov (Austria)
  14. Best Editing Award - Don't Die, Directed by Cody Lovorn (Texas)
  15. Best Horror Film Award - Daydream, Directed by Richard Ramirez (Texas)
  16. Best Feature Length Horror Screenplay Award - Crossbow Creek, Written by Andrew Pinon (California)
  17. Best Short Horror Screenplay Award - Meat Scarecrow, Written by Joseph Breitman (New York)
  18. Best International Film Award - Bad Dreams, Directed by Stuart Fryer (United Kingdom)
  19. Best International Screenplay Award - The Mirror, Written by Juan Alvarez Castello (Venezuela)
  20. Best Science Fiction Film Award - Patient Zero, Directed by Issa Currie (Texas)
  21. Best Science Fiction Screenplay Award - Rogue's Coward, Written by Robert J. Rogers (South Carolina)

 

Austin After Dark Film Festival Official Film Selections

Top 25% of rated submissions.

  1. 106°F, Directed by Alexey Samsonov (California)
  2. 6:15, Directed by Trey Huguley (Texas)
  3. Alienated, Directed by Sandy Parker (Louisiana)
  4. Âmbar (Amber), Directed by Felipe Blankenheim (Brazil)
  5. Bad Dreams, Directed by Stuart Fryer (United Kingdom)
  6. Bequeathed, Directed by Michael McCallum (Michigan)
  7. Bitch & Slut, Directed by Max Barber (United Kingdom)
  8. Boo, Directed by Rakefet Abergel (California)
  9. Break In Break Out, Directed by Michael Driscoll (Canada)
  10. Burning Bright, Directed by Aaron Bierman (California)
  11. Daydream, Directed by Richard Ramirez (Texas)
  12. Daddy, Directed by Kacper Anuszewski (Poland)
  13. Dead Weight, Directed by Cody Thompson (Canada)
  14. Don't Die, Directed by Cody Lovorn (Texas)
  15. Famished, Directed by Hilarion Banks (Texas)
  16. Living the Dream, Directed by Chris Beier (New York)
  17. Mr. Figmentus, Directed by Rob Mabry (Texas)
  18. Northern Star, Directed by Jason Cortez (Virginia)
  19. Patient Zero, Directed by Issa Currie (Texas)
  20. Peel, Directed by Cameron J. Kidd (Canada)
  21. Resolve, Directed by Austin Dragovich (California)
  22. Ricochet, Directed by Tim Earnheart (Washington)
  23. Robert Junior, Directed by Thomas Raker (Texas)
  24. Scare, Directed by Bejan Faramarzi (Texas)
  25. She, Formidable, Directed by Corrine McAndrews (United Kingdom)
  26. Spaces, Directed by Enrico Ferri (Canada)
  27. Shhhh, Directed by Mordechay Jonathan (Israel)
  28. Sworn, Directed by Wesley Quinn (California)
  29. Tampon, Directed by Erica Orofino (Canada)
  30. The Bubbleman, Directed by Sachin Dheeraj Mudigonda (Texas)
  31. The Crisis or Handshake It Off, Directed by Julian Tepfers (Czech Republic)
  32. The Third Hand, Directed by Yoni Weisberg (United Kingdom)
  33. The Vampire Of Soho, Directed by Andy Edwards (United Kingdom)
  34. The In-Between, Directed by Diana Abousaleh (Texas)
  35. The Job, Directed by Susan W. Caminez (New York)
  36. The Last Supper, Directed by Zach Machen (Texas)
  37. This Is Me, Directed by Lydia Isnanto (Texas)
  38. Unfinished Business, Directed by Nikolai Basarich (New York)
  39. Vacation, Directed by Chris Beier (Florida)
  40. Writer's Block, Directed by Kieren Springthorpe (California)
  41. Youth, Go to Waste!, Directed by Samuel Valenti (Pennsylvania)

 

Austin-After-Dark-Film-Festival-2019-Event-Photos-194

Austin After Dark Film Festival Official Screenplay Selections

Top 25% of rated screenplay submissions.

  1. 06/09, Written by Alex Ayres (Georgia)
  2. Angel City, Written by Al Mertens (Oklahoma)
  3. Animus, Written by Dante Beuten (United States)
  4. Apollyon's Gold, Written by Robert J. Rogers (South Carolina)
  5. At The Mercy Of Fate, Written by Samuel Taylor (California)
  6. Beginnings and Bobby, Written by Sean Coe (Maryland)
  7. Burn My Pages, Bury My Crown, Written by Anita Morina (United Kingdom)
  8. Cat Goddess, Written by Mark Rosen (Washington)
  9. Cleansing Acts, Written by Carlos Perez (Missouri)
  10. Crossbow Creek, Written by Andrew Pinon (California)
  11. Darwin Rising, Written by Richard Geiwitz (Maryland)
  12. Don't Run, Written by Kirsten Stoddart (United Kingdom)
  13. Evil Human Beings, Written by Chris Abaya (Virginia)
  14. Evil Spirit, Written by Glenn Lissner (North Carolina)
  15. Fibby, Written by Garin Pirnia (Kentucky)
  16. Flame, Written by Derek McDaniel (Texas)
  17. Funeral of a Lifetime, Written by Sarah A. Newton (California)
  18. GO(O)D EVENING, Written by Radoslav Stoyanov (Austria)
  19. Gwyneth, Written by Angela Sanner (Pennsylvannia)
  20. Haven, Written by Jimmie Rogers, Autumn Rogers (Georgia)
  21. His Name is Jeremiah, Written by D. J. McPherson (Australia)
  22. HORSEPLAY, Written by Robert Cole (California)
  23. Innocent One, Written by Christopher Buonopane (Massachusetts)
  24. It Don't Rain on Sunny Days (Screenplay), Written by Randy Sparks , Lee Fleming
    (Washington)
  25. Limpet, Written by Mark A. C. Brown (United Kingdom)
  26. Loon Lake, Written by Abraham Archambault (Washington)
  27. Marry Me, Later Maybe, Written by Jim Norman (North Carolina)
  28. Meat Scarecrow, Written by Joseph Breitman (New York)
  29. Nineteen, Written by Rachel Brewer (United Kingdom)
  30. Not Welcome, Written by Stephen Dunford (New York)
  31. Porcelain, Written by Caleb Buntyn (Texas)
  32. Pull-Out Couch, Written by Marcus E Ako, Charlotte Browne (United Kingdom)
  33. Queens, Written by Eileen Wilson (United Kingdom)
  34. Rogue's Coward, Written by Robert J. Rogers (South Carolina)
  35. Rou Garou, Written by Jimmie Smith (Mississippi)
  36. ScareActor, Written by Kim Donovan (California)
  37. Seymour Crystal- The Worst Serial Killer on Earth, Written by Samuel Vogel-Seidenberg
    (California)
  38. Shadows End, Written by Jean Maye (United Kingdom)
  39. Shift Work, Written by Austin Batley (Texas)
  40. Something New, Written by Michael Abel (California)
  41. Stand Tall!, Written by Vincent J. Paterno (California)
  42. Sugar Cube, Written by Radoslav Stoyanov (Austria)
  43. Sunshine State: Duende, Written by Kai Thorup (Georgia)
  44. Take The Shot, Written by Jim Norman (North Carolina)
  45. The Caregivers, Written by Mikeal Burgin (Iowa)
  46. The Devil Himself, Written by Edward Santiago (Texas)
  47. The Finicky Cat, Written by Garin Pirnia (Kentucky)
  48. The First Law, Written by Jack Christian, D. J. McPherson (Australia)
  49. The Garden, Written by Guillermo Ortiz, Katie Sullivan (Puerto Rico/Michigan)
  50. The Last Prison, Written by Richard Geiwitz (Maryland)
  51. The Meat Eaters, Written by Danny Howell (Virginia)
  52. The Mirror, Written by Juan Alvarez Castello (Venezuela)
  53. The Right Pathway, Written by Matthew Sheather (Australia)
  54. The Terror at Mason Manor, Written by Arturo Portillo (New Mexico)
  55. The Third Wish, Written by Radoslav Stoyanov (Austria)
  56. Through a Glass Ceiling, Darkly, Written by Richard Geiwitz (Maryland)
  57. Time to Get iLL, Written by Tom McCaffrey (New York)
  58. True Destiny, Written by Joseph Leone (Arizona)
  59. Under Cover of Trust, Written by Robert Gokay (California)
  60. Vessels, Written by Levi Caleb Smith (California)
  61. Visions, Written by Danny Howell (Virginia)
  62. Wet Rot, Written by Stuart Creque (California)
  63. What Dwells In The Dark We Put There, Written by Neil McLarty (United Kingdom)
  64. When Darkness Falls, Written by Arturo Portillo (New Mexico)
  65. Zombie Fish!, Written by James Treloar (Australia)

 

Austin-After-Dark-Film-Festival-2019-Event-Photos-244

Austin After Dark Film Festival 2019 Award Nominations

1) Best Action Film Award Nominations

  • Ricochet, Directed by Tim Earnheart (Washington) - Winner!
  • Sworn, Directed by Wesley Quinn (California)

2) Best Actor Award Nominations

  • Jacob Bronfman in Writer's Block, Directed by Kieren Springthorpe (California) - Winner!
  • Jeff Fritz in The Crisis or Handshake It Off, Directed by Julian Tepfers (Czech Republic)
  • Julian Hewitt in Living the Dream, Directed by Chris Beier (New York)
  • Kenneth Wayne Bradley in 6:15, Directed by Trey Huguley (Texas)
  • Kevin McGarry in Dead Weight, Directed by Cody Thompson (Canada)

3) Best Actress Award Nominations

  • Adriana Ducassi in Vacation, Directed by Chris Beier (Florida)
  • Kaitlyn Newman in This Is Me, Directed byLydia Isnanto (Texas) - Winner!
  • Kathryn Rheault in Northern Star, Directed by Jason Cortez (Virginia)
  • Poonam Basu in Resolve, Directed by Austin Dragovich (California)
  • Rakefet Abergel in Boo, Directed by Rakefet Abergel (California)

4) Best Animated Film Award Nominations

5) Best Comedy Film Award Nominations

  • Famished, Directed by Hilarion Banks (Texas) - Winner!
  • Tampon, Directed by Erica Orofino (Canada)
  • The Last Supper, Directed by Zach Machen (Texas)

 

Austin-After-Dark-Film-Festival-2019-Event-Photos-175-Screenplay-06-09

6) Best Comedy Screenplay Award Nominations

7) Best Dark Comedy Film Award Nominations

8) Best Dark Comedy Screenplay Award Nominations (Feature Length)

9) Best Dark Comedy Screenplay Award Nominations (Short)

10) Best Documentary Film Award Winner

  • The Bubbleman, Directed by Sachin Dheeraj Mudigonda (Texas) - Winner!

11) Best Drama Film Award Nominations

  • 106°F, Directed by Alexey Samsonov (California) - Winner!
  • Resolve, Directed by Austin Dragovich (California)
  • The In-Between, Directed by Diana Abousaleh (Texas)
  • The Job, Directed by Susan W. Caminez (New York)
  • The Vampire Of Soho, Directed by Andy Edwards (United Kingdom)

Austin-After-Dark-Film-Festival-2019-Event-Photos-125-Innocent-One

 

12) Best Drama Screenplay Award Nominations (Feature Length)

13) Best Drama Screenplay Award Nominations (Short)

14) Best Editing Award Nominations

15) Best Horror Film Award Nominations

  • Bequeathed, Directed by Michael McCallum (Michigan)
  • Daydream, Directed by Richard Ramirez (Texas) - Winner!
  • Don't Die, Directed by Cody Lovorn (Texas)
  • Peel, Directed by Cameron J. Kidd (Canada)
  • Scare, Directed by Bejan Faramarzi (Texas)

16) Best Horror Screenplay Award Nominations (Feature Length)

17) Best Horror Screenplay Award Nominations (Short)

  • Evil Human Beings, Written by Chris Abaya (Virginia)
  • Fibby, Written by Garin Pirnia (Kentucky)
  • Gwyneth, Written by Angela Sanner (Pennsylvania)
  • Meat Scarecrow, Written by Joseph Breitman (New York) - Winner!
  • Wet Rot, Written by Stuart Creque (California)

18) Best International Film Award Nominations

  • Âmbar (Amber), Directed by Felipe Blankenheim (Brazil)
  • Bad Dreams, Directed by Stuart Fryer (United Kingdom) - Winner!
  • Daddy, Directed by Kacper Anuszewski (Poland)
  • She, Formidable, Directed by Corrine McAndrews (United Kingdom)
  • The Third Hand, Directed by Yoni Weisberg (United Kingdom)

19) Best International Screenplay Award Nominations

20) Best Science Fiction Film Award Nominations

  • Alienated, Directed by Sandy Parker (Louisiana)
  • Patient Zero, Directed by Issa Currie (Texas) - Winner!
  • Spaces, Directed by Enrico Ferri (Canada)

21) Best Science Fiction Screenplay Award Nominations

 

Austin-After-Dark-Film-Festival-2019-Event-Photos-216

 

Oregon Scream Week Horror Film Festival On FilmFreeway
 
Austin After Dark Film Festival 2019 Trailers

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author
Mikel Fair

Mikel Fair

Mikel Fair My name is Mikel Fair. I am the Director of Film Festival Circuit Inc. First of all, we are a company that manages film festival events in Texas and Oregon. Furthermore, we like to have fun and celebrate independent film. I worked for 15 years in the television and film production as a location sound mixer and production manager. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Above all, watching independent films and reading creative screenplays is my passion.

3 Comments
    Save 20 percent On FilmFreeway Submissions
    Film Festival Submission Categories And Judging Guides

    Recent Posts

    New call-to-action