Houston Comedy Film Festival Fall 2021

By Mikel Fair

This page is dedicated to the films, videos and screenplays on the Film Festival Circuit that have been selected for the Houston Comedy Film Festival Fall 2021 competition. This live screening event took place on Saturday November 13, 2021 at the 14 Pews Theater from 2:30pm - 8:00pm. Genres included Comedy, Dark Comedy, Romantic Comedy, Mockumentary, Animation, Funny Music Videos and more.

 

New call-to-action

 

Please connect with us on social media

 

 

Houston Comedy Film Festival Shirt

 

 

Houston Comedy Film Festival Certificate Order

 

Houston Comedy Film Festival Fall 2021 Event Photo 006

 

Fall 2021 Award Winners

Order your physical cut and laminated certificate now! All award winners, finalists and official selection can buy them here. (HCFF Cert Order LINK)

 

1) Best Acting Performance

  • Jenn Gannon in “A Stand for Damaged Fame” Directed by Kent J Arceneaux and David Luck (Louisiana)

2) Best Animated Film
  • “The War on Straws” Directed by Alec Castillo (United States)

3) Best Comedy Feature Screenplay
  • “God Mode” Written by Ash Willeby (Texas)

4) Best Comedy Film
  • “The Long Strange Trip Backyard” Directed by Coby Rich (Texas)

 

5) Best Comedy Micro Film

  • “BioPetz” Directed by Tyler Council (Florida)

6) Best Comedy Series Episode
  • “breakLAND: eps 1-3” Directed by Luisa Novo (California)

7) Best Comedy Series Micro Episode
  • “Auction House” Directed by Sean Davis, CavekeeperX (New York)

8) Best Comedy Short Screenplay
  • “Ren-Fair” Written by Jesse Mattson, Sam Mattson (United States)

9) Best Comedy Teleplay
  • “In My Twenties” Written by Katherine Aranda (California)

10) Best Dark Comedy Feature Screenplay
  • “You're Killing Me” Written by Johnny Bragg (North Carolina)

11) Best Dark Comedy Film
  • “A Malibu Story” Directed by Seth Woodhouse (California)

12) Best Dark Comedy Micro Film
  • “Like Father, Like Son” Directed by Jeff Walsh (Texas)

13) Best Dark Comedy Series Episode
  • “Cancelled - The Sweet Smell Of Success” Directed by Jeff Doyle, Johnny Elliott (Ireland)

14) Best Dark Comedy Short Screenplay
  • “Hubert Driver” Written by Suzanne R. Friedman, Guy-Laurent Winterstein (New York)

15) Best Dark Comedy Teleplay
  • “Morrieville” Written by Caryn Ruby (United States)

16) Best Director
  • “The Gate” Directed by Philip Cooney (Texas)

17) Best Editing
  • “Kathy with a 'K" Edited by Holly Rice (Tennessee)

18) Best Ensemble Cast
  • “How We Do (Sketches of the Species) : 3-vignette Pilot” Directed by Pete Macnamara (New York)

19) Best Horror Comedy Feature Screenplay
  • Eat the Rich, Written by Julia Pena (California)

20) Best Horror Comedy Film
  • “Zoomies” Directed by Hammond Lake (Louisiana)

21) Best Horror Comedy Micro Film
  • “Grandpa's Demons” Directed by Grace Hanna (California)

22) Best Horror Comedy Short Screenplay
  • “BallyZombie” Written by Pearse Lehane (Ireland)

23) Best International Director
  • “The Man of the Terms of Service” Directed by Yuki Takashima (Japan)

24) Best International Feature Screenplay
  • “Barry” Written by Keir Beck (Australia)

25) Best International Film
  • “Adventure Brothers Ep2: The Mountain of Fire” Directed by Paul Longley, James Longley (United Kingdom)

26) Best International Micro Film
  • “The Divorce” Directed by Jackson Tozer (Australia)

 

27) Best International Short Screenplay

  • WOMBATS, Written by Millie Hayward (United Kingdom)


28) Best Mockumentary Film

  • “The Untold Story of Mild Sauce” Directed by Anton Deshawn (Illinois)

29) Best Mockumentary Micro Film
  • “Ghosts(?)” Directed by Antonia Maher (Arizona)

30) Best Romantic Comedy Feature Screenplay
  • “Dial It Back” Written by Erin Elizabeth Keefer (Florida)

31) Best Romantic Comedy Film
  • “Elephants & Donkeys” Directed by David J. Green (New York)

32) Best Romantic Comedy Micro Film
  • “The Letter” Directed by Kexin Cai (California)

33) Best Romantic Comedy Series Episode
  • “Good Help Is So Hard To Find” Directed by Jake Isaacs (California)

34) Best Romantic Comedy Short Screenplay
  • “Liv” Written by Lisa Baron Ray (New York)

35) Best Texas Film
  • “Bet! I Win!” Directed by C. Faz (Texas)

36) Best Texas Screenplay
  • “Proles” Written by Sawyer Wade (Texas)

37) Funniest Music Video
  • “Silicone Wave” Directed by Jeff Hilliard (California)

 

Houston Comedy Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

Houston Comedy Film Festival Fall 2021 Event Photo 021 WP

 

Fall 2021 Award Finalists and Official Selections

 

1) Best Acting Performance Award Finalists

  • Dara Jemmott in "Where's my White Privilege?" Directed by Michael Harrison (New York)
  • Jake Isaacs in "The First Jewish Surfer" Directed by Brett Maline (California)
  • Jenn Gannon in "A Stand for Damaged Fame" Directed by Kent J Arceneaux and David Luck (Louisiana) - Winner
  • Tony Klein in "Orientation" Directed by Rory Meagher (California)
  • Yulia Egereva in "DestructoZhanna" Directed by Maksim Kudymov (Russia)

 

2) Best Animated Comedy Film Award Finalists

  • Dickie, Directed by Wouter Bongaerts, Koen Saelemaekers, Simon Cornelis (Belgium)
  • I Need His Blood For My Poisons, Directed by Sean Parker (Oregon)
  • Piccolo Junior's, Directed by Jon Portman (California)
  • The War on Straws, Directed by Alec Castillo (United States) - Winner
  • Undersea News, Directed by Noah Gleason (Georgia)

 

3) Best Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • 3 of Me, Written by Mark Jay Rosen (Washington)
  • God Mode, Written by Ash Willeby (Texas) - Winner
  • It's Over, Written by Emily Bernard (New Jersey)
  • PICTURETAKER, Written by Shauna silva (Washington)
  • Where the Aliens are, Written by Mike Meier (Maryland)

 

4) Best Comedy Film Award Finalists

  • Bank Robbers, Directed by Chris Ballinger (Florida)
  • Mask It, Directed by Cadden Jones (Texas, California)
  • Moon-calf, Directed by Ander Echeverria (Texas)
  • Once Beautiful Woman, Directed by Frankie Guerrero, Jr. (California)
  • The Long Strange Trip Backyard, Directed by Coby Rich (Texas) - Winner

 

5) Best Comedy Micro Film Award Finalists

  • BioPetz, Directed by Tyler Council (Florida) - Winner!
  • Bran Bran! Cereal Commercial, Directed by John A Giaccone (North Carolina)
  • Curbside Pickup, Directed by Richard Drutman (Florida, New York)
  • Hold It!, Directed by Sebastian Feichtinger (California)
  • Mompreneur, Directed by Julisa Gonzalez (California)

 

6) Best Comedy Series Episode Award Finalists

  • breakLAND - eps 1-3, Directed by Luisa Novo (California) - Winner
  • Like & Subscribe, Directed by Britt Migs, Clay Taylor, Megan Downey (New York)
  • My American Family, Directed by Victor Migalchan (California, Nevada,
    New Mexico)
  • My Wonderful F#cking Life, Directed by Tré Manchester (Illinois )
  • The Omnibus Social Club, Directed by Carlo Caldna (California)

 

7) Best Comedy Series Micro Episode Award Finalists

  • Auction House, Directed by Sean Davis, CavekeeperX (New York) - Winner
  • FLUX, Directed by Alex DiBucci, Jacob Stern (Texas)
  • Ghostwritten Series, Directed by George Gross (New York)
  • Out of Order, Directed by Emmanuel Stewart (Illinois)
  • The Old Guards, Directed by Will Branner (North Carolina)

 

8) Best Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • 2001, Written by Jagger Waters (California)
  • Food, USA, Written by Jesse Mattson, Sam Mattson (United States)
  • Manly Men of the Mountains, Written by David L. Anderson (Washington)
  • Ren-Fair, Written by Jesse Mattson, Sam Mattson (United States) - Winner
  • Unknown: Episode 1: The Geraldine Washington Story, Written by Kendra M. Hill (California)

 

9) Best Comedy Teleplay Award Finalists

  • Fresh Cut, Written by Jake Morgan, Cole Travis (Wisconsin)
  • Hacks: New York, New York, Written by Shannon H Constantine (New York)
  • In My Twenties, Written by Katherine Aranda (California) - Winner
  • The Office: Talent Show (Season 2), Written by Jeremy Gurvits (New York)
  • What We Do In The Shadows Spec Script - Love At First Bite, Written by Colby Kennedy (Illinois)

 

10) Best Dark Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • Big Sur, Written by Bruce Scivally (California)
  • Cultivating Mr. Perfect, Written by Roopal Badheka (Texas)
  • Her Best Shot, Written by Bruce Scivally (California)
  • You're Killing Me, Written by Johnny Bragg (North Carolina) - Winner

 

11) Best Dark Comedy Film Award Finalists

  • A Malibu Story, Directed by Seth Woodhouse (California) - Winner
  • Nexting, Directed by Karina Logothetis (California)
  • Roman Ruin, Directed by Justin Hartough (New York)
  • The Dogsitter, Directed by Kelsey Llewellyn (Massachusetts)
  • The Drug Test, Directed by Joseph Horta (Texas)

 

12) Best Dark Comedy Micro Film Award Finalists

  • I'd Rather Not, Directed by Brendan Butler (Illinois)
  • Like Father, Like Son, Directed by Jeff Walsh (Texas) - Winner
  • P. I. Dick's Private Eye and Dick Service, Directed by Kris Atkins (New Zealand)
  • The Dog, Directed by Hugh O'Neill (Ireland)
  • Viper Squad, Directed by Chris Russel (United States)

 

13) Best Dark Comedy Series Episode Award Finalists

  • Blood Drive, Directed by Suzanne Cate (United States)
  • Cancelled - The Sweet Smell Of Success, Directed by Jeff Doyle, Johnny Elliott (Ireland) - Winner
  • From The Makers Of..., Directed by Daniel Fissmer (United States)
  • Mister Fantastic Ep4: The Audition, Directed by Patrick Saad (Canada)

 

14) Best Dark Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • Hubert Driver, Written by Suzanne R. Friedman, Guy-Laurent Winterstein (New York) - Winner
  • Jody, Written by Corey Shields (United States)
  • Oh shit, is this a love story? Written by Matthew Perez (California)
  • subdivision - pilot, Written by Casey Leary (Georgia)
  • The End, Written by Travis Aitken (Texas)

 

15) Best Dark Comedy Teleplay Award Finalists

  • At Wit's End - Negrin Version, Written by Troy Alan, David Negrin (New York)
  • Loser Island, Written by C.J. Ehrlich (Rhode Island)
  • Morrieville, Written by Caryn Ruby (United States) - Winner
  • The Barista, Written by Sean Dalton (Ireland)

 

16) Best Director Award Finalists

  • #Privileges, Directed by Mark David Christenson (California)
  • Future Ref, Directed by J. Scott Miller (California)
  • Of Age, Directed by Christina Offley (California)
  • Present Company, Directed by Tara O'Sullivan, Conor O'Sullivan (Virginia)
  • The Gate, Directed by Philip Cooney (Texas) - Winner

 

17) Best Editing Award Finalists

  • Bladder Boy, Directed by Jim Belden (Minnesota)
  • Ideas Are Welcome, Directed by Sreyash Myneni (California)
  • Kathy with a 'K", Directed by Michael Carnes (Tennessee) - Winner
  • The Carnival, Directed by Zachary Krueger (Illinois)
  • Third Date, Directed by Michael Kellman (Georgia)

 

18) Best Ensemble Cast Award Finalists

  • Friendz, Directed by Taylor Kavanaugh (California)
  • HOW WE DO (Sketches of the Species) : 3-vignette Pilot, Directed by Pete Macnamara (New York) - Winner
  • PRE-SHOT, Directed by Timothy Green (Texas)
  • The Dinner Plan, Directed by Alec Rosinski (Pennsylvania )
  • The Perfect Post, Directed by Jonathan De Guzman (California)

 

19) Best Horror Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • BFFs Never Say Die, Written by K. Jennifer Ilagan (Connecticut)
  • Black Shabbas, Written by Max Lehman (New Jersey)
  • Eat the Rich, Written by Julia Pena (California) - Winner

 

Houston Comedy Film Festival Fall 2021 Event Photo 60 WP

 

20) Best Horror Comedy Film Award Finalists

  • Boo Hag or Shadow Man, Directed by Emily Maya Mills (Texas)
  • Zoomies, Directed by Hammond Lake (Louisiana) - Winner

 

21) Best Horror Comedy Micro Film Award Winner

  • Grandpa's Demons, Directed by Grace Hanna (California) - Winner

 

22) Best Horror Comedy Short Screenplay Award Winner

  • BallyZombie, Written by Pearse Lehane (Ireland) - Winner

 

23) Best International Director Award Finalisits

  • Dirty Sean, Directed by Nicolas VASSEUR (Poland)
  • It's all in the sauce, Directed by Marcus A Olsson (Sweden)
  • The Gunslinger, Directed by Rachel Fitzgerald (Australia)
  • The Man of the Terms of Service, Directed by Yuki Takashima (Japan) - Winner
  • The Robbery, Directed by Nika Belianina (Canada)

 

24) Best International Feature Screenplay Award Finalists

  • Barry, Written by Keir Beck (Australia) - Winner
  • Same Same But Different, Written by Craig Brown (United Kingdom)
  • Spirits of Christmas, Written by Deborah Blouet (United Kingdom)
  • The Imbalance 2, Written by Naomi Lisner (Australia)
  • The Love Palace, Written by Justin St. Pierre (Australia)

 

 

25) Best International Film Award Finalists

  • Adventure Brothers Ep2: The Mountain of Fire, Directed by PaulLongley, James Longley (United Kingdom) - Winner
  • Faleminderit, Directed by Nicolas Neuhold (Luxembourg)
  • Fuck The Honeymoon, Directed by Joshua Thornton-Allan (United Kingdom)
  • Journey to Quantum, Directed by Micky Suelzer (Germany)
  • Remember My Name - Episode 02 - #Hashtags, Directed by Sonny Vrebac (Australia)
  • The Reality, Directed by Trevor Clarence (Australia)

 

26) Best International Micro Film Award Finalists

  • Almost Friends, Directed by SANZ Y BUENO John (France)
  • No James Harden, Directed by Adrian Wallace (Canada)
  • The Divorce, Directed by Jackson Tozer (Australia) - Winner

 

27) Best International Short Screenplay Award Finalists

  • Natural History, Written by Stephen John Tantoco (Philippines)
  • The Gang Gets Diverse, Written by Jordan Champagne (Canada)
  • We Don't Talk About Godspell, Written by Stevie Jackson (Canada)
  • WOMBATS, Written by Millie Hayward (United Kingdom) - Winner

 

28) Best Mockumentary Film Award Finalists

  • Born Better: The Jacob Faulk Story, Directed by Daniel Pysczynski (Georgia)
  • Seeing Someone, Directed by Andrew Brian Carter, Katie Page (California)
  • Sparky, Directed by Ashley Ephraim (Illinois)
  • Tea With The Reaper, Directed by Ryan Simons (England)
  • The Untold Story of Mild Sauce, Directed by Anton Deshawn (Illinois) - Winner

 

29) Best Mockumentary Micro Film Award Winner

  • Ghosts(?) Directed by Antonia Maher (Arizona) - Winner

 

30) Best Romantic Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • 2nd Date, Written by Jaik Andino, Vincent V Shade (Illinois)
  • Dial It Back, Written by Erin Elizabeth Keefer (Florida) - Winner
  • Flash and Stretch, Written by Jim Norman (Florida)
  • Good Karma, Written by Edward Mumford (United States)
  • Stand Tall!, Written by Vincent J. Paterno (California)

 

31) Best Romantic Comedy Film Finalists

  • Chad, Directed by Benton Cockerell, Clinton Howard II (Texas)
  • Elephants & Donkeys, Directed by David J. Green (New York) - Winner
  • Madam B, Directed by Pamela Ennis (California)
  • Nothing's Original, Directed by Dani Barker (Canada)
  • The Letter, Directed by Kexin Cai (California)

 

32) Best Romantic Comedy Micro Film Award Finalists

  • Burrito Bride, Directed by Patrick Fifelski (United States)
  • Sorry, Directed by anonymous (New York)
  • The Proposal, Directed by Christina Sinyapkina (Russia) - Winner

 

33) Best Romantic Comedy Series Episode Award Winner

  • Good Help Is So Hard To Find, Directed by Jake Isaacs (California) - Winner

 

34) Best Romantic Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • Liv, Written by Lisa Baron Ray (New York) - Winner
  • Mr. Havisham, Written by Travis Aitken (United States)

 

35) Best Texas Film Award Finalists

  • Bet! I Win!, Directed by C. Faz (Texas) - Winner
  • PRE-SHOT, Directed by Timothy Green (Texas)
  • The Gate, Directed by Philip Cooney (Texas)
  • The Long Strange Trip Backyard, Directed by Coby Rich (Texas)

 

36) Best Texas Screenplay Award Finalists

  • Cultivating Mr. Perfect, Written by Roopal Badheka (Texas)
  • Proles, Written by Sawyer Wade (Texas) - Winner
  • The Buzzard Whisperer, Written by Robin Lee Green (Texas)
  • The End, Written by Travis Aitken (Texas)
  • Trouble at Cheery Meadows, Written by Jaclyn E. Fleming (Texas)

 

37) Funniest Music Video Award Finalists

  • Jeff Hilliard - Silicone Wave, Directed by Jeff Hilliard (United States) - Winner
  • Kristi Stafford "Trophy Wife" Directed by Marietta R. K. Wilk (Chicago)

 

38) Best Picture Award Winner

  • The Letter, Directed by Kexin Cai (California) - Winner

 

Official Selections

  • Baby Queen, Written by Max Rasmussen (Illinois)
  • Checked Out, Written by Andrew Ortiz (California)
  • Pundit, Written by Larry Ziegelman, Niki Kilgore (Illinois)
  • Losing Patients, Written by Michael Todd Whittaker (Maine)
  • A Brooklyn Summer, Written by David Anthony Butler (united states)
  • Loose Lips, Written by Eric C Jones (United States)
  • Contempt Episode 1, Directed by Jason C Margaca (Massachusetts)
  • Oh No, Directed by John Joseph DiMarco (Nevada)
  • Friends, Directed by Tom Mooring (United Kingdom)

 

Houston Comedy Film Festival Certificate Order

 

 

New call-to-action

 

Mikel Fair

Mikel Fair

From 1999-2015 I worked on location in the television and film industry as a location sound mixer, production manager and field producer. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Today, I am the Director of Film Festival Circuit LLC, a US based company that manages international film festival events in Texas and Oregon. Our team is passionate about showcasing new independent films, videos, series episodes, screenplays and teleplays of all genres.

Are you new to the Film Festival submission process?

Film Festival Circuit events have reviewed over 5,000+ submissions since 2008. Our judges see issues repeated daily that weaken the presentation of films, videos and screenplays during the evaluation process. The Film Festival Submitter’s Handbook was written to help filmmakers and screenwriters build a successful strategy and avoid common costly mistakes when submitting to Film Festivals.

Download Now!
$9.99 USD