Austin After Dark Film Festival Spring 2021

By Mikel Fair

The Austin After Dark Film Festival will take place on May 14-16, 2021. This page is dedicated to the films and screenplays on the Film Festival Circuit that have been selected for the Austin After Dark Film Festival Spring 2021 event. These selections are intended for viewing by a mature audience at Doc's Drive-In Theatre on Friday May 14th (Tickets) and Saturday May 15th. (Tickets) Genres include Animation, Dark Drama, Dark Science Fiction, Dark Comedy, Experimental, Horror, Horror Comedy, Relationship Drama and more. Most of these films have never been screened in the state of Texas. Austin After Dark Film Festival Spring 2021 Film Screening Schedule. (LINK) May 16, 2021, there will be live comedy screenplay and teleplay readings at Alamo Drafthouse Cinema Lakeline. (Tickets)

 

Austin After Dark Film Festival Screening Schedule

 

Spring 2021 Schedule

Please note that screenings for our partner event, the Austin Comedy Film Festival Spring 2021 take place on Screen #2. Austin After Dark Film Festival films are on Screen #1. The programs are completely different.

Film Screenings

  • Friday May 14, 2021 - Session A: Screen #1: Doc's Drive-In Theatre - Get Tickets!
  • Saturday May 15, 2021 - Session B: Screen #1: Doc's Drive-In Theatre - Get Tickets!

Austin After Dark Film Festival Spring 2021 Film Screening Schedule. (LINK)

 

Screenplay Readings

  • Tickets for the Screenplay Readings Are Live On Eventbrite (LINK)
  • Sunday May 16, 2021 - Session C: Alamo Drafthouse Cinema Lakeline

 

Looking for a hotel?

 

Screenwriters And Actors Matchmaking Virtual Meeting

We have held two virtual events for screenwriters and actors to meet in preparation for the upcoming live screenplay readings on April 1st and April 9th. The recordings and chat logs are below. Our final virtual meeting in preparation for the screenplay readings will take place on Friday April 16, 2021 at 10:00am PST (Los Angeles). If interested, please register on Eventbrite (LINK) as soon as possible. The purpose of this meeting is to prepare for the upcoming screenplay readings on Sunday May 16th, 2021 at the Alamo Drafthouse Cinema Lakeline.

 

 

Link to the text file / chat record from April 1, 2021. <--click here

 

 

Link to the text file / chat record from April 9, 2021. <--click here

 

Austin After Dark Film Festival Spring 2021 Screenplay Readings

 

Please connect with the Austin After Dark Film Festival on social media:

 

New call-to-action

The following films and videos represent the top 30% rated by the judges, regardless of individual category. Below is the list of international independent films and videos from 30+ different US States and countries selected by the judges.

 

Austin After Dark Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

Spring 2021 Award Winners

Austin After Dark Film Festival Spring 2021 Film Screening Schedule. (LINK)

  • Best Action Film - Savages, Directed by Russell Kinscherff (United States)
  • Best Action Micro Film  - Wasteland, Directed by Michael Muchnij (Arizona)
  • Best Actor - Bloodshed, Directed by Paolo Mancini, Daniel Watchorn (Canada)
  • Best Actress - Madeline Knight in Abbygail Was Here, Directed by Keaton Smith (Texas)
  • Best Animated Film - The Call of Night, Directed by Jonathan Knowles (Michigan)
  • Best Comedy Feature Screenplay - Retirement Road Trip, Written by Joe Leone (Arizona)
  • Best Comedy Film - Let's Make a Movie, Directed by Dave Farese, Stepen Vanderpool (California)
  • Best Comedy Micro Film - Dad Pals, Directed by Kyle Kenyon (California)
  • Best Comedy Short Screenplay - Inside Hope, a script, Written by Lisa L. Kirchner (Florida)
  • Best Dark Comedy Feature Screenplay - Lily of the Valley, Written by Isaiah Mouw, Mark Botts (Texas)
  • Best Director - My Dinner With Werner, Directed by Maverick Moore (Texas)
  • Best Dark Comedy Film - CLASS, Directed by Enzo Cellucci, Ash McNair (New York)
  • Best Dark Comedy Micro Film - Red Velvet, Directed by Andrew Huggins (North Carolina)
  • Best Dark Comedy Short Screenplay - Bon Voyage, Mr. Hickey, Written by Stuart Creque (California)
  • Best Dark Comedy Teleplay - Little Poison, Written by Chad Solomon (Tennessee)
  • Best Dark Drama Feature Screenplay - South Tower, Written by Jordan O'Neal (Texas)
  • Best Dark Drama Film - Abbygail Was Here, Directed by Keaton Smith (Texas)
  • Best Dark Drama Short Screenplay - FAT, Written by Tom Bragg (New York)
  • Bet Dark Science Fiction Feature Screenplay - Forever After, Written by Emil Faithe (Arizona)
  • Best Dark Science Fiction Film- Glitch, Directed by Sara Caldwell, Walter Gorey (United States)
  • Best Dark Science Fiction Micro Film - White Light Co., Directed by Julie D. Dunn (Scotland)
  • Best Dark Science Fiction Short Screenplay - Zeda The Hunter, Written by Alexandru Ranta Gheorghe (Romania)
  • Best Director - My Dinner With Werner, Directed by Maverick Moore (Texas)
  • Best Documentary Film - The Maroon Bomber, Directed by Joshua M. Thomas (California)
  • Best Drama Feature Screenplay - Tent Town, Written by Phyllis Allison (Louisiana)
  • Best Drama Film - Midnight, Directed by Tony Lugo (California)
  • Best Drama Micro Film - Afflatus, Directed by Andre Westerholt (Germany)
  • Best Drama Short Screenplay - THREE. TWO. GONE., Written by Russell Southam (Australia)
  • Best Editing - Camping Fun, Directed by Thomas Burke (Texas)
  • Best Ensemble Cast - Hundred Flowers Project, Directed by Joel Mendez - Zarate (United States)
  • Best Experimental Music Video - Geneva Jacuzzi's Casket, Directed by Chris Friend (California)
  • Best Fantasy Film  - Caught, Directed by Kai Sitter (Germany)
  • Best Horror Comedy Film - Two-Headed Beast, Directed by Nate Southard (Texas)
  • Best Horror Comedy Micro Film - Door to Door, Directed by Tom von Dohlen (Georgia)
  • Best Horror Comedy Short Screenplay -Issue Zero, Written by Neil MacKay (Canada)
  • Best Horror Film Feature Screenplay - Idolatry, Written by L. Andrew Cooper (California)
  • Best Horror Comedy Short Screenplay - Issue Zero, Written by Neil MacKay (Canada)
  • Best Horror Film  - Mashed Potato Face, Directed by Joseph Graham (Texas)
  • Best Horror Micro Film - Routine, Directed by Russ Emanuel (California)
  • Best International Director - Hare Hunt, Directed by Ken van Mierlo (Netherlands)
  • Best International Feature Screenplay - Millennium Bug, Written by James Howells (Canada)
  • Best International Film - Echthaar, Directed by Dominic Kubisch (Austria)
  • Best Mockumentary Film - Lash!, Directed by Joe Van Auken (Virginia)
  • Best Mockumentary Film - Stars+Crusaders - Beta Cancri, Directed by Domenico Morreale (Italy)
  • Best Picture - The Relic, Directed by J.M. Logan (California)
  • Best Relationship Drama Short Screenplay - The Drive Back, Written by Justin Guidroz (Virginia)
  • Most Original Concept - Lily in the Maze, Directed by Alexandra Emmons, Andrew Juhl (New York)

 

Spring 2021 Award Finalists

Austin After Dark Film Festival Spring 2021 Film Screening Schedule. (LINK)

 

Best Actor Award Finalists

  • Chad Crenshaw in Broken Trail, Directed by Davis DeRock, Karen Elizabeth (Kansas)
  • Gabriel Armentano in Metrics, Directed by Grant Bergland (New York)
  • Matthew Courson in Family History, Directed by Mark J. Parker (Connecticut)
  • Roger Davies in RED MRKT, Directed by Beau Knapp (California)
  • Bruno Verdoni in Bloodshed, Directed by Paolo Mancini, Daniel Watchorn (Canada) - Winner!

 

Best Actress Award Finalists

  • Alena Park in Silly Simon, Directed by Johnny Skinner (Arizona)
  • Jordan Monaghan in Kill Them With Kindness, Directed by Steven Demmler (Florida)
  • Loretta Harper in That Old Misery, Directed by Gray Creasy (Tennessee)
  • Tia Podlubnyy in Umbilical, Directed by Luc Jacquemetton (California)
  • Madeline Knight In Abbygail Was Here, Directed by Keaton Smith (Texas) - Winner!

 

Best Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • Battleground State, Written by Jon Holmes (England)
  • Heaven Schmevin, Written by Jim Norman (Florida)
  • Retirement Road Trip, Written by Joe Leone (Arizona) - Winner!

 

Best Comedy Film Award Finalists

  • The Mugging of Christian Brown, Directed by Spencer Halverson (California)
  • Cagney and Hooch, Directed by John Altobello III (united states)
  • Let's Make a Movie, Directed by Dave Farese, Stepen Vanderpool (California) - Winner!

 

Best Comedy Micro Film Award Finalists

  • FREE, Directed by JP Snell (Finland)
  • Pay The Toilet, Directed by Yinwen "Wendy" Mu (Georgia)
  • Dad Pals, Directed by Kyle Kenyon (California) - Winner!

 

Best Dark Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • Cadillac, Written by Corinna Root (California)
  • CATS, Written by D.E. Garrett (Texas)
  • Screw The Cow, Written by Frank J. Avella (New Jersey)
  • The Evening, Written by Alan Harrington (Canada)
  • Lily of the Valley, Written by Isaiah Mouw, Mark Botts (Texas) - Winner!

 

Best Dark Comedy Film Award Finalists

  • Things We Dig, Directed by Pia Thrasher (California)
  • My Dinner With Werner, Directed by Maverick Moore (Texas)
  • She Had It Coming, Directed by Gedde Watanabe (California)
  • The Occult Son, Directed by Patrick Murphy (California)
  • CLASS, Directed by Enzo Cellucci, Ash McNair (New York) - Winner!

 

Best Dark Comedy Micro Film Award Finalists

  • The Ex, Directed by Neil D'Monte (California)
  • Red Velvet, Directed by Andrew Huggins (North Carolina) - Winner!

 

Best Dark Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • Family Dinner, Written by Hannah Aslesen (Georgia)
  • Pax Americana, Written by Tom Fox (California)
  • You'll Pay For This, Written by Shaun Ireland (United States)
  • Bon Voyage, Mr. Hickey, Written by Stuart Creque (California) - Winner!

 

Best Dark Comedy Teleplay Award Finalists

  • Little Poison, Written by Chad Solomon (Tennessee)  - Winner!
  • Me & My Shadow, Written by Mary Regan (New York)
  • The Door Guy: "The Plan", Written by Rain Story (California)

 

Best Dark Drama Feature Screenplay Award Finalists

  • KUDZU, Written by Marisa Forrest (California)
  • Taboo Candy, Written by Jean Galliano (United States)
  • South Tower, Written by Jordan O'Neal (Texas) - Winner!

 

Best Dark Drama Film Award Finalists

  • Garden of the Gods, Directed by Kyle Mackenzie Sullivan (Alabama)
  • Killing Evan, Directed by Taylor Landesman (New York)
  • Abbygail Was Here, Directed by Keaton Smith (Texas) - Winner!

 

Best Dark Science Fiction Feature Screenplay Award Finalists

  • Fear The Dark, Written by Lewis Taylor (England)
  • My Uncommon Brain, Written by TD Heetderks (Michigan)
  • Perfect World, Written by Emil Faithe (Arizona)
  • Unison Kismet: The Twin Samaritan, Written by Francesco Capussela (California)
  • Forever After, Written by Emil Faithe (Arizona) - Winner!

 

Best Dark Science Fiction Film Award Finalists

  • Virtually Happy, Directed by Emma Selinski (California)
  • Sclera Absentia, Directed by James Furlong (Texas)
  • The Prospector, Directed by Wade Chitwood (Washington)
  • Glitch, Directed by Sara Caldwell, Walter Gorey (United States) - Winner!

 

Best Dark Science Fiction Micro Film Award Finalists

  • Missing Night, Directed by Vivek Nair (United Kingdom)
  • White Light Co., Directed by Julie D. Dunn (Scotland) - Winner!

 

Best Dark Science Fiction Short Screenplay Award Finalists

  • Freya, Written by Wi-Moto Nyoka (United States)
  • The Grid, Written by B. Bill Randal (California)
  • Zeda The Hunter, Written by Alexandru Ranta Gheorghe (Romania) - Winner!

 

Best Director Award Finalists

  • RED MRKT, Directed by Beau Knapp (California)
  • Things We Dig, Directed by Pia Thrasher (California)
  • CLASS, Directed by Enzo Cellucci, Ash McNair (New York)
  • Virtually Happy, Directed by Emma Selinski (California)
  • My Dinner With Werner, Directed by Maverick Moore (Texas) - Winner!

 

Best Documentary Film Award Finalists

  • Crazy Collections: Instruments of Torture, Directed by Olga Antimony (Canada)
  • How Speaking About Suicide Can Save Lives, Directed by Marissa Dingman (Oregon)
  • Jayro, Directed by Wojciech Lorenc (Texas)
  • The Maroon Bomber, Directed by Joshua M. Thomas (California) - Winner!

 

Best Drama Feature Screenplay Award Finalists

  • Cold Blue Hearts, Written by Dean Harakas (Colorado)
  • Face Painters, Written by Giovanni Sanseviero (New York)
  • Ravished Melody, Written by Barbara Kane (Pennsylvania)
  • Tent Town, Written by Phyllis Allison (Louisiana) - Winner!

 

Best Drama Film Award Finalists

  • Yellow Ribbons, Directed by Caleb Gritsko (Virginia)
  • The Reunion, Directed by Laura Galt (Texas)
  • Time, Directed by Philip Nelson (Canada)
  • Your Heart Is Mine, Directed by Jake Whiston (Washington/Oregon)
  • Midnight, Directed by Tony Lugo (California) - Winner!

 

Best Drama Short Screenplay Award Finalists

  • Refractions, Written by Paula Rossman (New York)
  • The Hope Chest Has A Secret Drawer, Written by Laura Frenzer (New York)
  • The Reckoning, Written by Tracy Townsend, Dink Thomas (United States)
  • Things Misnamed, Written by T.J. Barkwill (California)
  • THREE. TWO. GONE., Written by Russell Southam (Australia) - Winner!

 

Best Editing Award Finalists

  • Yellow Ribbons, Directed by Caleb Gritsko (Virginia)
  • Black Moon, Directed by Ryan Graff (California)
  • Face Mask, Directed by Daniel Allen, Adam Huber (Missouri)
  • What's Yours, Directed by Sean Kelly, Amy O'Neill (New York)
  • Camping Fun, Directed by Thomas Burke (Texas) - Winner!

 

Best Experimental Film Award Finalists

  • Valora, Directed by Hunter Goetz (Arizona)
  • American Diversity, Directed by Jared Carver (Texas)
  • Love In A Time Of Covid #3, Directed by Michael Jay Tucker (Texas)
  • They Took Everything, Directed by The professor , Kutcha (United States) - Winner!

 

Best Fantasy Film Award Finalists

  • No One’s Listening, Directed by Juan Carlos Castaneda (Florida)
  • Samsara, Directed by Vivek Nair (United Kingdom)
  • Caught, Directed by Kai Sitter (Germany) - Winner!

 

Best Horror Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • Casual Dating, Written by Michael Lake And Stuart G. Robertson (Canada)
  • Mistry Cavern, Written by Todd Bronson (Nevada)
  • The Moron, Written by Kevin J. Howard (Washington)
  • Vermin, Written by Chris Warner (Connecticut)
  • BFFs Never Say Die, Written by K. Jennifer Ilagan (Connecticut) - Winner!

 

Best Horror Comedy Film Award Finalists

  • Angie Baby, Directed by Jacob Mullen (United States)
  • Immersion, Directed by Anaëlle Morf (Switzerland)
  • The Blair Bitch Project, Directed by Peter Loung, Chloe Macleod (Canada)
  • Two-Headed Beast, Directed by Nate Southard (Texas) - Winner!

 

Best Horror Comedy Micro Film Award Finalists

  • Comfort Him, Directed by Lee Bailes (Sweden)
  • Mayonnaise, Directed by Anaëlle Morf (Switzerland)
  • Veg Out: A Horror Comedy, Directed by Nate Carroll (Missouri)
  • Zombies2020, Directed by Jack Barton (Australia)
  • Door to Door, Directed by Tom von Dohlen (Georgia) - Winner!

 

Best Horror Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • Chimes, Written by Jason Rice (United States)
  • Good Form, Written by Jordan Dinwiddie, Matthew Hayes III (Oregon)
  • The Familiar, Written by Carrie Specht (California)
  • VoiDead, Written by Karina Kalaydzhyan (California)
  • Issue Zero, Written by Neil MacKay (Canada) - Winner!

 

Best Horror Feature Screenplay Award Finalists

  • Abandon, Written by Carmen Mosley (Nevada)
  • Black Mold, Written by Carlos Guerrero (Florida)
  • ISOLATION, Written by Mark Allen (California)
  • Lockridge, Written by Mikeal Burgin (United States)
  • Miasma, Written by L.. Andrew Cooper (California)
  • Snarl, Written by Mark C. Spera (United States)
  • The Man in the Hat, Written by Phyllis Allison (Louisiana)
  • The Pastor's Only Son, Written by Ben Bonnema (New York)
  • The Script, Written by Lynn Elliott (California)
  • Idolatry, Written by L. Andrew Cooper (California) - Winner!

 

Best Horror Film Award Finalists

  • Camping Fun, Directed by Thomas Burke (Texas)
  • Koreatown Ghost Story, Directed by Minsun Park & Teddy Tenenbaum (California)
  • Night of Morbus, Directed by Shane Ramirez (United States)
  • The Feeding, Directed by Isaac Ruth (United States)
  • Mashed Potato Face, Directed by Joseph Graham (Texas) - Winner!

 

Best Horror Micro Film Award Finalists

  • I'm Here, Directed by Eddie Frente (New York)
  • Swing Shift, Directed by Andrew Williamson (Canada)
  • Uncontrol, Directed by Manon de Reeper (Texas)
  • Routine, Directed by Russ Emanuel (California) - Winner!

 

Best International Director Award Finalists

  • Out Of Sync, Directed by Sasuke Sayama (Japan) - Winner!
  • Bordo, Directed by Dor Pe'er (Israel)
  • The Shallows, Directed by Martin T. B. Thomas (Norway)
  • Hare Hunt, Directed by Ken van Mierlo (Netherlands)

 

Best International Feature Screenplay Award Finalists

  • 10 Sinners, Written by David MacLaren (Canada)
  • Bad Trip, Written by Anthony Ford (United Kingdom)
  • SOMA, Written by Ian Hand (United Kingdom)
  • Millennium Bug, Written by James Howells (Canada) - Winner!

 

Best International Film Award Finalists

  • Sigmund, Directed by Stefano Dallan (Italy)
  • Broken Window Theory, Directed by Cristian Trujillo García (Colombia)
  • Home, Directed by Robert Pugh (Wales)
  • Echthaar, Directed by Dominic Kubisch (Austria) - Winner!

 

Best Music Video Award Finalists

  • Sorry I’m Not Perfect. Directed by Courtney Paige Nelson (California)
  • Stars+Crusaders - Beta Cancri, Directed by Domenico Morreale (Italy) - Winner!

 

Most Original Concept Award Finalists

  • Best Self, Directed by Alexis Wojcio (Washington)
  • Master Bassist, Directed by Alexei Pacholuk (New Mexico)
  • Neutrals, Directed by Jacob Horne (Michigan)
  • Deliver Me from Evil, Directed by Jonas Stewart (Georgia)
  • Lily in the Maze, Directed by Alexandra Emmons, Andrew Juhl (New York) - Winner!

 

Spring 2021 Film And Screenplay Official Selections

The following submissions ranked in the top 30% of submissions and have been named official selections by the judges. Austin After Dark Film Festival Spring 2021 Film Screening Schedule. (LINK)

 

  • 4, Directed by Dylan Garcia (Arizona)
  • Ariella, Written by Kristy Leigh Lussier (Idaho)
  • Baby Teeth, Written by Layla Merritt (New York)
  • Bite Marks, Written by Jay Strong (New York)
  • Boys, Written by Michael Klug (United States)
  • Calling Card, Written by Peter Hardy (Georgia)
  • Come Closer, Written by Pierre Langenegger (Australia)
  • come home daddy, Written by ilse willocx (Belgium)
  • Disrupture, Written by Ross Morin (Connecticut)
  • Frighten Me, Written by Martin Richmond (Scotland)
  • George Washington Slept Here!, Written by Sam Robotham (Washington, D.C.)
  • Goodbye Kansas, Directed by Stephen Venezia, Dan Giraldo (North Carolina)
  • HOUSEHOLD DEMONS, Directed by John Gray (New York)
  • Irredemption, Directed by Josh Degel (Montana)
  • Lazarus Motel, Directed by Ben Wade (Washington )
  • Lizard People, Written by Christopher J Hall (California)
  • Love Me or Die, Written by Elizabeth Findley (Idaho)
  • Monster, Written by Kurt Choate (Oklahoma)
  • Nightfall, Directed by Jake Sanders (Washington)
  • Read All About It, Directed by Josh Dubock (United States)
  • Summoning Demons, Written by Larry Dwyer (Connecticut)
  • Sunpoison, Written by Hali Gardella (Florida)
  • The Mad Dentist, Written by Alberto Scisco (Italy)
  • The match, Directed by CJ Forst (California)
  • The Strange Transgressions and Odd Depravity of Peculiar Citizens,
  • Written by Isaiah Mouw (Missouri)
  • The Undying, Written by Ian Sterchi, Keith Suta, Andrew Wiest (Montana)
  • These Faces, Written by Jason Rice (United States)
  • Vodi, Written by Nath Milburn, Luke Baker (California)
  • Zasha, Written by Margarita Zhitnikova, Jeffrey Weber (New York)

 

 

 

Austin After Dark Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

 

Watch The Trailers!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikel Fair

Mikel Fair

From 1999-2015 I worked on location in the television and film industry as a location sound mixer, production manager and field producer. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Today, I am the Director of Film Festival Circuit LLC, a US based company that manages international film festival events in Texas and Oregon. Our team is passionate about showcasing new independent films, videos, series episodes, screenplays and teleplays of all genres.

Are you new to the Film Festival submission process?

Film Festival Circuit events have reviewed over 5,000+ submissions since 2008. Our judges see issues repeated daily that weaken the presentation of films, videos and screenplays during the evaluation process. The Film Festival Submitter’s Handbook was written to help filmmakers and screenwriters build a successful strategy and avoid common costly mistakes when submitting to Film Festivals.

Download Now!
$9.99 USD