Oregon Scream Week Horror Film Festival Fall 2020

By Mikel Fair

Oregon Scream Week Horror Film Festival Drive-In Theater Screening October 8-10, 2020!

This page is dedicated to the films and screenplays on the Film Festival Circuit that were selected for the Oregon Scream Week Horror Film Festival Fall 2020 competition. These selections are intended for viewing by a mature audience. 70+ Short Horror, Horror Comedy, Dark Drama, Dark Science Fiction, Dark Animated and Dark Experimental Films. Most of these films have never been screened in the state of Oregon. Below is the list of 100+ international independent films and screenplays selected by the judges.

Oregon Scream Week Horror Film Festival Event Tickets

Please note that there is a separate page dedicated to the official selections and awards for Oregon Scream Week Horror Film Festival Spring 2020.

Oregon Scream Week Horror Film Festival Clothing

 

Please connect with the Oregon Scream Week Horror Film Festival on social media:

 

 

Oregon Scream Week Horror Film Festival Spring 2020 event

Please join us at Sunshine Mill Winery and Drive In Theater 901 EAST 2nd Street, The Dalles, OR 97058 for the screenings on Thursday-Saturday, October 8-10, 2020. The full schedule and tickets are now available on Eventbrite.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fall 2020 Official Film Selections

  • 16/8, Directed by Sasha Paracels (Russia)
  • Abasement, Directed by John Washburn (New York)
  • Between Hells, Directed by Bejan Faramarzi (United States)
  • Birthday Bitch, Directed by Lesley Hennen (Illinois)
  • Black Mass, Directed by Scott Lyus (United Kingdom)
  • Black Moon, Directed by Ryan Graff (California)
  • Bloodshed, Directed by Paolo Mancini, Daniel Watchorn (Canada)
  • Buster Goshen, Directed by John Jeffrey Martin (New York)
  • Camp Calypso, Directed by Hannah May Cumming, Karlee Boon (Oregon)
  • Camping is Cheaper, Directed by Jaxson Varni (Georgia)
  • Can I Smoke in Here, Directed by Josephine Estrada (Oregon)
  • Cursed Connection, Directed by Jonathan Kobryn (Pennsylvania)
  • Day 14, Directed by Sean Tretta (California)
  • Deep Shock, Directed by Davide Melini (United Kingdom)
  • Die Kiste: The Crate, Directed by Mitchell Branget (Canada)
  • Dolls, Directed by Francesca Pazniokas (New York)
  • Dreamer's Journey, Directed by Mitchell Branget (Canada)
  • Empty Windows, Directed by Andrew Rosenstein, Joseph Rosenstein (Connecticut)
  • Final Girls Night, Directed by Francesca Marino (New York)
  • From the Dark, Directed by Matthew Van Ginkel (Canada)
  • He Sees You, Directed by Nathan S. Hall, Brandon Bruno (Louisiana)
  • Help Me, Directed by Jim Morton (Pennsylvania)
  • Household Demons, Directed by John Gray (New York)
  • Inspectre, Directed by Cuyle Carvin (Georgia)
  • Into the Uncanny Valley, Directed by Liz Fania Werner, Carlos Montaner (California)
  • la contessa, Directed by kyle wallace (Oregon)
  • Leora, Directed by Tonia Kempler (United States)
  • Lifelike, Directed by Jay Reid (Canada)
  • Make A Wish, Directed by Dinh Thai (California)
  • Mark of the Rougarou, Directed by Erica Duke (California)
  • Neutrals, Directed by Jacob Horne (Michigan)
  • Night of the Living Date, Directed by Nicholas Coker (Alabama)
  • Nineteen Ninety Nine, Directed by Grace Uther (Australia)
  • No Returns, Directed by Sam Park (Washington)
  • Old Fashioned Ghost, Directed by Paolo Vacirca (Sweden)
  • Once Upon A Time... In Long Beach, Directed by Matt Schwartz (California)
  • Orisha, Directed by Drew Anthony (California)
  • Out Of Sync, Directed by Sasuke Sayama (Japan)
  • Pallidus, Directed by Chelsea Jade McEvoy (Canada)
  • Parched, Directed by Charles Mesa (California)
  • Pastiche, Directed by shivaan makker (New Jersey)
  • Patrick is outside, Directed by Carsten Woike (Germany)
  • Plastic Flamingo, Directed by Isaias Zai Gallardo (Texas)
  • Portrait of a Lady, Directed by Robin Wang (California)
  • Pretty, Directed by Marisa Riley (Arizona)
  • Psycho Therapy, Directed by Scott O'Hara (California)
  • Realm of Nightmare, Directed by Zack Harris (California)
  • Reditus Domum, Directed by Andrew Huggins (North Carolina)
  • Shift, Directed by Ellis Senger (California)
  • Something is Wrong, Directed by Teo Jansen (Spain)
  • Special, Directed by Joshua F. Leonard (Massachusetts)
  • Splattered - Evisceration Initiation, Directed by Nikko DeLuna (United States)
  • String Of Deaths, Directed by Jeremiah fanning (Alabama)
  • Susie, Directed by Jordan Doig (New York)
  • That Old Misery, Directed by Gray Creasy (Tennessee)
  • The Axe And The Iron, Directed by Matthew Roseman (California)
  • The Basement, Directed by Naima Chebahi (France)
  • The Blood Flowed, Directed by Kyle Cadman (California)
  • The Bucca Boo, Directed by Kyle Knopf (Texas)
  • The Curse of Stone Hill, Directed by Dale Fabrigar (California)
  • The Egg, Directed by Naoki Otsuki (Canada)
  • The First Date, Directed by Adam Weber (Australia)
  • The Greatest Horror Film Ever Made, Directed by Brandon Jordan (New York)
  • The Howling Wind, Directed by Lorian Gish, Justin Knoepfel (New York)
  • The Keeping Cost, Directed by Travis Darkow (Washington)
  • The Moon The Bat The Monster, Directed by Robbie Dias (California)
  • The Ritual, Directed by Sebastian Montjuich (New York)
  • The Things With The Glowing Green Eyes, Directed by Jeremy Herbert (United States)
  • The Third Bedroom, Directed by Frank Roberts (Washington)
  • Thirst of the Dead, Directed by Michael Evans, Paul Inman (South Carolina)
  • Too Far, Directed by Juan Alonso (Florida)
  • Undying Love, Directed by Zak Bandit (Arkansas)
  • Virtually Happy, Directed by Emma Selinski (California)
  • Wellness Check, Directed by Andrew Jara (California/Oregon)
  • What The Spell?, Directed by Krsy Fox (California)
  • What We Found Out There, Directed by Karl Kimmel (Canada)
  • What's in the Woods?, Directed by Michel Dominguez Beddome (Pennsylvania)
  • Where Still Waters Lie, Directed by Adam O'Keeffe (Ireland)
  • Worth the Squeeze, Directed by Bryan Bostic (California)
  • Yellow Wallpaper, Directed by Savanna Wrobel (Illinois)
  • Your Heart Is Mine, Directed by Jake Whiston (Oregon/Washington)
  • Zombies2020, Directed by Jack Barton (Australia)
  • Zorpo, Directed by Michael Gall (California)

 

Oregon Scream Week 2020 Trailer 1

The following screenplays represent the top 30% rated by the judges, regardless of individual category.

Fall 2020 Official Screenplay Selections

  • A Fine Disease, Written by Matthew McCracken (Australia)
  • A Vacation, Written by McCaleb Burnett (New York)
  • All We Leave Behind, Written by Paul Rowe (Georgia)
  • An Apple a Day, Written by Allen Roughton (California)
  • Bawl Park, Written by Marty Johnson (Massachusetts)
  • Black Eye, Written by Zak Johnson, Joshua Perrault (California)
  • Black Out the Sky, Written by Chris Donald Griffin (Canada)
  • Blind Faith, Written by Bailee McQueen (Florida)
  • Blood Red Leather Hell, Written by Julian Tepfers (Norway)
  • Bystanders, Written by Jamie Alvey (Kentucky)
  • Candy For My Sweet, Written by Russell David Whaley (United States)
  • Chocolate Roulette, Written by John Licata (New York)
  • Chrome, Written by CJ Forst (California)
  • Community Resources, Written by Anonymous (California)
  • Consumed, Written by Don Stroud (California)
  • CrossFyre: Chronicles of Gabriel, Written by Christan van Slyke, Dan E Scott, Devon Carey (Texas)
  • Cruel Behavior, Written by Tom Bragg (New York)
  • Cut It Out!, Written by Colton David Coate (California)
  • Day of the Lion, Written by Rob Holmes (California)
  • Death Bus, Written by Rachael Trigg (Texas)
  • Deathstiny, Written by Stephen James Thomas (California)
  • Demoniacally, Written by Scott Dokey (United States)
  • Do Not Disturb Whatever Is In Room 255, Written by Jeremy Herbert (United States)
  • Does Lauren Look Hungry?, Written by Hope Madden (Ohio)
  • Dog Eyes, Written by HELENA AGUILERA (Mexico)
  • Downward Spiral, Written by Stephen Kayfish (Canada)
  • Eden, Written by Rakefet Abergel (California)
  • Enormity, Written by Alex (Moose) Muse, Tywanda Muse (Nevada)
  • Faithful Shadow, Written by Kevin J. Howard (Washington)
  • Field Test, Written by Chris Hicks (Ohio)
  • Freya, Written by Wi-Moto Nyoka (New York)
  • Good & Evil, Written by Stephen Kayfish (Canada)
  • Harveybrook, Alaska, Written by Trevor R Lawrence (Califronia)
  • Here Comes Daddy, Written by Colton David Coate (California)
  • Ice Cream Man, Written by Chris Donald Griffin (Canada)
  • Ichabod's Legacy, Written by John Luerding (Oregon)
  • In Country, Written by Scott Peterman, Cat Davis (New York/California)
  • Infection, Written by Henry S Brown, Jr. (Washington)
  • Kudzu, Written by Marisa Forrest (California)
  • Last Call, Written by Joseph DiFrancesco (Pennsylvania)
  • Leapers, Written by SherLann D. Moore, Writer and Adjunct Director (Nevada)
  • Long Road to London, Written by Russell David Whaley (California)
  • Lucy, Written by Tonia Kempler (New York)
  • Misfortune Cookies, Written by Don Stroud (California)
  • Murder Cabin, Written by Nick Bankhead (Wisconsin)
  • New Moon 5280, Written by Dean Harakas (Colorado)
  • Nuggo & Frog, Written by Russell David Whaley (United States)
  • Oh Deer, Written by Krista Crawford (Wisconsin)
  • Open House, Written by Samantha Bringas (United States)
  • Parcopresis, Written by P. Thrasher (California)
  • Piggy, Written by Don Willis (Arkansas)
  • PROGRAM to KILL........??, Written by MANISHA GUPTA (India)
  • Protector of the Emerald City, Written by Kevin J. Howard (Washington)
  • Psychotica, Written by Brian W Smith, Vincent Viñas (New York)
  • Ravens, Written by Patrick Gamble (Australia)
  • Residual, Written by John Licata (New York)
  • Restoration, Written by Don Stroud, Winter Mead (California)
  • Room Service, Written by Henry S Brown, Jr. (Washington)
  • Sacrilege, Written by Ryan Lucht (United States)
  • Smiley Ike, Written by Trevor R Lawrence (Washington)
  • Soul Passage, Written by Patrick Mediate, Kristin Ilagan (Connecticut)
  • Splashdown, Written by Don Stroud (California)
  • Starvation Heights, Written by Jennifer Conner (Washington)
  • Submergence, Written by Justin Jackson (Tennessee)
  • Suite 69, Written by Stephen Kayfish (Canada)
  • The 7th Circle, Written by Travis Davidson (California)
  • The Butter Street Hitchhiker, Written by Chris Hicks (Ohio)
  • The Change, Written by Cynthia Zeiden (California)
  • The Child, Written by Tonia Kempler (New York)
  • The Cipher Completed (Act I), Written by Justin Jackson (Tennessee)
  • The Cipher Completed (Act II), Written by Justin Jackson (Tennessee)
  • The Faded, Written by Steven K Jackley (Oregon)
  • The Ghost Box, Written by Ian Neligh (Colorado)
  • The God Particle -' RESURRECTION', Written by Tom Rico (New York)
  • The Howl Of The Dead, Written by Scott Dokey (California)
  • The Incident In The Living Room, Written by Russell David Whaley (United States)
  • The Last Ride, Written by Arturo Portillo (New Mexico)
  • The Mad Dentist, Written by Alberto Scisco (Italy)
  • The Match, Written by Shayne Davis (California)
  • The Other Poseidon Adventure, Written by Jeremy Herbert, Wolf Stahl
    (Ohio)
  • The Preserve, Written by Jason Rice (New York)
  • The Relative Buoyancy of Ill-Gotten Gains, Written by Jeremy Herbert,
    Wolf Stahl (Ohio)
  • The Script, Written by Lynn Elliott (Washington)
  • The Sky Over Moscow, Written by Justin Jackson, B.A. (Tennessee)
  • The Stafford Multiplex Theater, Written by Billy Smith (Ohio)
  • The Tenets of Fear, Written by Allison Hanna (Nevada)
  • The Toy Rabbit, Written by Russell David Whaley (California)
  • The Zombays, Written by Lawrence Barnett (Texas)
  • Tourist Trap, Written by gio forlenza (New York)
  • Unheard, Written by Keven Porter Jr (California)
  • VoiDead, Written by Karina Kalaydzhyan (California)
  • Voracious Bloom, Written by Simon Sager (Iowa/California)
  • W A T C H E R, Written by Alan Sanchez (California)
  • Wicked Season, Written by Amy Acosta, Ed Spila (Texas)
  • Winter Bird, Written by Stephen Delos Treacy (Alaska)
  • Witches Bitches, Written by Colton David Coate (California)
  • Your Heart Is Mine, Written by Jake Whiston (Oregon/Washington)

 

Oregon Scream Week Horror Film Festival 2020 Event

 

From this pool of official selections (top 30%) the following films, videos and screenplays have been nominated for awards. This is an additional recognition of excellence by the judges. Not every official selection was nominated for an award.

Oregon Scream Week Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 
Fall 2020 Award Winners And Finalists

Please join us at Sunshine Mill Winery and Drive In Theater 901 EAST 2nd Street, The Dalles, OR 97058 for the screenings on Thursday-Saturday, October 8-10, 2020. The full schedule and tickets are now available on Eventbrite.

 

1) Best Actress Award Finalists

  • Cat Olson in "Susie"
  • Josephine Chang in "Make A Wish"
  • Loretta Harper in "That Old Misery"
  • Madison Ekstrand in "The Curse Of Stone Hill"
  • Nicolette Pullen in "Can I Smoke Here" - Winner!

2) Best Actor Award Finalists

  • Bruno Verdoni in "Bloodshed"
  • Jude Brewer in "Your Heart Is Mine" - Winner!
  • Kitu Turcas in "Dreamer's Journey"
  • Paul Luke Bonenfant in "Household Demons"
  • Samuel Summer in "la contessa"

3) Best Cinematography Award Finalists

  • 16/8, Directed by Sasha Paracels (Russia) - Winner!
  • Black Moon, Directed by Ryan Graff (California)
  • Orisha, Directed by Drew Anthony (California)
  • String Of Deaths, Directed by Jeremiah fanning (Alabama)
  • The Things With The Glowing Green Eyes, Directed by Jeremy Herbert (United States)

4) Best Dark Drama Feature Screenplay Award Finalists

  • Community Resources, Written by Anonymous (California)
  • Harveybrook, Alaska, Written by Trevor R Lawrence (California)
  • KUDZU (Oregon Scream Week), Written by Marisa Forrest (California)
  • The Last Ride, Written by Arturo Portillo (New Mexico) - Winner!
  • Winter Bird, Written by Stephen Delos Treacy (Alaska)

5) Best Dark Drama Film Award Finalists

  • Day 14, Directed by Sean Tretta (California)
  • Into the Uncanny Valley, Directed by Liz Fania Werner, Carlos Montaner (California)
  • Lifelike, Directed by Jay Reid (Canada)
  • Out Of Sync, Directed by Sasuke Sayama (Japan) 
  • Your Heart Is Mine, Directed by Jake Whiston (Oregon/Washington)- Winner!

6) Best Dark Drama Micro Film Award Finalists

  • Worth the Squeeze, Directed by Bryan Bostic (California) - Winner!
  • Wellness Check, Directed by Andrew Jara (California/Oregon)

7) Best Dark Drama Short Screenplay Award Finalists

  • Candy For My Sweet, Written by Russell David Whaley (United States)
  • Cruel Behavior, Written by Tom Bragg (New York)
  • New Moon 5280, Written by Dean Harakas (Colorado)
  • Voracious Bloom, Written by Simon Sager (Iowa/California) - Winner!

8) Best Dark Science Fiction Feature Screenplay

  • Black Out the Sky, Written by Chris Donald Griffin (Canada) - Winner!
  • Splashdown, Written by Don Stroud (California)
  • Submergence, Written by Justin Jackson (Tennessee)
  • The God Particle -' RESURRECTION', Written by Tom Rico (New York)

9) Best Dark Science Fiction Film Award Finalists

  • Pallidus, Directed by Chelsea Jade McEvoy (Canada)
  • The Keeping Cost, Directed by Travis Darkow (Washington) - Winner!
  • Virtually Happy, Directed by Emma Selinski (California)

10) Best Dark Science Fiction Short Screenplay

  • Cut It Out!, Written by Colton David Coate (California)
  • Freya, Written by Wi-Moto Nyoka (New York)
  • "PROGRAM" to KILL........??, Written by MANISHA GUPTA (India)
  • The Cipher Completed (Act I), Written by Justin Jackson (Tennessee) - Winner!
  • The Cipher Completed (Act II), Written by Justin Jackson (Tennessee)

11) Best Director Award Finalists

  • Camp Calypso, Directed by Hannah May Cumming, Karlee Boon (Oregon) - Winner!
  • Camping is Cheaper, Directed by Jaxson Varni (Georgia)
  • la contessa, Directed by kyle wallace (Oregon)
  • Parched, Directed by Charles Mesa (California)
  • Too Far, Directed by Juan Alonso (Florida)

12) Best Editing Award Finalists

  • Dolls, Directed by Francesca Pazniokas (New York) - Winner!
  • He Sees You, Directed by Nathan S. Hall, Brandon Bruno (Louisiana)
  • Help Me, Directed by Jim Morton (Pennsylvania)
  • Leora, Directed by Tonia Kempler (United States)
  • Shift, Directed by Ellis Senger (California)

13) Best Ensemble Cast Award Finalists

  • Birthday Bitch, Directed by Lesley Hennen (Illinois)
  • Camp Calypso, Directed by Hannah May Cumming, Karlee Boon (Oregon)
  • Die Kiste: The Crate, Directed by Mitchell Branget (Canada)
  • Mark of the Rougarou, Directed by Erica Duke (California) - Winner!
  • The Greatest Horror Film Ever Made, Directed by Brandon Jordan (New York)

14) Best Experimental Horror Film Award Finalists

  • Between Hells, Directed by Bejan Faramarzi (United States)
  • Empty Windows, Directed by Andrew Rosenstein, Joseph Rosenstein (Connecticut)
  • Reditus Domum, Directed by Andrew Huggins (North Carolina)
  • Splattered - Evisceration Initiation, Directed by Nikko DeLuna (United States) - Winner!

15) Best Horror Comedy Feature Screenplay Award Finalists

  • Bawl Park, Written by Marty Johnson (Massachusetts)
  • Blind Faith, Written by Bailee McQueen (Florida)
  • Day of the Lion, Written by Rob Holmes (California) - Winner!
  • The Other Poseidon Adventure, Written by Jeremy Herbert, Wolf Stahl (Ohio)
  • The Stafford Multiplex Theater, Written by Billy Smith (Ohio)

16) Best Horror Comedy Film Award Finalists

  • Final Girls Night, Directed by Francesca Marino (New York)
  • Night of the Living Date, Directed by Nicholas Coker (Alabama)
  • Psycho Therapy, Directed by Scott O'Hara (California)
  • What The Spell?, Directed by Krsy Fox (California)
  • Zorpo, Directed by Michael Gall (California) - Winner!

17) Best Horror Comedy Micro Film Award Finalists

  • Inspectre, Directed by Cuyle Carvin (Georgia)
  • Portrait of a Lady, Directed by Robin Wang (California)
  • Pretty, Directed by Marisa Riley (Arizona)
  • The Blood Flowed, Directed by Kyle Cadman (California)
  • The Egg, Directed by Naoki Otsuki (Canada) - Winner!

18) Best Horror Comedy Short Screenplay Award Finalists

  • Chocolate Roulette, Written by John Licata (New York)
  • Do Not Disturb Whatever Is In Room 255, Written by Jeremy Herbert (United States)
  • Open House, Written by Samantha Bringas (United States) - Winner!
  • Tourist Trap, Written by gio forlenza (New York)
  • VoiDead, Written by Karina Kalaydzhyan (California)

19) Best Horror Feature Screenplay Award Finalists

  • CrossFyre: Chronicles of Gabriel, Written by Christan van Slyke, Dan E Scott, Devon Carey (Texas)
  • Faithful Shadow, Written by Kevin J. Howard (Washington) - Winner!
  • Starvation Heights, Written by Jennifer Conner (Washington)
  • The Faded, Written by Steven K Jackley (Oregon)
  • The Howl Of The Dead, Written by Scott Dokey (California)

20) Best Horror Film Award Finalists

  • Can I Smoke in Here, Directed by Josephine Estrada (Oregon)
  • Deep Shock, Directed by Davide Melini (United Kingdom)
  • Parched, Directed by Charles Mesa (California) - Winner!
  • Too Far, Directed by Juan Alonso (Florida)
  • What's in the Woods?, Directed by Michel Dominguez Beddome (Pennsylvania)

21) Best Horror Micro Film Award Finalists

  • Cursed Connection, Directed by Jonathan Kobryn (Pennsylvania)
  • No Returns, Directed by Sam Park (Washington)
  • Something is Wrong, Directed by Teo Jansen (Spain)
  • The Moon The Bat The Monster, Directed by Robbie Dias (California) - Winner!
  • Yellow Wallpaper, Directed by Savanna Wrobel (Illinois)

22) Best Horror Short Screenplay Award Finalists

  • An Apple a Day, Written by Allen Roughton (California)
  • Bystanders, Written by Jamie Alvey (Kentucky)
  • Field Test, Written by Chris Hicks (Ohio)
  • The Ghost Box, Written by Ian Neligh (Colorado) - Winner!
  • The Relative Buoyancy of Ill-Gotten Gains, Written by Jeremy Herbert, Wolf Stahl (Ohio)

23) Best International Director Award Finalists

  • From the Dark, Directed by Matthew Van Ginkel (Canada)
  • Nineteen Ninety Nine, Directed by Grace Uther (Australia)
  • Patrick is outside, Directed by Carsten Woike (Germany)
  • The First Date, Directed by Adam Weber (Australia) - Winner!
  • Where Still Waters Lie, Directed by Adam O'Keeffe (Ireland)

24) Best International Feature Screenplay Award Finalists

  • Black Out the Sky, Written by Chris Donald Griffin (Canada)
  • Blood Red Leather Hell, Written by Julian Tepfers (Norway)
  • Downward Spiral, Written by Stephen Kayfish (Canada) - Winner!
  • Good & Evil, Written by Stephen Kayfish (Canada)
  • Ice Cream Man, Written by Chris Donald Griffin (Canada)

25) Best International Film Award Finalists

  • Black Mass, Directed by Scott Lyus (United Kingdom)
  • Old Fashioned Ghost, Directed by Paolo Vacirca (Sweden)
  • The Basement, Directed by Naima Chebahi (France) - Winner!
  • What We Found Out There, Directed by Karl Kimmel (Canada)
  • Zombies2020, Directed by Jack Barton (Australia)

26) Best International Short Screenplay Award Finalists

  • A Fine Disease, Written by Matthew McCracken (Australia)
  • Dog Eyes, Written by Helena Aguilera (Mexico) - Winner!
  • Ravens, Written by Patrick Gamble (Australia)
  • Suite 69, Written by Stephen Kayfish (Canada)
  • The Mad Dentist, Written by Alberto Scisco (Italy)

27) Most Original Concept

  • The Bucca Boo, Directed by Kyle Knopf (Texas)
  • The Howling Wind, Directed by Lorian Gish, Justin Knoepfel (New York)
  • Thirst of the Dead, Directed by Michael Evans, Paul Inman (South Carolina)
  • Undying Love, Directed by Zak Bandit (Arkansas)
  • Wellness Check, Directed by Andrew Jara (California/Oregon) - Winner!

28) Best Horror Film Trailer

  • Plastic Flamingo, Directed by Isaias Zai Gallardo (Texas) - Winner!

 

Please join us at Sunshine Mill Winery and Drive In Theater 901 EAST 2nd Street, The Dalles, OR 97058 for the screenings on Thursday-Saturday, October 8-10, 2020. The full schedule and tickets are now available on Eventbrite.

Oregon Scream Week Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 
Watch The Trailers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikel Fair

Mikel Fair

From 1999-2015 I worked on location in the television and film industry as a location sound mixer, production manager and field producer. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Today, I am the Director of Film Festival Circuit LLC, a US based company that manages international film festival events in Texas and Oregon. Our team is passionate about showcasing new independent films, videos, series episodes, screenplays and teleplays of all genres.

Are you new to the Film Festival submission process?

Film Festival Circuit events have reviewed over 5,000+ submissions since 2008. Our judges see issues repeated daily that weaken the presentation of films, videos and screenplays during the evaluation process. The Film Festival Submitter’s Handbook was written to help filmmakers and screenwriters build a successful strategy and avoid common costly mistakes when submitting to Film Festivals.

Download Now!
$9.99 USD