Austin Micro Film Festival Spring 2022

By Mikel Fair

This page is dedicated to the films and videos on the Film Festival Circuit that have been selected for the Austin Micro Film Festival  Spring 2022 competition.

Event Date:

  • Saturday April 2, 2022
  • 12:00 PM to 4:00 PM

Location:

  • Southwest Theaters Lake Creek 7
  • 13729 Research Blvd #1500, Austin, TX 78750

 

Genres included Animation, Comedy, Drama, Horror, Experimental, Music Videos, Science Fiction and more. Each film screening is six minutes or less and length. 

Austin Micro Film Festival Spring 2022 Event Photo 034 The Haunted Vinyl WP

 

Please connect with us on social media

 

Austin Micro Film Festival Spring 2022 Event Photo 027 Saint Rasputin

 

Austin Micro Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

Spring 2022 Award Winners

 

Best Animated Film

  • The Interview, Directed by Jae Solina (Nevada)

 

Best Comedy Film

  • Terminator: Bad Judgment Day, Directed by Lisa Belcher (Texas)

 

Best Dark Comedy Film 

  • Eggdate, Directed by Sebastian Zavala (United Kingdom)

 

Best Dark Drama Film

  • Sit With Me, Directed by Ethan Greeno (Texas)

 

Best Drama Film

  • Saint Rasputin, Directed by David Wagstaff (Oregon)

 

Best Documentary Film

  • Displaced, Directed by Amal Morse (Texas)

 

Best Experimental Film

  • Reverie, Directed by Caitlin Gray (Georgia)

 

Best Experimental Music Video

  • A Meditation on American Silence, Directed by MSeven Laracuente (New York)

 

Best Fantasy Film

  • The Dark Monster, Directed by Patricia Beckmann Wells, Peter Thomas Wells (California)

 

Best Horror Comedy Film

  • The Surfer Doll, Directed by Mark Mascolo (California)

 

Best Horror Film

  • Another, Directed by Maxwell Korn (Georgia)

 

Best International Director

  • PMS: Premenstrual Superhearing, Directed by Owen Tooth (United Kingdom)

 

Best Mockumentary Film

  • The Haunted Vinyl, Directed by Melanie Ortiz (Texas)

 

Best Music Video

  • "Me And A Clone" Directed by Kristen Baum Wilcox and Elizabeth Ronan Silva (California)

 

Best Relationship Drama

  • Young Love In a Dirty Place, Directed by Reinis Spaile (Latvia)

 

Best Romantic Comedy Film

  • Sweat Of His Cow, Directed by John Stuart Wildman, Alan Smithee (Texas)

 

Best Science Fiction Film

  • Eraser, Directed by Scott John Convery (Texas)

 

Best Texas Film

  • Doula, Directed by Maggie Rieth Austin (Texas)

 

Most Original Concept

  • The Last Hipster in Seattle, Directed by Ela Furat (Washington)

 

 

Austin Micro Film Festival Merchandise

 

Spring 2022 Award Finalists

 

Best Animated Film Award Finalists

  • Bo & Bub's Cosmic Ride, Directed by Stephen Joseph Walker (Texas)
  • Cubicle Heroes, Directed by Josh Werking (Texas)
  • Mines, Monopolies & Marketing: A History of Diamonds, Directed by
    Sarah Layne Baumann (Texas)
  • Monomyth, Directed by Thomas Scott Holland (Canada)
  • The Interview, Directed by Jae Solina (Nevada)

 

Best Comedy Film Award Finalists

  • Paint Buddies, Directed by Courtney Enea (California)
  • The Conversation, Directed by Peter Stass (New York)
  • There's Magic in the Mundane, Directed by Brandon Watts (California)
  • Waiting For Legros 2: The Eye Of The Tiger, Directed by Lance Lucero (United States)
  • Terminator: Bad Judgment Day, Directed by Lisa Belcher (Texas)

 

Best Dark Comedy Film Award Finalists

  • Crazy Mel's Auto Emporium, Directed by Kevin Maher (New York)
  • Just A Moment of Your Time, Directed by Marnie Salvani (California)
  • Pulling the Plug on Mom, Directed by April Yanko (California, Ohio, Pennsylvania)
  • The Plan, Directed by Gigi Burgdorf (United Kingdom)
  • Eggdate, Directed by Sebastian Zavala (United Kingdom)

 

Best Dark Drama Film Award Finalists

  • Over & Over, Directed by Walter Temple (Arizona)
  • Sit With Me, Directed by Ethan Greeno (Texas)
  • State Trooper, Directed by Leopoldo Torres (Illinois)
  • The Chain, Directed by Will Martinko (Pennsylvania)
  • Transcend - The Perfect Plan, Directed by Robert Espericueta (Texas)

 

Best Documentary Film Award Finalists

  • Death and Magic Castles, Directed by Kari Barber (Nevada)
  • Displaced, Directed by Amal Morse (Texas)
  • Diversity - Character-Excellence, Directed by Steve Colwell, Teri Horsley (Writer/Producer) (Ohio)
  • Earth to Art: Basketmaker, Directed by David Zurick (Kentucky)
  • It’s OK to not be OK, Directed by Andrew White (Missouri)

 

Best Drama Film Award Finalists

  • Hogger, Directed by Stephen Robert Koepfer (New York)
  • Shaded Passions:Real Life, Directed by Rodney Pearson (Arizona)
  • Absolution, Directed by Jeremy Applebaum (Illinois)
  • My Best Friend Caroline, Directed by Sarah Corean (Texas)
  • Saint Rasputin, Directed by David Wagstaff (Oregon)

 

Best Experimental Music Video Award Winner

  • A Meditation on American Silence, Directed by MSeven Laracuente (New York)

 

Best Experimental Film Award Finalists

  • Basement, Directed by Michelle Hill (Texas)
  • Bunny Wedge (God Is My CoPilot), Directed by Lisa Ludwig (New York)
  • Waiting For Legros, Directed by Lance Lucero (United States)
  • Where Alice Went, Directed by Ryan McGrady (California)
  • Reverie, Directed by Caitlin Gray (Georgia)

 

Best Fantasy Film Award Winner

  • The Dark Monster, Directed by Patricia Beckmann Wells, Peter Thomas Wells (California)

 

Best Horror Comedy Film Award Finalists

  • It Came From the Sink, Directed by Ryan McGrady, Grace Noble (California)
  • The Foot Fetisher, Directed by Randy Zuniga (California)
  • Timber, Directed by Jared Tipton (California)
  • The Surfer Doll, Directed by Mark Mascolo (California)

 

Best Horror Film Award Finalists

  • Another, Directed by Maxwell Korn (Georgia)
  • Bolie, Directed by Pilar ADARA (New York)
  • My Soul To Keep, Directed by Brian Spillane (California)
  • Ruby Eyes, Directed by Brian Du (Oklahoma)
  • The Hunted, Directed by Prakash Gandhi Natarajan (Texas)
  • Unveiled, Directed by Ryan Graff (California)

 

Best International Director Award Finalists

  • Another Day To Live, Directed by David Cossini (Australia)
  • Clearance Sale, Directed by Sarower Reza Jimi (Estonia)
  • Eggdate, Directed by Sebastian Zavala (United Kingdom)
  • PMS: Premenstrual Superhearing, Directed by Owen Tooth (United Kingdom)
  • The Prisoner, Directed by Rodja Martin Tröscher (Germany)

 

Best International Film Award Finalists

  • A-mors, Directed by JL Ruiz (Mexico)
  • Broken, Directed by Glenn Barden (United Kingdom)
  • Ciao, Isabella, Directed by Ricardo Ramos
  • Deep Encounters, Directed by Maxime Laurin (Canada)
  • Peaches, Directed by Pascale Korteweg (The Netherlands)

 

Best Mockumentary Film Award Finalists

  • PMS: Premenstrual Superhearing, Directed by Owen Tooth (United Kingdom)
  • The Life of Sophie, Directed by Rafael Star (Australia)
  • The Haunted Vinyl, Directed by Melanie Ortiz (Texas)

 

Best Music Video Award Finalists

  • A Feast That Never Comes, Directed by Maria Juranic (New York)
  • Fall Apart, Directed by Amelia Rico (Texas)
  • Me And A Clone, Directed by Kristen Elyse Baum Wilcox (California)
  • Realistic Love Song - Jeremy Todd, Directed by Kylie Daniel (Illinois)

 

Best Relationship Drama Award Finalists

  • Diary of Her, Directed by Silvia Vera (Texas)
  • Egg, Directed by Chun Hei Chow, Siu Lun Leung, Man Hin Lee (Hong Kong)
  • How much?, Directed by Arthur Fanget (France)
  • La Vie En Rhonda, Directed by Rhonda Findling (United States)
  • Young Love In a Dirty Place, Directed by Reinis Spaile (Latvia)

 

Best Romantic Comedy Film Award Finalists

  • Succulents, Directed by Cassie Symes, Georgina Thomas (United Kingdom)
  • Sweat Of His Cow, Directed by John Stuart Wildman, Alan Smithee (Texas)

 

Best Science Fiction Film Award Finalists

  • Everly, Directed by Sherri Lynn Urann-Bylenga (Washington)
  • Eraser, Directed by Scott John Convery (Texas)

 

Best Texas Film Award Finalists

  • DDD, Directed by Eric Unusual (Texas)
  • Doula, Directed by Maggie Rieth Austin (Texas)
  • SHC: Freak Accident, Directed by Thomas Burke (Texas)
  • Sleep, Directed by Karl Toft (Texas)
  • Terminator: Bad Judgment Day, Directed by Lisa Belcher (Texas)

 

Most Original Concept Award Finalists

  • A Sunny Desperation, Directed by Emily Tope (Minnesota)
  • Apocalypse, Directed by John Fairchild (California)
  • breatHHelmet Presents: RenaisSénse from JOHN CHEST for men, Directed by Matt Dean (California)
  • Butterflies, Directed by Tonia Kempler, Bulent Gurcan (New York)
  • The Last Hipster in Seattle, Directed by Ela Furat (Washington)

 

Austin Micro Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

Film Festivla Submitter's Handbook ebook and AudioBook

 

Austin Micro Film Festival Shirts and Clothing

 

Mikel Fair

Mikel Fair

From 1999-2015 I worked on location in the television and film industry as a location sound mixer, production manager and field producer. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Today, I am the Director of Film Festival Circuit LLC, a US based company that manages international film festival events in Texas and Oregon. Our team is passionate about showcasing new independent films, videos, series episodes, screenplays and teleplays of all genres.

Are you new to the Film Festival submission process?

Film Festival Circuit events have reviewed over 5,000+ submissions since 2008. Our judges see issues repeated daily that weaken the presentation of films, videos and screenplays during the evaluation process. The Film Festival Submitter’s Handbook was written to help filmmakers and screenwriters build a successful strategy and avoid common costly mistakes when submitting to Film Festivals.

Download Now!
$9.99 USD