Oregon Short Film Festival Summer 2020

By Mikel Fair

Oregon Short Film Festival Summer 2020 Is Coming Soon!

It's time for another fun filled event on the Film Festival Circuit. The Oregon Short Film Festival will screen 170 indie shorts at the gorgeous Sunshine Mill Winery & Outdoor Drive-up Theatre August 16-19, 2020. That's right, retro drive-up (drive-in theaters) are making a comeback and we are screening a stunning line-up of short independent films and videos. The entire screening event, networking and awards program will take place outdoors! Genres include: Action, Comedy, Drama, Documentary, Web Series, Animation, Music Videos, Science Fiction and more. The OSFF judges have also selected almost 100 screenplays from independent screenwriters worldwide. Tickets are available on Eventbrite.

We changed venues, because the Portland State University theater, 5th Avenue Cinema, is currently closed due to COVID restrictions. It is unclear when the Portland venues will reopen.

This is going to be the most unique Oregon Short Film Festival ever, don't miss it! Have you ever been to The Dalles in Oregon? This city is known for all of the fun Columbia river activities in the Columbia River Gorge National Scenic Area. A beautiful northwest landscape that borders the State of Washington. If you're into the outdoors, hiking, fishing, kayaking and nature, you will love this place. Explore The Dalles! ( LINK )

Oregon Short Film Festival Summer 2020 Event Tickets

Oregon Short Film Festival Summer 2020 Official Film Selections

The following films and videos rated in the top 30% of all submissions by the judges. Every official film and video selection will screen at the event. Scroll to the bottom of this page to see the list of Award Finalists for each category.

Day 1 Film Screenings (Mature Audience)

Sunday August 16, 2020 @ 8:00p
Action, Experimental, Fantasy, Music Videos, Sci Fi
  1. Avocalypse, Directed by Scott Anderssen and Rowan Carroll (Australia/Thailand)
  2. Beyond the Eyes, Directed by Shelly Russell (California) - Watch The Trailer
  3. Carnival, Directed by Lia Wang (California) - Watch The Trailer
  4. Carry Me, Directed by Shawn Spitler (Ohio)
  5. Catamorphis, Directed by Madeline Hombert (Canada)
  6. Cine, Me (2020), Directed by Junseok Eom (California)
  7. Clear Creek, Directed by Raymond Hill (Oregon)
  8. Clown Cry, Directed by Jake Binstock and Parker Rouse (Maryland)
  9. Come Closer, Directed by Frank Meyer and Maged Mohamed (Germany)
  10. Conduit, Directed by Ash Minick (California)
  11. Constraint, Directed by Bai Xue (China)
  12. Devotchka "Done With Those Days" Music Video, Directed by Marcin Biegunajtys and Nick Urata (Colorado)
  13. Eat Your Heart Out, Directed by Abby Pierce (Illinois) - Watch The Trailer
  14. Empty, Directed by Derek Weber (Oregon)
  15. Escape, Directed by Julián Garnik (New York)
  16. Field Studies: Dark Version, Directed by Brett Astor (Minnesota)
  17. Hello World, Directed by Zann Gill (California)
  18. Highland Home, Directed by Dan Schaefer (Oregon)
  19. How Speaking About Suicide Can Save Lives, Directed by Marissa Dingman (Oregon)
  20. Human Killer, Directed by Joe Mischo (California) - Watch The Trailer
  21. Joshua Tree and All of Everything (the flood), Directed by Brad Necyk (Canada) - Watch The Trailer
  22. Lacrimosa, Directed by Tanja Mairitsch (Austria)
  23. Lo/ve, Directed by Tempest Montgomery (Iowa)
  24. Lourdes' Choice, Directed by José Luis Anaya (Mexico) - Watch The Trailer
  25. Lumeria, Directed by Kristen Jensen (Utah)
  26. Milicent, Directed by Laurie Garner (Georgia)
  27. No F#@%s Left to Give, Directed by Phillip Merritt (Virginia)
  28. Nox, Directed by Keyvan Sheikhalishahi (France)
  29. Ocean Soul, Directed by Reuben Bernardo (California) - Watch The Trailer
  30. Platform, Directed by Terence McGlade and Hayden Currie (Canada)
  31. Raze of the Cyborg, Directed by Young-H. Lee (Taiwan)
  32. Rialto, Ca 1993, Directed by Cameron Coulter (California)
  33. She Decided Not To Remember, Directed by Ozan Boz (Canada) - Watch The Trailer
  34. The Gift, Directed by Jacintha Charles (California) - Watch The Trailer
  35. The Last Oak, Directed by Annabel Vine (United Kingdom)
  36. The Olympic Ass Kickin' Team "Had Me At Get Lost", Directed by Steve Boyle (North Carolina)
  37. The Room Between Her And Her, Directed by Yujie Cao (United Kingdom)
  38. The Rural Road, Directed by Stephen Radley III (Kansas)
  39. Unknown Being, Directed by Inanna Cusi (Canada)
  40. Untold, Directed by Justin Bursch (Washington/California)
  41. Wasted, Directed by Denys Shchukin (Ukraine) - Watch The Trailer
Day 2 Film Screenings (Mature Audience)
Monday August 17, 2020 @ 8p
Comedy, Dark Comedy, Mockumentary
  1. A Man Called Imafuku, Directed by Michael Wallach (New York)
  2. A Very Special Occasion, Directed by Alex Vivian (Australia)
  3. Action Movie Trailer, Directed by Mel Orpen (California)
  4. Another Homecoming, Directed by JD Boxley (California)
  5. Appetite, Directed by Xuemeng Li and Katrin Larissa Kasper (United Kingdom)
  6. Application Video, Directed by Jacob Buczewski (Pennsylvania)
  7. Awakening, Directed by Mark Anthony Hogan and Tamara Hamilton (Canada)
  8. Balancer, Directed by Takumi Saitoh (Japan)
  9. Banana Phone, Directed by Lauren Bancroft (California)
  10. Cooped Up, Directed by Taylor Morden (Oregon)
  11. Cop-Doc, Directed by Doug Bost (California)
  12. Furca, Directed by Jonathan Kehoe (California) - Watch The Trailer
  13. Goodbye, Directed by Robert Mond (Australia)
  14. Grandpa Vasili, Directed by James Prineas (Greece) - Watch The Trailer
  15. Happy Earth Co, Directed by Hylton Jandrell (South Africa) - Watch The Film
  16. Hey, You Never Asked How I Died?, Directed by Ryan Drake (New York)
  17. Homecoming, Directed by JD Boxley (California)
  18. Hunt In Lovely Afternoon, Directed by Jackie Chang (Kansas) - Watch The Trailer
  19. Hyder, Directed by Ali Alkhafaji (Texas) - Watch The Trailer
  20. iListen, Directed by Anne-Marie Symons (California) - Watch The Trailer
  21. LoverGirl, Directed by Shawna Khorasani (California)
  22. Make A Wish, Directed by Dinh Thai (California)
  23. Mann Overboard, Directed by Sam Cadman (New York)
  24. Mind Over Matter, Directed by Paul Cheung (United Kingdom)
  25. Oma, Directed by Monika Ivonne (California)
  26. On The Ledge, Directed by Marco Baratta (New York)
  27. Patricia, Directed by Cameron Fife (California)
  28. Right On, Directed by Devin O'Rourke (California)
  29. Sam Kirby in: Who Dealt It?, Directed by Ellis J. Kelsey and Alex Nicoletti (Pennsylvania )
  30. Siri-Ous Business, Directed by Stephanie Stender (New York)
  31. Six Hours, Directed by Frank Corbiserie (New York)
  32. Spies?, Directed by Becca Q. Co and Rebecca Scolnick (New York) - Watch The Trailer
  33. The Amazing Ampullae of Lorenzini, Directed by Alex Mattei and John Lobello (Georgia)
  34. The Axe And The Iron, Directed by Matthew Roseman (California)
  35. The Baker Brothers, Directed by Anthony Codispoti (Ohio)
  36. The Body, Directed by Adam Weber (Australia) - Watch The Trailer
  37. The Last Hipster in Seattle, Directed by Ela Furat (Washington)
  38. The Mumbler, Directed by Madison Bounds (Colorado) - Watch The Trailer
  39. The Virus, Directed by Kindrid Parker & Jon Allen (California)
  40. Try Again, Directed by William Green (Washington)
  41. Uber Thoughts, Directed by Meredith Koch (California) - Watch The Trailer
  42. Vincent, Directed by Gabriele Di Sazio (California)
  43. What Would I Do, Directed by Bryan Bostic (California) - Watch The Trailer
  44. You Drive Me Crazy, Directed by Vickie Rose Sampson (California) - Watch The Trailer
Day 3 Film Screenings (Mature Audience)
Tuesday August 18, 2020 @ 8p
Drama, Dark Drama, Relationship Drama, Documentary
  1. Alone, Directed by Nick Volkers (Wisconsin)
  2. American Hate, Directed by Daniel Brea (California)
  3. August, Directed by Anchitta Noowong (Oregon) - Watch The Trailer
  4. Bad News, Directed by Sheng Ting Shen (New York)
  5. Black Coffee, Directed by Vito Lyles (California) - Watch The Trailer
  6. Bloom, Directed by Christopher B. Derrick and William A. Derrick III (California)
  7. Bomb, Directed by Dan Woodliff (Michigan)
  8. Bumpy Rhodes, Directed by Patrick Coleman (California)
  9. Cycles, Directed by Katherine Murray-Satchell (California) - Watch The Trailer
  10. Daddy Boy, Directed by Brandon Peterson (Georgia) - Watch The Trailer
  11. Dear Daisy, Directed by Connor Trees (California)
  12. Doris's Flight, Directed by Gabriela Lima (Massachusetts)
  13. Earth Freaks, Directed by Jennifer Miguel (California)
  14. Entambado, Directed by Humberto Flores (Mexico)
  15. For the Best, Directed by Madeline Wahl (Canada) - Watch The Film
  16. Go Ahead, Grab Time by the Throat, Directed by Abby Pierce
    and Clare Cooney (New York)
  17. Good Bi Kiss, Directed by Chris Phillips (California)
  18. Grenzgänger, Directed by Patrick Steinmann (Germany)
  19. Heel, Directed by Maggie Levin (California)
  20. In Their Nature, Directed by Vanessa M. H. Powers (Minnesota)
  21. Incurable, Directed by Michelle Bossy (New York)
  22. Kaddish, Directed by Razid Season (New York) - Watch The Trailer
  23. Lady A, Directed by Sandi Johnson (California)
  24. Like Holy Wine, Directed by Leonora Pitts (California)
  25. Lost & Found, Directed by Adam DeCarlo (New York) - Watch The Trailer
  26. Macie's Parade, Directed by Cooper Fitch (Oregon)
  27. Me Llamo Jesus (My Name Is Jesus), Directed by Jane Robot (California)
  28. Miracle Baby, Directed by Michelle Bossy (New York)
  29. Mirror, Directed by Faranak Sahafian (Oregon)
  30. Muse Over, Directed by William ' Bill ' Connor (Arizona)
  31. My Brother Sam, Directed by Anthony Marzano (Washington) - Watch The Trailer
  32. New Neighbor, Directed by Tess Middlebook (California)
  33. Nice To Be You, Directed by Dino Koutsandreas (New York)
  34. No Refunds, Directed by Chezdan Mills (United Kingdom)
  35. O Rage !, Directed by Florent Sabatier (France)
  36. Odd Bird, Directed by Katy Dore (California)
  37. Pool Service Announcement, Directed by Dean Dickinson (Oregon)
  38. Quiet on Set, Directed by Jeanette Buck (Indiana) - Watch The Trailer
  39. Rabbit and the Snare, Directed by Calum Hotchkiss and Gemma Eva (Canada) - Watch The Trailer
  40. Reflections, Directed by Vickie Rose Sampson (California) - Watch The Trailer
  41. Show Mercy, Directed by S. Christian Roe (California) - Watch The Trailer
  42. So Over It, Directed by Anna Manae (Illinois)
  43. Sycamore, Directed by Mehmet Tığlı (Turkey) - Watch The Trailer
  44. The Bee Farmers, Directed by Steve Utaski (Washington)
  45. The Bribe, Directed by Yusif Jafarov (California)
  46. The Brotherhood, Directed by Renee´Flemings (New York) - Watch The Trailer
  47. The Crossing Shore, Directed by Nick Powers-Gomez (California) - Watch The Trailer
  48. The Last Dream of Kabuki, Directed by Wanderson Dos Santos and Fini Maza (Florida) - Watch The Trailer
  49. The Order, Directed by Jean Buschmann (California)
  50. The Wolf, Directed by M.r. Fitzgerald (Ohio) - Watch The Trailer
  51. This Land, Directed by Michael Aloyan (California)
  52. We Die Alone, Directed by Marc Cartwright (California) - Watch The Trailer
  53. What God Wants, Directed by Mykhailo Bogdanov (Illinois)
Day 4 Film Screenings (All Ages)
Wednesday August 19, 2020 @ 8:00p
Animated, Drama, Documentary
  1. Aida (In Between), Directed by Christopher W. Graham (Japan) - Watch The Trailer
  2. Anna and Sloane Go to the Beach, Directed by Willa Rydall (California) - Watch The Trailer
  3. Another Day, Directed by Sommer Martin (Oregon) - Watch The Trailer
  4. Azteca Dance, Directed by Karla Contreras (Oregon)
  5. Calf Rope, Directed by Bradley Hawkins (Pennsylvania) - Watch The Trailer
  6. Dancer By The Sea, Directed by Barbara Mones (Washington)
  7. Dreaming of a Mermaid, Directed by Chai Min Ahn (South Korea) - Watch The Trailer
  8. Elementary Brilliance, Directed by Leo Wong (United Arab Emirates)
  9. Esperanza's Turn, Directed by Melissa Gregory Rue (Oregon) - Watch The Trailer
  10. Fantasy Pony, Directed by Caitlin Carleton (California) - Watch The Trailer
  11. Father Daughter, Directed by Sophia Costanzo (California) - Watch The Trailer
  12. From Sofia, With Love , Directed by Dilara Avgen and Jacob Zaoutis (Pennsylvania/Turkey)
  13. Harmony - A Zero Waste Film, Directed by Stanislava Oben (Canada) - Watch The Trailer
  14. Interconnections: Plants Have Wings, Directed by Rose Madrone (Oregon)
  15. Manasanamaha, Directed by Deepak reddy (India)
  16. Marisa Anderson: Pure Form, Directed by Claudia Meza (Oregon)
  17. Meow, Directed by Yu Shu Grace Wang (California)
  18. Myosotis Love, Directed by Charles T LaTourette (Oregon) - Watch The Trailer
  19. Oregon's Rainforest Reserve, Directed by Brady Holden and Ryan Gallagher (Oregon)
  20. Paleo Pete's Primal Protein, Directed by Mario Mabe (California)
  21. Perpetuate, Directed by Stephan Larson (Michigan)
  22. PrePAWsterous, Directed by Jessica Gallaher (Washington) - Watch The Trailer
  23. Projections, Directed by Eli Meir Kaplan (Maryland)
  24. Six Day Back, Directed by Scott Cierski (Washington)
  25. The Gesture And The Word, Directed by Helen Alexis Yonov (California) - Watch The Store
  26. The Interview, Directed by Nate Duncan (California) - Watch The Trailer
  27. The Mother, Directed by Le Huy Anh (Vietnam)
  28. The Story of the I'm Alone, Directed by Allison Wolvers (Canada) - Watch The Trailer
  29. Tribute City, Directed by Marlena Williams (Oregon) - Watch The Trailer
  30. WATER - Rapuhia, kimihia: Quest for knowledge, Directed by Magnolia Lowe (New Zealand)
  31. Will Wishes, Directed by Shelly Russell (California)

OSFF-2020-Summer-HubSpot-CTA-Event

Oregon Short Film Festival Summer 2020 Official Screenplay Selections

The following screenplays rated in the top 30% of all submissions by the judges. Award Nominations for each category will be announced soon.

  1. 2nd Rate Fairy, Written by Tony Ferrendelli and Roger Rittenhouse (California)
  2. A Mississippi Takedown, Written by Dustin Boland (Mississippi)
  3. A Vegan Love Story, Written by Desmond Ngai (Canada)
  4. Browny Points, Written by Manahar Kumar (Georgia)
  5. Bystanders, Written by Jamie Alvey (Kentucky)
  6. Cheapskate Cadence, Written by Dan Paz (Washington)
  7. Cycle Black, Written by Tony Roberson Jr (Florida)
  8. Dire Consequences, Written by Joseph Leone (Arizona)
  9. Doorbell, Written by Christopher Carter Sanderson (New York)
  10. Due Diligence, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  11. Eight and Sand, Written by Andrew Kenneth Gay (Oregon)
  12. Fed Up, Written by Arteta Stephane (France)
  13. God's Bananas, Written by Richie Davis (Oklahoma)
  14. Good Lord, Written by Matthew Neff (Missouri)
  15. Great Guy Scenes from Great Guy Movies, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  16. Guest Teacher, Written by Denai Brower (California)
  17. Gully & Finch, Written by Tonia Kempler, Tony Ferrendelli and Al Finocchio (New York)
  18. Henching, Written by Jason Lor (California)
  19. Here Comes The Sun, Written by Dublin Wahlberg (California)
  20. Howdy, Neighbor!, Written by Sarah E. Taylor (New York)
  21. Hurricane (Script), Written by Mitchell Graham Colley (California)
  22. In Your Arms Tonight (Script), Written by Jonathan Gonzales (Texas)
  23. Inauguration Day, Written by Tony Ferrendelli (California)
  24. Just Like Uncle Bobby, Written by Tonia Kempler (New York)
  25. Kill, Marry, Screw, Written by Jamin Keene (Washington, D.C.)
  26. Lab Partners, Written by Tommy Britt (Virginia)
  27. Last Meal, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  28. LAZ, Written by Jacob Glover (California)
  29. Lenny, Written by Roy Zafrani (Israel)
  30. Love in the Time of Corona, Written by Tonia Kempler (New York)
  31. Love Me or Die, Written by Elizabeth Findley (Idaho)
  32. Lucy, Written by Tonia Kempler (New York)
  33. Madison's Magic Hour, Written by Kate Dandel (Washington)
  34. Measuring Time, Written by Daniel Appleby (Minnesota)
  35. Music Street, Written by Tony Ferrendelli, Tonia Kempler and Al Finocchio (California)
  36. Nemesis, Written by J.R. Angelella (Maryland)
  37. Odor, Written by Anthony Osarfo (Ghana)
  38. Palmistry, Written by Ashley Quach (California)
  39. People in A Box, Written by M.r. Fitzgerald (Minnesota)
  40. Pillow Talk, Written by Roman Belenky (New York)
  41. Prodigium University, Written by Daniel Garcia and Lydia Davis (Texas)
  42. Quandary, Written by Josue Berganza (Texas)
  43. Scarey Tales -- Revenge Of The Pumpkin King, Written by Matthew Neff (Missouri)
  44. Secrets, Written by Tonia Kempler (New York)
  45. Seoul Train With Blonde Cornelius, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  46. Shoe Game, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  47. Sight Singing, Written by Matthew Neff (Missouri)
  48. Smokes & Bandit, Written by Tonia Kempler (New York)
  49. StarPeople2010, Written by Kelly LaCombe (Washington)
  50. Superbug, Written by Gio Forlenza (New York)
  51. The Boneyard, Written by M.r. Fitzgerald (Minnesota)
  52. The Camera, Written by Steve Sasaki (California)
  53. The Child, Written by Tonia Kempler (New York)
  54. The Gardener, Written by Kristin Holodak (Massachusetts)
  55. The Hostage, Written by Louise Chen (New York)
  56. The Legend of Elumndor, Written by J Thomas Mayfield (California)
  57. The Longest Day, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  58. The Rapier and the Glove, Written by Michael O'Rourke (Wisconsin)
  59. The Script Whisperer, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  60. The Steward, Written by (Oregon)
  61. The Typewriter, Written by Tonia Kempler (New York)
  62. This Won'T Hurt, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  63. Tourist Trap, Written by Gio Forlenza (New York)
  64. Triangles, Written by Nikki Ackerman (Arkansas)
  65. Uncomfortably Numb, Written by Pauly Craufurd (Australia)
  66. Unsweetened, Written by Jake Boyd (New York/Alabama)
  67. Vacation Everlasting, Written by Darrell C Bishop (Oklahoma)
  68. Vinegar to Honey, Written by Jay Pennington (Texas)
  69. Warren and the Wheelie Bins, Written by Euan Mitchell (Australia)
  70. Wiindigoo the Cannibal, Written by Michael O'Rourke snd Winona LaDuke (Wisconsin/Michigan)
  71. ZAP!, Written by Philip C. Sedgwick (Arizona)

 

Award Nominations Out now!

Listed below, the Award Finalists for each individual category are chosen from the top 30% of official selections. All films and videos will screen, regardless if it is nominated for an award or not. The Award Winners will be announced on August 16, 2020 online and at the Sunshine Mill Winery. For those filmmakers that are attending, we will have a photographer and step-and-repeat available. All photos will be published online for high resolution download for all registered attendees.

Best Action Film Award Finalists

  • Clear Creek, Directed by Raymond Hill (Oregon)
  • Nox, Directed by Keyvan Sheikhalishahi (France)
  • Platform, Directed by Terence McGlade and Hayden Currie (Canada)
  • Raze of the Cyborg, Directed by Young-H. Lee (Taiwan)
  • Untold, Directed by Justin Bursch (Washington/California)

 

 

Best Actress Award Finalists

  • Bobbi MacKenzie in "Another Day" Directed by Sommer Martin (Oregon)
  • Chelsea Jurkiewicz in "Lumeria" Directed by Kristen Jensen (Utah)
  • Geri-Nikole Love in "Cycles" Directed by Katherine Murray-Satchell (California)
  • Julie Balefsky in "Hey, You Never Asked How I Died?" Directed by Ryan Drake (New York)
  • Linda Merican in "Macie's Parade" Directed by Cooper Fitch (Oregon)

 


Best Actor Award Finalists

  • Baker Chase Powell in "We Die Alone" Directed by Marc Cartwright (California)
  • Ian Mose Eaton in "The Brotherhood" Directed by Renee´Flemings (New York)
  • Joseph Lloyd Lopez in "American Hate" Directed by Daniel Brea (California)
  • Michael Varde in "Odd Bird" Directed by Katy Dore (California)
  • Nate Duncan in "The Interview" Directed by Nate Duncan (California)

 


Best Animated Film Award Finalists

  • Dancer By The Sea, Directed by Barbara Mones (Washington)
  • Meow, Directed by Yu Shu Grace Wang (California)
  • perpetuate, Directed by Stephan Larson (Michigan)
  • PrePAWsterous, Directed by Jessica Gallaher (Washington)
  • Six Day Back, Directed by Scott Cierski (Washington)

 

Best Cinematography Award Finalists

  • Calf Rope, Directed by Bradley Hawkins (Pennsylvania)
  • Hyder, Directed by Ali Alkhafaji (Texas)
  • Lacrimosa, Directed by Tanja Mairitsch (Austria)
  • The Interview, Directed by Nate Duncan (California)
  • The Wolf, Directed by M.r. Fitzgerald (Ohio)


Best Comedy Film Award Finalists

  • iListen, Directed by Anne-Marie Symons (California)
  • LoverGirl, Directed by Shawna Khorasani (California)
  • Patricia, Directed by Cameron Fife (California)
  • Right On, Directed by Devin O'Rourke (California)
  • The Baker Brothers, Directed by Anthony Codispoti (Ohio)
Best Comedy Micro Film Award Finalists
  • A Man Called Imafuku, Directed by Michael Wallach (New York)
  • Homecoming, Directed by JD Boxley (California)
  • The Last Hipster in Seattle, Directed by Ela Furat (Washington)
  • Uber Thoughts, Directed by Meredith Koch (California)
  • What Would I Do, Directed by Bryan Bostic (California)

Best Dark Comedy Film Award Finalists

  • Happy Earth Co, Directed by Hylton Jandrell (South Africa)
  • Make A Wish, Directed by Dinh Thai (California)
  • Mann Overboard, Directed by Sam Cadman (New York)
  • On The Ledge, Directed by Marco Baratta (New York)
  • The Axe And The Iron, Directed by Matthew Roseman (California)
Best Dark Comedy Micro Film Award Finalists
  • Cooped Up, Directed by Taylor Morden (Oregon)
  • Hyder, Directed by Ali Alkhafaji (Texas)
  • Siri-Ous Business, Directed by Stephanie Stender (New York)
  • The Virus, Directed by Kindrid Parker & Jon Allen (California)

Best Dark Drama Film Award Finalists

  • Heel, Directed by Maggie Levin (California)
  • Miracle Baby, Directed by Michelle Bossy (New York)
  • My Brother Sam, Directed by Anthony Marzano (Washington)
  • Rabbit and the Snare, Directed by Calum Hotchkiss and Gemma Eva (Canada)
  • The Bribe, Directed by Yusif Jafarov (California)
Best Dark Drama Micro Film Award Finalists
  • Bad News, Directed by Sheng Ting Shen (New York)
  • Bomb, Directed by Dan Woodliff (Michigan)
  • Nice To Be You, Directed by Dino Koutsandreas (New York)
  • Show Mercy, Directed by S. Christian Roe (California)
  • The Last Dream of Kabuki, Directed by Wanderson Dos Santos and Fini Maza (Florida)

Best Director Award Finalists

  • Daddy Boy, Directed by Brandon Peterson (Georgia)
  • Esperanza's Turn, Directed by Melissa Gregory Rue (Oregon)
  • My Brother Sam, Directed by Anthony Marzano (Washington)
  • The Gesture And The Word, Directed by Helen Alexis Yonov (California)
  • This Land, Directed by Michael Aloyan (California)

Best Documentary Film Award Finalists

  • Azteca Dance, Directed by Karla Contreras (Oregon)
  • Dreaming of a Mermaid, Directed by Chai Min Ahn (South Korea)
  • Harmony - A Zero Waste Film, Directed by Stanislava Oben (Canada)
  • Tribute City, Directed by Marlena Williams (Oregon)
  • WATER - Rapuhia, kimihia: Quest for knowledge, Directed by Magnolia Lowe (New Zealand)
Best Documentary Micro Film Award Finalists
  • Marisa Anderson: Pure Form, Directed by Claudia Meza (Oregon)
  • Oregon's Rainforest Reserve, Directed by Brady Holden and Ryan Gallagher (Oregon)
  • Pool Service Announcement, Directed by Dean Dickinson (Oregon)
  • The Bee Farmers, Directed by Steve Utaski (Washington)
  • What God Wants, Directed by Mykhailo Bogdanov (Illinois)


Best Drama Film Award Finalists

  • Anna and Sloane Go to the Beach, Directed by Willa Rydall (California)
  • Bumpy Rhodes, Directed by Patrick Coleman (California)
  • Kaddish, Directed by Razid Season (New York)
  • Myosotis Love, Directed by Charles T LaTourette (Oregon)
  • Reflections, Directed by Vickie Rose Sampson (California)

Best Drama Micro Film Award Finalists

  • Elementary Brilliance, Directed by Leo Wong (United Arab Emirates)
  • Father Daughter, Directed by Sophia Costanzo (California)
  • New Neighbor, Directed by Tess Middlebook (California)
  • O Rage !, Directed by Florent Sabatier (France)
  • The Mother, Directed by Le Huy Anh (Vietnam)


 

Best Editing Award Finalists

  • iListen, Directed by Anne-Marie Symons (California)
  • Muse Over, Directed by William ' Bill ' Connor (Arizona)
  • Projections, Directed by Eli Meir Kaplan (Maryland)
  • Quiet on Set, Directed by Jeanette Buck (Indiana)
  • The Bribe, Directed by Yusif Jafarov (California)

 


Best Ensemble Cast Award Finalists

  • Bloom, Directed by Christopher B. Derrick and William A. Derrick III (California)
  • Fantasy Pony, Directed by Caitlin Carleton (California)
  • In Their Nature, Directed by Vanessa M. H. Powers (California)
  • Incurable, Directed by Michelle Bossy (New York)
  • Me Llamo Jesus (My Name Is Jesus), Directed by Jane Robot (California)

Most Original Concept Award Finalists

  • Aida (In Between), Directed by Christopher W. Graham (Japan)
  • Black Coffee, Directed by Vito Lyles (California)
  • The Crossing Shore, Directed by Nick Powers-Gomez (California)
  • Try Again, Directed by William Green (Washington)
  • You Drive Me Crazy, Directed by Vickie Rose Sampson (California)

 


Best Experimental Film Award Finalists

  • Empty, Directed by Derek Weber (Oregon)
  • Escape, Directed by Julián Garnik (New York)
  • Field Studies: Dark Version, Directed by Brett Astor (Minnesota)
  • Joshua Tree and All of Everything (the flood), Directed by Brad Necyk (Canada)
  • Lo/ve, Directed by Tempest Montgomery (Iowa)


Best Experimental Music Video Award Finalists

  • Come Closer, Directed by Frank Meyer and Maged Mohamed (Germany)
  • Constraint, Directed by Bai Xue (China)
  • Hello World, Directed by Zann Gill (California)
  • Human Killer, Directed by Joe Mischo (California)
  • The Room Between Her And Her, Directed by Yujie Cao (United Kingdom)

Best Fantasy Film Award Finalists - Video Link

  • Eat Your Heart Out, Directed by Abby Pierce (Illinois)
  • Lacrimosa, Directed by Tanja Mairitsch (Austria)
  • Lourdes' Choice, Directed by José Luis Anaya (Mexico)
  • Lumeria, Directed by Kristen Jensen (Utah)
  • The Gift, Directed by Jacintha Charles (California)

Best International Director Award Finalists - Video Link

  • Appetite, Directed by Xuemeng Li and Katrin Larissa Kasper (United Kingdom)
  • Entambado, Directed by Humberto Flores (Mexico)
  • Grandpa Vasili, Directed by James Prineas (Greece)
  • Manasanamaha, Directed by Deepak reddy (India)
  • Mind Over Matter, Directed by Paul Cheung (United Kingdom)

Best International Film Award Finalists - Video Link
  • Balancer, Directed by Takumi Saitoh (Japan)
  • For the Best, Directed by Madeline Wahl (Canada)
  • No Refunds, Directed by Chezdan Mills (United Kingdom)
  • Sycamore, Directed by Mehmet Tığlı (Turkey)
  • The Body, Directed by Adam Weber (Australia)

Best Music Video Award Finalists
  • Carry Me, Directed by Shawn Spitler (Ohio)
  • Devotchka "Done With Those Days" Music Video, Directed by Marcin Biegunajtys and Nick Urata (Colorado)
  • Highland Home, Directed by Dan Schaefer (Oregon)
  • The Olympic Ass Kickin' Team "Had Me At Get Lost", Directed by Steve Boyle (North Carolina)
  • Wasted, Directed by Denys Shchukin (Ukraine)

 

Best Relationship Drama Award Finalists

  • August, Directed by Anchitta Noowong (Oregon)
  • Go Ahead, Grab Time by the Throat, Directed by Abby Pierce and Clare Cooney (New York)
  • Good Bi Kiss, Directed by Chris Phillips (California)
  • Like Holy Wine, Directed by Leonora Pitts (California)
  • Lost & Found, Directed by Adam DeCarlo (New York)
Best Science Fiction Film Award Finalists
  • Beyond the Eyes, Directed by Shelly Russell (California)
  • Carnival, Directed by Lia Wang (California)
  • Raze of the Cyborg, Directed by Young-H. Lee (Taiwan)
  • She Decided Not To Remember, Directed by Ozan Boz (Canada)
  • The Last Oak, Directed by Annabel Vine (United Kingdom)

 

Best Oregon Film Award Finalists

  • August, Directed by Anchitta Noowong (Oregon)
  • Esperanza's Turn, Directed by Melissa Gregory Rue (Oregon)
  • How Speaking About Suicide Can Save Lives, Directed by Marissa Dingman (Oregon)
  • Macie's Parade, Directed by Cooper Fitch (Oregon)
  • Mirror, Directed by Faranak Sahafian (Oregon)


Best Washington Film Award Finalists

  • PrePAWsterous, Directed by Jessica Gallaher (Washington)
  • The Bee Farmers, Directed by Steve Utaski (Washington)
  • The Last Hipster in Seattle, Directed by Ela Furat (Washington)
  • Try Again, Directed by William Green (Washington)
  • Untold, Directed by Justin Bursch (Washington/California)


Best Comedy Screenplay Award Finalists
  • A Vegan Love Story, Written by Desmond Ngai (Canada)
  • Guest Teacher, Written by Denai Brower (California)
  • Henching, Written by Jason Lor (California)
  • The Script Whisperer (Romantic Comedy Television Pilot), Written by Jonathan Yates (Maryland)
  • Unsweetened, Written by Jake Boyd (New York/Alabama)

Best Comedy Teleplay Award Finalists
  • 2nd Rate Fairy, Written by Tony Ferrendelli and Roger Rittenhouse (California)
  • Browny Points, Written by Manahar Kumar (Georgia)
  • Good Lord, Written by Matthew Neff (Missouri)
  • Gully & Finch, Written by Tonia Kempler, Tony Ferrendelli, Tonia Kempler and Al Finocchio (New York)
  • Sight Singing, Written by Matthew Neff (Missouri)

Best Dark Comedy Teleplay Award Finalists
  • Doorbell, Written by Christopher Carter Sanderson (New York)
  • God's Bananas, Written by Richie Davis (Oklahoma)
  • Nemesis, Written by J.R. Angelella (Maryland)
  • Superbug, Written by Gio Forlenza (New York)
  • The Steward, Written By Mark Gunnion (Oregon)

Best Dark Drama Screenplay Award Finalists
  • Dire Consequences, Written by Joseph Leone (Arizona)
  • Last Meal (Thriller Television Pilot), Written by Jonathan Yates (Maryland)
  • Love Me or Die, Written by Elizabeth Findley (Idaho)
  • Quandary, Written by Josue Berganza (Texas)
  • The Camera, Written by Steve Sasaki (California)

Best Drama Screenplay Award Finalists
  • Cycle Black, Written by Tony Roberson Jr (Florida)
  • Due Diligence, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  • Eight and Sand, Written by Andrew Kenneth Gay (Oregon)
  • People in A Box, Written by M.r. Fitzgerald (Minnesota)
  • The Gardener, Written by Kristin Holodak (Massachusetts)


Best Horror Screenplay Award Finalists
  • Bystanders, Written by Jamie Alvey (Kentucky)
  • Howdy, Neighbor!, Written by Sarah E. Taylor (New York)
  • Lucy, Written by Tonia Kempler (New York)
  • The Boneyard, Written by M.r. Fitzgerald (Minnesota)
  • Vacation Everlasting, Written by Darrell C Bishop (Oklahoma)

Best International Screenplay Award Finalists
  • Fed Up, Written by Arteta Stephane (France)
  • Lenny, Written by Roy Zafrani (Israel)
  • Odor, Written by Anthony Osarfo (Ghana)
  • Uncomfortably Numb, Written by Pauly Craufurd (Australia)
  • Warren and the Wheelie Bins, Written by Euan Mitchell (Australia)

Best Romantic Comedy Screenplay Award Finalists
  • Cheapskate Cadence, Written by Dan Paz (Washington)
  • Measuring Time, Written by Daniel Appleby (Minnesota)
  • Palmistry, Written by Ashley Quach (California)
  • Seoul Train With Blonde Cornelius, Written by Jonathan Yates (Maryland)
  • Vinegar to Honey, Written by Jay Pennington (Texas)

Best Romantic Drama Screenplay Award Finalists
  • In Your Arms Tonight (Script), Written by Jonathan Gonzales (Texas)
  • Love in the Time of Corona, Written by Tonia Kempler (New York)

Best Science Fiction Screenplay Award Finalists
  • Madison's Magic Hour, Written by Kate Dandel (Washington)
  • ZAP!, Written by Philip C. Sedgwick (Arizona)

Best Teleplay Award Finalists
  • Kill, Marry, Screw, Written by Jamin Keene (Washington, D.C.)
  • Prodigium University, Written by Daniel Garcia and Lydia Davis (Texas)
  • Scarey Tales -- Revenge Of The Pumpkin King, Written by Matthew Neff (Missouri)
  • The Legend of Elumndor, Written by J Thomas Mayfield (California)
  • Tourist Trap, Written by Gio Forlenza (New York)
Mikel Fair

Mikel Fair

From 1999-2015 I worked on location in the television and film industry as a location sound mixer, production manager and field producer. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Today, I am the Director of Film Festival Circuit LLC, a US based company that manages international film festival events in Texas and Oregon. Our team is passionate about showcasing new independent films, videos, series episodes, screenplays and teleplays of all genres.

Are you new to the Film Festival submission process?

Film Festival Circuit events have reviewed over 5,000+ submissions since 2008. Our judges see issues repeated daily that weaken the presentation of films, videos and screenplays during the evaluation process. The Film Festival Submitter’s Handbook was written to help filmmakers and screenwriters build a successful strategy and avoid common costly mistakes when submitting to Film Festivals.

Download Now!
$9.99 USD