Georgia Documentary Film Festival Fall 2019

Fall2019-GeorgiaDocumentaryFilmFestival-InAtlanta

New call-to-action

 

The Georgia Documentary Film Festival Fall 2019 is coming soon! 

The  3rd Georgia Documentary Film Festival Fall 2019  event will take place November 11, 2019 in Atlanta.  75+ Short  Documentary Films from 30+ US States and 20+ countries will screen for one day  at the Wild Heaven West End Brewery and Gardens. Tickets for this event are available on Eventbrite. Any dollar amount that you spend your tickets, helps to support the venue rental fees for this event. Your purchase also gives international and Georgia based filmmakers an opportunity to screen the newest Independent Short Films on the Film Festival Circuit for the Atlanta Audience. Most of these films, have never screened in the state of Georgia. Please join us for this Short Documentary Film experience. Connect with us on Facebook, Instagram or Twitter and please use #GeorgiaDocumentaryFilmFestival in your social media posts related to this event.

 

Georgia Documentary Film Festival Fall 2019 Schedule

Session One: 12:00pm

Session Two: 1:30pm
Session Three: 3:00pm
Awards Presentation: 4:30pm

 

Georgia Documentary Film Festival Official Selections:

Session One 12:00PM :

  1. 5 Reasons Why We Need Hate Speech, Directed by Molly Dedham (New York)
  2. 6th and San Pedro, Directed by Scott Pommier (California)
  3. A Change of Practice: Leadership in Medicine for the Underserved, Directed by Jennifer
    Berggren (Michigan)
  4. A Feeling for Leaving, Directed by Dan Boord and Luis Valdovino (Colorado)
  5. A New Deal for Public Art in the Free State, Directed by Graham Carroll and Kara Heitz
    (Kansas)
  6. A Story About Lights, Directed by James Barahanos (Australia)
  7. Aaron Durogati - Playing With The Invisible, Directed by Matteo Vettorel and Damiano
    Levati (Italy)
  8. As Easy As, Directed by Brittany V Gates (California)
  9. Badlaav Republic, Directed by Manahar Kumar (India)
  10. Bet on Yourself, Directed by Harvey Eaton (England)
  11. Blind Adventure Camp, Directed by Rod Murphy (North Carolina)
  12. Boca Del Lobo, Directed by Jesse Moss (Georgia)
  13. Canvas, Directed by Liv Gwynn (New York)
  14. Catatumbo Stories, Directed by Xenia Grubstein (Colombia/New York/United Kingdom)
  15. Censoring Nuremberg, Directed by Tim Raycroft and David Bussan (Ohio)
  16. Clay County, Directed by Marcy McCall (Georgia)
  17. Conviction, Directed by Kristy Choi (Alabama)
  18. D.O.G. Days of Summer, Directed by Dan Gamber (Georgia)
  19. DAMITA., Directed by W. Feagins, Jr. (Georgia)
  20. David's Ark, Directed by David Studebaker (California)

Session Two 1:30PM :

  1. DayJob: Andrea Jones-Rooy, Directed by Rob Langhammer and Felicitas Hammerstein (New York)
  2. Diversity in the Long Gray Line, Directed by Les Owen (Maryland)
  3. Elsewhereness, Directed by Nick Whelan (Thailand/New York/Vietnam)
  4. Farm Truck 912, Directed by Kylie Procita (Georgia)
  5. Forever a Champion, Directed by Carmen Vincent (United Kingdom)
  6. Forever Elvis, Directed by Shihyun Wang (Nevada)
  7. Global Food Crisis & Our Conviction, Directed by Justin Chung and Ji Won Kim (New York/South Korea)
  8. Hayat (2019), Directed by Rendah Haj (Australia)
  9. Heroes of the Wild Frontiers: The Battle of the Horn, Directed by Krishnendu Bose (India)
  10. Heroes of the Wild Frontiers: The Fragile Islands, Directed by Krishnendu Bose (India)
  11. Heroes of the Wild Frontiers: The Return of the Shān, Directed by Krishnendu Bose (India)
  12. How to Bend Concrete in 108 Easy Steps , Directed by Mahesh Madhav (Oregon)
  13. How We See Water, Directed by Robin Starbuck (Mexico)
  14. Ilha da Rainha, Directed by Kayla Fragman (Canada)
  15. Instead of Leaving, Directed by (Colombia)
  16. Into the Black, Directed by Kenzie Greer (Alabama)
  17. Jimbo, Directed by Kelly Conlin (Canada)
  18. Kalangala Dreams, Directed by Daniel Hedström, Apollonia Meleouni, Sofie Andersson and
  19. Astrid Andersson Ahlbom (Sweden/Uganda)
  20. Kumudini: A Water Lily Chronicle, Directed by Jaya Jose Raj C L (India)
  21. Kwizera, Directed by Alexis Lopez (Ohio/Rwanda)
  22. LATINO$ + FILM + USA, Directed by Mariana Gomez (Georgia)
  23. Let the Blonde Sing, Directed by Rachel Knoll (Alaska/Minnesota)
  24. Making Cape Point, Directed by (Maine)
  25. Maria Torres: Neighborhood Artist, Directed by Davis Hall (New York)
  26. Masters of Camouflage, Directed by Betsy Beasley (Philippines/Indonesia/Bahamas)
  27. Natura Obscura, Directed by Kelsey Quakenbush (Colorado)
  28. Nonna, Directed by Sara Izzi (Italy)
  29. Operation International, Directed by Jeff Colhoun (Ivory Coast)

Session Three 3:00pm :

  1. Overseas, Directed by Irene Felici (Bangladesh)
  2. Post-Election Works, Directed by (California)
  3. R1514, the waiting, Directed by Salvador Alemany (Spain/Western Sahara)
  4. Ready to Work, Directed by Seth Farmer, Reagan Wells (Alabama)
  5. Reap What You Sew, Directed by Tyler Adams (Malawi)
  6. Remembering Cuba, Directed by Sophia Costanzo
    (California/Indiana/Texas/Massachusetts/Arkansas/Florida)
  7. RSVP, Directed by Samantha Mitchell (Maryland)
  8. Shebbie's Live Life Series, Directed by Justin R. Edelman (California)
  9. Show to Show, Directed by Samuel Scott (Ohio)
  10. Sink or Skim, Directed by Will Hewitt and Austen McCowan (Scotland)
  11. Smoke and Baloney, Directed by Shirley Moore (Canada)
  12. Something About Little River, Directed by Jeb Brackner (Alabama)
  13. Squeegee, Directed by Khalid Ali (Maryland)
  14. The Butterfly Effect, Directed by Kate Boylan-Ascione (Florida)
  15. The Cat Man, Directed by Mauricio Ventura, Robert Julian (California)
  16. The Creative Process, Directed by Spencer Fochtman (Oregon)
  17. The Silver Boys, Directed by Jared Salazar (Guatemala)
  18. The Sisters, Directed by Michał Hytroś (Poland)
  19. The Tides That Bind, Directed by (Pennsylvania)
  20. The Tree Farmer, Directed by Jeremy Roberts (Georgia)
  21. Thursday Fields, Directed by Harry Zernike (New York)
  22. Touch and Go Chess Party, Directed by Paul Restivo (Illinois)
  23. Waters of the U.S., Directed by Remi Escudié (Alabama)
  24. We All Believe in You, Directed by Andrea Beça (Canada)
  25. Witch Hunt, Directed by Emmanuel Adu Poku (New York)
  26. Work Sticks: Art, Impermanence, and Childhood in an East Tennessee Town, Directed by Shara K. Lange (Tennessee)
  27. Wrong Path, Directed by Shihyun Wang (California)
  28. Yonatan's Platoon, Directed by Matan Hatsav (California)
  29. You Will Survive Doomsday, Directed by Kyle McDougall (Canada)

GDFF-2019F-HubSpot-CTA-Tickets

Award Nominations

TBA

 

Watch The Film Trailers Here

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author
Caroline King

Caroline King

0 Comments
    Save 20 percent On FilmFreeway Submissions
    Film Festival Submission Categories And Judging Guides

    Recent Posts

    New call-to-action