Houston Comedy Film Festival 2018 Event Recap

Houston-Comedy-Film-Festival-2018-Event-Photos-01-Devone-Jones

Our 9th Comedy Film Festival Event In Houston, Texas.

First of all, the 9th Houston Comedy Film Festival took place on  April 14, 2018 at the Alamo Drafthouse Cinema Mason Park. Furthermore, a special thanks goes out to the wonderful, near sell-out crowd Saturday. Finally, this page lists the official selections, nominations and awards for the Houston Comedy Film Festival 2018.

 

Houston-Comedy-Film-Festival-2018-Event-Photos-05-1

 

Houston Comedy Film Festival 2018 

Official Film Selections

  1. "#Reality 2.0" Directed by Theresa Varga (United Kingdom)
  2. "A Running Start" Directed by Tony Armer (Florida)
  3. "Anything Boys Can Do" Directed by Bonnie McFarlane (Canada)
  4. "Bluehilda" Directed by James Sugrue (New Jersey)
  5. "Candyland" Directed by Taylor Bracewell (Louisiana)
  6. "Church Wives" Created by Caroline King (Louisiana)
  7. "Discovery Happy Viki" Directed by Viki (California)
  8. "El Piñatero: The Legend Behind the Sport" Directed by Rey U Barrera (Texas)
  9. "Girl #2" Directed by David H. Jeffery (California)
  10. "Girl Brain" Directed by Ashleigh Stanczak (California)
  11. "Going Down" Directed by Andreas Toumbas (Austraila)
  12. "Honeymoon" Directed by Anaelle Morf (Switzerland)
  13. "I Love You More" Directed by Kevin Hartford (Nova Scotia)
  14. "Low Battery" Directed by Mike Feeney (New York)
  15. "Luke in the Sky with Diamonds" Directed by Luke DaMommio (Texas)
  16. "Mombie" Directed by N.T. Bullock (Louisiana)
  17. "No Sex" Directed by Alexey Ionov (Russian Federation)
  18. "Other People's Children" Directed by Brad Riddell & Anna Maria Hozian (Illinois)
  19. "Passed Out" Directed by Eric Dumois (Texas)
  20. "Pillow Talk" Directed by Daniel Pappas (Texas)
  21. "Pool Party" Directed by Patrick Rieth (Indiana)
  22. "Rose Et Molletonnée" Directed by Frédéric Chane-son (France)
  23. "Sizzlin' Bacon" Directed by Leander Hanssen Jr. (Belgium)
  24. "Smile" Directed by Ashley Bush (California)
  25. "So SOHA Season Two" Directed by Lauren Terilli (New York)
  26. "Terrorist Number Four" by Bentley Brown Nathan Danskey (Texas)
  27. "The Accomplice" Directed by Jon Hoeg & John F. Beach (United States)
  28. "The Break Up" Directed by Tim Butcher (United Kingdom)
  29. "The Last Tamale" Directed by Jeremy Mowery (California)
  30. "The Straight Edge Brothers" Directed by Jose Martinez (Texas)
  31. "Triumphers (Triunfadores)" Directed by Joseba Alfaro (Spain)
  32. "Trivia Night" Directed by Julian Bozzo (United States)
  33. "Demon Box" By Luke Butler & Anthony Campagna (New York) 

 

Houston Comedy Film Festival 2018 

Official Short Screenplay Selections

  1. Bakery Ladies” Written by Lorraine Portman (Florida)
  2. Char Wars: Darth Vaper” Written by Ron Podell (Wyoming)
  3. Coffee in Southtown” Written by Jeff Heinen & Julia Heinen
  4. Dog Day” Written by Lauren Hoekstra (California)
  5. "D.O.U.C.H.E." Written by Ryan Somohano (California)
  6. "Film Festival Fodder" Written by Jennifer Katz (Maryland)
  7. GCC Strong” Written by Keegan Moore (Texas)
  8. Helpful New Yorker” Written by Morgan Leinwohl (California)
  9. Jed Steele Ep 01: Wash, Dry, Fold, And Die!” Written by Sean Whitley (Texas)
  10. Life Out Loud” Written by Rashika Roberts
  11. Lovin' It” Written by Stuart Creque
  12. One Liner” Written by Kristy Leigh Lussier (Idaho)
  13. Pen & Pencil” Written by Devone Jones (California)
  14. Plunge” Written by Lance Roger Axt (Washington)
  15. Scary Lucy” Written by Sheila Schroeder (Colorado)
  16. The Ill-Timed Enlightenment of Jason Voorhees” Written by Lisa McFadden (California)
  17. The Kosher Mutiny (Max's Deli Pilot Episode) Written by Jim Norman (Florida)
  18. "The Rookie" Written by Adrian Moss (United Kingdom)
  19. The Most Interesting Man in Dave's Mind” Written by Amanda R. Martinez (New York)
  20. You'd Prefer An Astronaut.” Written by Todd Selleck (Michigan)
 

Houston Comedy Film Festival 2018 
Official Feature Screenplay Selections

  1. "(F)UGLY” Written by Phil Hollins
  2. "12 Feet Deep" Written by Jimmie Rogers (Alabama)
  3. "A Very White Christmas” Written by Madeleine Gentinetta (Switzerland)
  4. "Advanced Biology with Ms. Valentine" Written by Jennifer Poland (Ohio)
  5. "Artemis" Written by Daniel Keith (New York)
  6. "Born in LA: Dolls and All” Written by Marlene Sharp (California)
  7. "Bound for the Outer Banks” Written by Alicia Dutton
  8. "Dregslist" Written by Karen Tengwald (New Mexico)
  9. "Forever and Never” Written by Dante A Orange (Illinois)
  10. "Forward Progress” Written by Zachary Madson, Garret Geist Oregon)
  11. "Ghost in a Jar” Written by Gerry Gibson, Christopher Ian Lutz (North Carolina)
  12. "Ghostapus" Written by Lisa Hammer (New York)
  13. "Gone Wild" Written by Kenneth Guidry (New York)
  14. "Green Wedding” Written by Sebastiano Pestoni (California)
  15. "Higher Education” Written by Kyle A Smith
  16. "I Am My Brothers Keeper” Written by Cedric Shelton (California)
  17. "Last Call” Written by Steven Richard (Connecticut)
  18. "MegaBall$” Written by Marc Baron (New York)
  19. "Mojito” Written by Ruthie Marlenée (California)
  20. "Mr. Jacobs Versus the Demonic Party Clowns from the Great Beyond” Written by Jeff Folschinsky, Mark Bate (California)
  21. "Off of the Deep End” Written by Daniel T. Davis, Jr.
  22. "Oy-Vey Maria!” Written by Drew Henriksen (New York)
  23. "Pace” Written by Sean Carmichael (Massachusetts)
  24. "Play The Fool” Written by Mark Gunnion
  25. "Queen of the Bounce" Written by Curtis Larade (Canada)
  26. "Six Seconds” Written by Tim Brothers (Australia)
  27. "Stacey" Written by Steve Hanisch (New Jersey)
  28. "The Alabama Samurai” Written by Jessy Williamson
  29. "The Avuncular Homunculus” Written by Mario Rivas (California)
  30. The Black Forest Ham” Written by Matthew Heinze (Texas)
  31. "The Breakdown” Written by Michael Charron, Ari Said (Texas)
  32. "The DMV Chronicles" Written by Jana Godshall & Christina Stevens (Louisiana)
  33. "The Four Letter Word" Written by Jennifer Harrison (New Jersey)
  34. "The Mayor” Written by D.G. Stern (Florida)
  35. "The Missile” Written by Richard Geiwitz
  36. "The Other Team" Written by Wendy Braff (California)
  37. "The Weak Outdoors” Written by Gunnar E Garrett Jr. (California)
  38. "Topsoil" Written by Marc Giacomi (New York)
  39. "Trinity Loft 2017” Written by Roland Zistler (Germany)
  40. "Where There's a Will" Written by Eric Granger (New York)
 
 Best Actor Award Nominations
  1. Alex Dafnis in "Candyland"
  2. Arturo Gutierrez in "El Piñatero: The Legend Behind the Sport" - Winner!
  3. John F. Beach in "The Accomplice
  4. Jeremy King "A Running Start"
  5. Nathan Bryon in "#Reality 2.0"
Best Actress Award Nominations
  1. Angelica Mercado "The Last Tamale"
  2. Caroline King in "Church Wives"
  3. Elidan Arzoni in "Honeymoon"
  4. Lizz Bashore in "Pillow Talk"
  5. Lark LeClear in "Smile" - Winner!

Best Animated Comedy Film Award Winner!

  • "Bluehilda" Directed by James Sugrue (New Jersey) - Winner!

 

 

Best Comedy Short Film Award Nominations

  1. "Candyland" Directed by Taylor Bracewell (Louisiana) - Winner!
  2. "El Piñatero: The Legend Behind the Sport" Directed by Rey U Barrera (Texas)
  3. "Luke in the Sky with Diamonds" Directed by Luke DaMommio (Texas)
  4. "Terrorist Number Four" by Bentley Brown c/o Nathan Danskey (Texas)
  5. "The Last Tamale" Directed by Jeremy Mowery (California)
Best Comedy Short Screenplay Award Nominations
  1. "Jed Steele Ep 01: "Wash, Dry, Fold, And Die!” Written by Sean Whitley (Texas)
  2. "Life Out Loud” Written by Rashika Roberts
  3. "Lovin' It” Written by Stuart Creque
  4. "One Liner” Written by Kristy Leigh Lussier (Idaho)
  5. "Pen & Pencil” Written by Devone Jones (California) - Winner!

Best Dark Comedy Film Award Nominations

  1. "Demon Box" By Luke Butler & Anthony Campagna (New York) - Winner!
  2. "Girl #2" Directed by David H. Jeffery (California)
  3. "Mombie" Directed by N.T. Bullock (Louisiana)
  4. "Pool Party" Directed by Patrick Rieth (Indiana)
  5. "The Accomplice" Directed by Jon Hoeg & John F. Beach (United States)

Best Feature Length Comedy ScreenplayAward Nominations

  1. "(F)UGLY” Written by Phil Hollins
  2. "The DMV Chronicles" Written by Jana Godshall & Christina Stevens (Louisiana)
  3. "Ghost in a Jar” Written by Gerry Gibson, Christopher Ian Lutz (North Carolina)
  4. "Born in LA: Dolls and All” Written by Marlene Sharp (California)
  5. "Green Wedding” Written by Sebastiano Pestoni (California)
  6. "Play The Fool” Written by Mark Gunnion
  7. "Queen of the Bounce" Written by Curtis Larade (Canada)
  8. "Stacey" Written by Steve Hanisch (New Jersey)
  9. "The Black Forest Ham” Written by Matthew Heinze (Texas) - Winner!
  10. "The Breakdown” Written by Michael Charron & Ari Said (Texas)

 Best International Film Award Nominations
  1. "Going Down" Directed by Andreas Toumbas (Austraila)
  2. "Honeymoon" Directed by Anaelle Morf (Switzerland)
  3. "I Love You More" Directed by Kevin Hartford (Nova Scotia)
  4. "Rose Et Molletonnée" (Pink Quilted) Directed by Frédéric Chane-son (France) - Winner!
  5. "Triumphers (Triunfadores)" Directed by Joseba Alfaro (Spain)

 

Best International Director Award Nominations

  1. "Anything Boys Can Do" Directed by Bonnie McFarlane (Canada) - Winner!
  2. "Honeymoon" Directed by Anaelle Morf (Switzerland)
  3. "No sex" Directed by Alexey Ionov (Russian Federation)
  4. "Sizzlin' Bacon" Directed by Leander Hanssen Jr. (Belgium)
  5. "The Break Up" Directed by Tim Butcher (United Kingdom)

 

Best Micro Short Comedy Film Award Nominations

  1. "Girl Brain" Directed by Ashleigh Stanczak (California)
  2. "Honeymoon" Directed by Anaelle Morf (Switzerland)
  3. "I Love You More" Directed by Kevin Hartford (Nova Scotia)
  4. "Low Battery" Directed by Mike Feeney (New York) - Winner!
  5. "Smile" Directed by Ashley Bush (California)

Best Mockumentary Short Film Award

"Church Wives" Created by Caroline King (Louisiana) - Winner!

 

Best Texas Comedy Film Award Nominations

  1. "El Piñatero: The Legend Behind the Sport" Directed by Rey U Barrera (Texas) - Winner!
  2. "Luke in the Sky with Diamonds" Directed by Luke DaMommio (Texas)
  3. "Passed Out" Directed by Eric Dumois (Texas)
  4. "Terrorist Number Four" by Bentley Brown c/o Nathan Danskey (Texas)
  5. "The Straight Edge Brothers" Directed by Jose Martinez (Texas)

Best Web Series Episode Award Nominations

  1. "#Reality 2.0" Directed by Theresa Varga (United Kingdom)
  2. "Going Down" Directed by Andreas Toumbas (Austraila)
  3. "So SOHA Season Two" Directed by Lauren Terilli (New York) - Winner!
  4. "Trivia Night" Directed by Julian Bozzo (United States)

 Best Cinematography Award Nominations
  1. "Candyland" Directed by Taylor Bracewell (Louisiana) - Winner!
  2. "El Piñatero: The Legend Behind the Sport" Directed by Rey U Barrera (Texas)
  3. "Luke in the Sky with Diamonds" Directed by Luke DaMommio (Texas)
  4. "No sex" Directed by Alexey Ionov (Russian Federation)
  5. "The Accomplice" Directed by Jon Hoeg & John F. Beach (United States)

Best Director Award Nominations

  1. "Candyland" Directed by Taylor Bracewell (Louisiana)
  2. "Smile" Directed by Ashley Bush (California)
  3. "So SOHA Season Two" Directed by Lauren Terilli (New York)
  4. "The Accomplice" Directed by Jon Hoeg & John F. Beach (United States)
  5. "Trivia Night" Directed by Julian Bozzo (United States) - Winner!

Best Ensemble Cast Award Nominations

  1. "Church Wives" Created by Caroline King (Louisiana)
  2. "El Piñatero: The Legend Behind the Sport" Directed by Rey U Barrera (Texas)
  3. "Luke in the Sky with Diamonds" Directed by Luke DaMommio (Texas) - Winner!
  4. "So SOHA Season Two" Directed by Lauren Terilli (New York)
  5. "Trivia Night" Directed by Julian Bozzo (United States)

Houston Comedy Film Festival Girl-brain-Poster

 

Most Original Concept Award Nominations

  1. "Church Wives" Created by Caroline King (Louisiana)
  2. "Demon Box" By Luke Butler & Anthony Campagna (New York)
  3. "Smile" Directed by Ashley Bush (California)
  4. "The Last Tamale" Directed by Jeremy Mowery (California) - Winner!
  5. "Trivia Night" Directed by Julian Bozzo (United States)

Single Funniest Moment Award Nominations

  1. "Girl Brain" Directed by Ashleigh Stanczak (California) - Winner!
  2. "Low Battery" Directed by Mike Feeney (New York)
  3. "Luke in the Sky with Diamonds" Directed by Luke DaMommio (Texas)
  4. "So SOHA Season Two" Directed by Lauren Terilli (New York)
  5. "The Accomplice" Directed by Jon Hoeg & John F. Beach (United States)

About the author
Mikel Fair

Mikel Fair

Mikel Fair My name is Mikel Fair. I am the Director of Film Festival Circuit Inc. First of all, we are a company that manages film festival events in Texas and Oregon. Furthermore, we like to have fun and celebrate independent film. I worked for 15 years in the television and film production as a location sound mixer and production manager. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Above all, watching independent films and reading creative screenplays is my passion.

0 Comments
Save 20% On FilmFreeway Submissions
Film Festival Submission Tips

Recent Posts

Film Festival Judging Explained