Austin After Dark Film Festival Fall 2020

By Mikel Fair

AADFF 2020F Event CTA WP

Austin After Dark Film Festival Screening Monday Sept 14, 2020!

This page is dedicated to the films and screenplays on the Film Festival Circuit that were selected for the Austin After Dark Film Festival Fall 2020 competition. These selections are intended for viewing by a mature audience. Genres include Horror Films, Horror Comedy, Dark Animation, Dark Drama, Experimental, Dark Science Fiction and more. Most of these films have never been screened in the state of Texas. Below is the list of 100+ international independent films and screenplays selected by the judges.

Please note that there is a separate page dedicated to the official selections and awards for Austin After Dark Film Festival Summer 2020.

Please connect with us social media:

Please join us at Doc's Drive-In Theatre 1540 Satterwhite Rd, Buda, Texas 78610 for the screenings on Monday September 14, 2020. Event tickets are now on sale. (LINK)

The following films and videos represent the top 30% rated by the judges, regardless of individual category. All official selections screen at the event.

Fall 2020 Official Film Selections

Please note that some filmmakers have requested to defer their screening to April 12, 2021. The list and order of films that are screening in September 14, 2020 is now available. (LINK)

 

  1. Abasement, Directed by John Washburn (New York)
  2. Affirmations, Directed by Carlos Diaz (Georgia)
  3. Assistance, Directed by John Doherty (China)
  4. Black Heart, Red Hands, Directed by Russell Southam (Australia)
  5. Black Moon, Directed by Ryan Graff (California)
  6. Cheap Devils, Directed by Shrader Thomas (Texas)
  7. Chemicals Between Us, Directed by Mikki Skaggs (Arkansas)
  8. Choices, Directed by Michael McCallum (Michigan)
  9. Empty Windows, Directed by Andrew Rosenstein and Joseph
    Rosenstein (Connecticut)
  10. Entambado, Directed by Humberto Flores (México)
  11. Exterminator, Directed by Duncan Birmingham (California)
  12. Field Studies: Dark Version, Directed by Brett Astor (Minnesota)
  13. From the Dark, Directed by Matthew Van Ginkel (Canada)
  14. Good Bi Kiss, Directed by Chris Phillips (California)
  15. Granny's Treasures, Directed by Kevin R. Phipps (Arizona)
  16. Holy Hell! or: A Profound Tale of Evil and Satanic Wickedness!,
    Directed by Nicholas W. Callais (New York)
  17. Human Killer, Directed by Joe Mischo (California)
  18. Into the Uncanny Valley, Directed by Liz Fania Werner and Carlos Montaner (California)
  19. Jimi, Directed by Joren Cull (Canada)
  20. Knives & Peaches, Directed by Adrian Daniel Botnariu (Germany)
  21. Lights Out by Catapus, Directed by Ben Walden (United Kingdom)
  22. Livin' After Midnight, Directed by Joe Mitchell (California)
  23. Love for Hire, Directed by Chris Di Staulo (Canada)
  24. Mark of the Rougarou, Directed by Erica Duke (California)
  25. My Brother Sam, Directed by Anthony Marzano (Washington)
  26. Nineteen Ninety Nine, Directed by Grace Uther (Australia)
  27. Omakase, Directed by Charlie Gillette (New York)
  28. OverKill, Directed by Alex Montilla (California)
  29. Paralysis, Directed by Caitlin Cooke (Texas)
  30. Parched, Directed by Charles Mesa (California)
  31. Portrait of a Lady, Directed by Robin Wang (California)
  32. Pretty, Directed by Marisa Riley (Arizona)
  33. Reefer, Directed by Jon YonKondy (Pennsylvania)
  34. Ride or Die, Directed by Zeke Farrow (California)
  35. Something is Wrong, Directed by Teo Jansen (Spain)
  36. stay awake, Directed by Colton Patrick Walter (California)
  37. Steve's New Coronavirus Gun, Directed by Rob Fox (Texas)
  38. Susie, Directed by Jordan Doig (New York)
  39. The Axe And The Iron, Directed by Matthew Roseman (California)
  40. The Blood Bride, Directed by Hannah McKibbin and Caspar Leopard (United Kingdom)
  41. The Bucca Boo, Directed by Kyle Knopf (Texas)
  42. The Gift, Directed by Jacintha Charles (California)
  43. The Greatest Horror Film Ever Made, Directed by Brandon Jordan (New York)
  44. The Purgamentum, Directed by Julie Bruns, Steven Kammerer and Shawn Major (Canada)
  45. Too Far, Directed by Juan Alonso (Florida)
  46. Too Young, Directed by Colin Babcock and Amanda Smith (Florida)
  47. Up Top, Directed by Nathan S. Hall, Brendan Pyron (Louisiana)
  48. You Up?, Directed by Flaminia Mereu (California)
  49. You're Mine !, Directed by Pascal Lastrajoli (France)
The following screenplays represent the top 30% rated by the judges, regardless of individual category.

Fall 2020 Official Screenplay Selections

  1. A Fine Disease, Written by Matthew McCracken (Australia)
  2. A Happy Place, Written by Dimitri Abdul Nour (Canada)
  3. A Mississippi Takedown, Written by Dustin Boland (Mississippi)
  4. Animal Heart, Written by John Pope (New York)
  5. Breaking & Entering, Written by Michael Hogan (California)
  6. Brook Farm, Written by Alexander Wake (Illinois)
  7. Cellblock Hell, Written by Claudio Martinez Martinez-Valle (Texas/California)
  8. Charlie Horowitz, Written by Dillon Fuhrman (Wisconsin)
  9. Chrome, Written by CJ Forst (California)
  10. Cummerbums, Written by Shaun Ireland (Texas)
  11. Cycle Black, Written by Tony Roberson Jr (Florida)
  12. Day Of The Lion, Written by Rob Holmes (California)
  13. Deathstiny, Written by Stephen James Thomas (California)
  14. Demonicon, Written by Sean Whitley and Shane Whitley (Texas)
  15. Does Lauren Look Hungry?, Written by Hope Madden (Ohio)
  16. Don Milagro, Written by Shaun Ireland (Texas)
  17. Enormity, Written by Alex (Moose) Muse and Tywanda Muse (Nevada)
  18. Faithful Shadow, Written by Kevin J. Howard (Washington)
  19. Fiend, Written by Carl Chambers (California)
  20. First And Ten, Written by Carl Chambers (California)
  21. Guy, Written by Gregory Garaizar (New York)
  22. Hard Pass, Written by Amy Manning (Arkansas)
  23. Henching, Written by Jason Lor (California)
  24. Hero, Written by Jason Tostevin (Ohio)
  25. How To Like Your Babysitter, Written by Billy Rex McAfee (Pennsylvania)
  26. In Transit, Written by Marian Rosin (New York)
  27. L.A. Is Burning, Written by Josh Thorud and Joshua Katz (Virginia)
  28. Last Stop Before Exit, Written by John Leary (New York)
  29. Leapers, Written by SherLann D. Moore (Nevada)
  30. Letters, Written by Christopher Lee Herod (Texas)
  31. Lucy, Written by Tonia Kempler (New York)
  32. Megaball$, Written by Marc Baron (New York)
  33. Mixed Fits, Written by Serenity Garcia (California)
  34. Mujeres (Women), Written by Barbara Valentina (Mexico)
  35. Murder Cabin, Written by Nick Bankhead (Wisconsin)
  36. Once Upon A Time In Texas, Written by Henry P. Gravelle (Massachusetts)
  37. Parasomniac, Written by Devi Bhaduri (Illinois)
  38. Protector Of The Emerald City, Written by Kevin J. Howard (Washington)
  39. Review, Written by Jonathan Zarantonello (California)
  40. San Francisco, Written by David Neal and Oscar Sanchez (California)
  41. The Camera, Written by Steve Sasaki (California)
  42. The Change, Written by Cynthia Zeiden (California)
  43. The Express, Written by Christopher Saunders and Gregor Sink (California)
  44. The Forest, Written by Sean Johnston (Ireland)
  45. The Lion Of Engaziwa, Written by James Woods (South Africa/New York)
  46. The Match, Written by Shayne Davis (California)
  47. The Prospector, Written by Shaun Ireland (Texas)
  48. The Resurrectionists, Written by Duncan Putney (Rhode Island)
  49. The Summoning, Written by E. C. McMullen Jr. (Texas/California)
  50. The Traditional Plan, Written by Alyson Titkemeyer (Arizona)
  51. Those Who Wander, Written by David Neal and Oscar Sanchez (California)
  52. Transcendent, Written by Thomas L. Ferguson (California)
  53. Triangles, Written by Nikki Ackerman (Arkansas)
  54. Unheard, Written by Keven Porter Jr (California)
  55. Velvet Crush, Written by Michael Boston (California)
  56. Wicked Season, Written by Amy Acosta and Ed Spila (Texas)

From this pool of official selections (top 30%) the following films, videos and screenplays have been nominated for awards. This is an additional recognition of excellence by the judges. Not every official selection was nominated for an award.

Fall 2020 Award Winners And Nominations
Please join us at Doc's Drive-In Theatre 1540 Satterwhite Rd, Buda, Texas 78610 for the screenings on Monday September 14, 2020. Event tickets are now on sale. (LINK) Please note that some filmmakers have requested to defer their screening to April 12, 2021. The list and order of films that are screening in September 14, 2020 is now available. (LINK) 

 

1. Best Actor Award Finalists

  • Andres Sarmiento in "Too Far" Directed by Juan Alonso (Florida)
  • Ruben Javier Caballero in "The Bucca Boo" Directed by Kyle Knopf (Texas)
  • Joe Carleton in "Up Top" Directed by Nathan S. Hall, Brendan Pyron (Louisiana)
  • Massimo Pagliaroli in "Love for Hire" Directed by Chris Di Staulo (Canada)- Winner!
  • Robert Keller in "Good Bi Kiss" Directed by Chris Phillips (California)

2. Best Actress Award Finalists

  • Cat Olson in "Susie" Directed by Jordan Doig (New York)
  • Kimberly Alexander in "Into the Uncanny Valley" Directed by Liz Fania Werner and Carlos Montaner (California) - Winner!
  • Lindi Cecile in "You Up?" Directed by Flaminia Mereu (California)
  • Christine Celozzi in "Parched" Directed by Charles Mesa (California)
  • Fiona Dourif in "Exterminator" Directed by Duncan Birmingham (California)

3. Best Cinematography Award Finalists

  • Abasement, Directed by John Washburn (New York)
  • Reefer, Directed by Jon YonKondy (Pennsylvania) - Winner!
  • The Axe And The Iron, Directed by Matthew Roseman (California)
  • Too Far, Directed by Juan Alonso (Florida)
  • Too Young, Directed by Colin Babcock and Amanda Smith (Florida)

4. Best Comedy Film Award

  • Ride or Die, Directed by Zeke Farrow (California) - Winner!

5. Best Comedy Feature Length Screenplay Award

  • Megaball$, Written by Marc Baron (New York) - Winner!

6. Best Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • Henching, Written by Jason Lor (California)
  • In Transit, Written by Marian Rosin (New York)
  • Mixed Fits, Written by Serenity Garcia (California) - Winner!

7. Best Dark Comedy Film Award Finalists

  • Assistance, Directed by John Doherty (China)
  • Love for Hire, Directed by Chris Di Staulo (Canada)
  • Nineteen Ninety Nine, Directed by Grace Uther (Australia)
  • You Up? Directed by Flaminia Mereu (California)
  • You're Mine ! Directed by Pascal Lastrajoli (France) - Winner!

8. Best Dark Comedy Micro Film Award Finalists

  • Steve's New Coronavirus Gun, Directed by Rob Fox (Texas)
  • Jimi, Directed by Joren Cull (Canada)
  • Omakase, Directed by Charlie Gillette (New York) - Winner!
  • Pretty, Directed by Marisa Riley (Arizona)

9. Best Dark Comedy Feature Length Screenplay Award Finalists

  • Brook Farm, Written by Alexander Wake (Illinois)
  • L.A. Is Burning, Written by Josh Thorud and Joshua Katz (Virginia)
  • Review, Written by Jonathan Zarantonello (California)
  • The Express, Written by Christopher Saunders and Gregor Sink (California) - Winner!
  • The Resurrectionists, Written by Duncan Putney (Rhode Island)

10. Best Dark Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • A Mississippi Takedown, Written by Dustin Boland (Mississippi)
  • Cummerbums, Written by Shaun Ireland (Texas) - Winner!
  • Deathstiny, Written by Stephen James Thomas (California)
  • Triangles, Written by Nikki Ackerman (Arkansas)
  • Velvet Crush, Written by Michael Boston (California)

11. Best Dark Drama Film Award Finalists

  • Entambado, Directed by Humberto Flores (México)
  • Knives & Peaches, Directed by Adrian Daniel Botnariu (Germany)- Winner!
  • Into the Uncanny Valley, Directed by Liz Fania Werner and Carlos Montaner (California)
  • My Brother Sam, Directed by Anthony Marzano (Washington)
  • Paralysis, Directed by Caitlin Cooke (Texas)

12. Best Dark Science Fiction Film Award Finalists

  • Chemicals Between Us, Directed by Mikki Skaggs (Arkansas) - Winner!

13. Best Dark Science Fiction Feature Length Screenplay Award Finalists

  • The Lion Of Engaziwa, Written by James Woods (South Africa/New York) - Winner!

14. Best Drama Feature Length Screenplay Award Finalists

  • Enormity, Written by Alex (Moose) Muse and Tywanda Muse (Nevada)
  • First And Ten, Written by Carl Chambers (California)
  • Guy, Written by Gregory Garaizar (New York)
  • Those Who Wander, Written by David Neal and Oscar Sanchez (California) - Winner!
  • Transcendent, Written by Thomas L. Ferguson (California)

15. Best Director Award Finalists

  • Black Moon, Directed by Ryan Graff (California)
  • Reefer, Directed by Jon YonKondy (Pennsylvania)
  • Stay Awake, Directed by Colton Patrick Walter (California) - Winner!
  • The Gift, Directed by Jacintha Charles (California)
  • The Greatest Horror Film Ever Made, Directed by Brandon Jordan (New York)

16. Best Drama Short Screenplay Award Finalists

  • Breaking & Entering, Written by Michael Hogan (California) - Winner!
  • Cycle Black, Written by Tony Roberson Jr (Florida)
  • Don Milagro, Written by Shaun Ireland (Texas)
  • Letters, Written by Christopher Lee Herod (Texas)
  • The Camera, Written by Steve Sasaki (California)

17. Best Drama Film Award Finalists

  • Good Bi Kiss, Directed by Chris Phillips (California) - Winner!
  • Black Heart, Red Hands, Directed by Russell Southam (Australia)

18. Best Editing Award Finalists

  • Empty Windows, Directed by Andrew Rosenstein and Joseph Rosenstein (Connecticut) - Winner!
  • Field Studies: Dark Version, Directed by Brett Astor (Minnesota)
  • OverKill, Directed by Alex Montilla (California)
  • Parched, Directed by Charles Mesa (California)
  • Portrait of a Lady, Directed by Robin Wang (California)

19. Best Ensemble Cast Award Finalists

  • Holy Hell! or: A Profound Tale of Evil and Satanic Wickedness!, Directed by Nicholas W. Callais (New York)
  • Mark of the Rougarou, Directed by Erica Duke (California) - Winner!
  • My Brother Sam, Directed by Anthony Marzano (Washington)
  • Omakase, Directed by Charlie Gillette (New York)
  • Stay Awake, Directed by Colton Patrick Walter (California)

20. Best Experimental Film Award

  • Field Studies: Dark Version, Directed by Brett Astor (Minnesota) - Winner!

21. Best Experimental Music Video Award

  • Lights Out by Catapus, Directed by Ben Walden (United Kingdom) - Winner!

22. Best Fantasy Film Award Finalists

  • The Gift, Directed by Jacintha Charles (California) - Winner!
  • The Blood Bride, Directed by Hannah McKibbin and Caspar Leopard (United Kingdom)
  • Up Top, Directed by Nathan S. Hall, Brendan Pyron (Louisiana)

23. Best Horror Comedy Feature Length Screenplay Award Finalists

  • Day Of The Lion, Written by Rob Holmes (California) - Winner!
  • Demonicon, Written by Sean Whitley and Shane Whitley (Texas)

24. Best Horror Comedy Short Screenplay

  • Does Lauren Look Hungry? Written by Hope Madden (Ohio) - Winner!

25. Best Horror Comedy Film Award Finalists

  • The Axe And The Iron, Directed by Matthew Roseman (California)
  • Holy Hell! or: A Profound Tale of Evil and Satanic Wickedness!, Directed by Nicholas W. Callais (New York)
  • OverKill, Directed by Alex Montilla (California)
  • Livin' After Midnight, Directed by Joe Mitchell (California)
  • The Greatest Horror Film Ever Made, Directed by Brandon Jordan (New York) - Winner!

26. Best Horror Feature Length Screenplay Award Finalists

  • Charlie Horowitz, Written by Dillon Fuhrman (Wisconsin)
  • Cellblock Hell, Written by Claudio Martinez Martinez-Valle (Texas/California)
  • Murder Cabin, Written by Nick Bankhead (Wisconsin)
  • Protector Of The Emerald City, Written by Kevin J. Howard (Washington)
  • Unheard, Written by Keven Porter Jr (California) - Winner!

27. Best Horror Film Award Finalists

  • Affirmations, Directed by Carlos Diaz (Georgia)
  • Black Moon, Directed by Ryan Graff (California)
  • Cheap Devils, Directed by Shrader Thomas (Texas)
  • Mark of the Rougarou, Directed by Erica Duke (California)
  • Susie, Directed by Jordan Doig (New York) - Winner!

28. Best Horror Micro Film Award Finalists

  • Abasement, Directed by John Washburn (New York)
  • From the Dark, Directed by Matthew Van Ginkel (Canada)
  • Portrait of a Lady, Directed by Robin Wang (California)
  • The Purgamentum, Directed by Julie Bruns, Steven Kammerer and Shawn Major (Canada)
  • Something is Wrong, Directed by Teo Jansen (Spain) - Winner!

29. Best Horror Short Screenplay Award Finalists

  • A Fine Disease, Written by Matthew McCracken (Australia)
  • How To Like Your Babysitter, Written by Billy Rex McAfee (Pennsylvania)
  • Lucy, Written by Tonia Kempler (New York) - Winner!
  • The Forest, Written by Sean Johnston (Ireland)

30. Best International Director Award Finalists

  • Entambado, Directed by Humberto Flores (México)
  • From the Dark, Directed by Matthew Van Ginkel (Canada)
  • Lights Out by Catapus, Directed by Ben Walden (United Kingdom)
  • Nineteen Ninety Nine, Directed by Grace Uther (Australia) - Winner!
  • The Blood Bride, Directed by Hannah McKibbin and Caspar Leopard (United Kingdom)

31. Best International Film Award Finalists

  • Assistance, Directed by John Doherty (China)
  • Black Heart, Red Hands, Directed by Russell Southam (Australia) - Winner!
  • Jimi, Directed by Joren Cull (Canada)
  • The Purgamentum, Directed by Julie Bruns, Steven Kammerer and Shawn Major (Canada)
  • You're Mine !, Directed by Pascal Lastrajoli (France)

32. Best International Screenplay Award Finalists

  • A Fine Disease, Written by Matthew McCracken (Australia)
  • A Happy Place, Written by Dimitri Abdul Nour (Canada) - Winner!
  • Mujeres (Women), Written by Barbara Valentina (Mexico)
  • The Forest, Written by Sean Johnston (Ireland)
  • The Lion Of Engaziwa, Written by James Woods (South Africa/New York)

33. Best Music Video Award

  • Too Young, Directed by Colin Babcock and Amanda Smith (Florida) - Winner!

34. Best Texas Film Award Finalists

  • Cheap Devils, Directed by Shrader Thomas (Texas)
  • Paralysis, Directed by Caitlin Cooke (Texas) - Winner!
  • Steve's New Coronavirus Gun, Directed by Rob Fox (Texas)
  • The Bucca Boo, Directed by Kyle Knopf (Texas)

35. Best Texas Screenplay Award Finalists

  • Cummerbums, Written by Shaun Ireland (Texas)
  • Demonicon, Written by Sean Whitley and Shane Whitley (Texas)  - Winner!
  • Don Milagro, Written by Shaun Ireland (Texas)
  • The Prospector, Written by Shaun Ireland (Texas)
  • Wicked Season, Written by Amy Acosta and Ed Spila (Texas)

Please join us at Doc's Drive-In Theatre 1540 Satterwhite Rd, Buda, Texas 78610 for the screenings on Monday September 14, 2020. Event tickets are now on sale. (LINK) Please note that some filmmakers have requested to defer their screening to April 12, 2021. The list and order of films that are screening in September 14, 2020 is now available. (LINK)

Watch The Trailers!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikel Fair

Mikel Fair

From 1999-2015 I worked on location in the television and film industry as a location sound mixer, production manager and field producer. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Today, I am the Director of Film Festival Circuit LLC, a US based company that manages international film festival events in Texas and Oregon. Our team is passionate about showcasing new independent films, videos, series episodes, screenplays and teleplays of all genres.

Are you new to the Film Festival submission process?

Film Festival Circuit events have reviewed over 5,000+ submissions since 2008. Our judges see issues repeated daily that weaken the presentation of films, videos and screenplays during the evaluation process. The Film Festival Submitter’s Handbook was written to help filmmakers and screenwriters build a successful strategy and avoid common costly mistakes when submitting to Film Festivals.

Download Now!
$9.99 USD