Texas Short Film Festival Spring 2022

By Mikel Fair

This page is dedicated to the films, videos and screenplays on the Film Festival Circuit that have been selected for the Texas Short Film Festival Spring 2022 competition.

Live screening event date: March 17-19, 2022

Location: Slab Cinema Arthouse at Blue Star Theater, 134 Blue Star, San Antonio, Texas 78204.

Submission Categories include:

Action, Animation, Comedy, Dark Comedy, Drama, Dark Drama, Documentary, Experimental, Relationship Drama, Fantasy, Horror, Horror Comedy, Mockumentary, Music Videos, Romantic Comedy and Science Fiction.

Please check out our FilmFreeway waiver code list and save 20% on future film festival submissions.

 

New call-to-action

 

Connect With Texas Short Film Festival On Social Media

 

Texas Short Film Festival Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

Spring 2022 Award Winners

 

Best Acting Performance Award Winner

  • Trey Guinn in "Billy" Directed by Jack Saxon

 

Best Action Film Award Winner

  • The Forerunner , Directed by Tatiana Samano

 

Best Animated Film Award Winner

  • SUPER VACCINE VATO, Directed by Lalo Alcaraz

 

Best Comedy Feature Screenplay Award Winner

  • Eleanor of Ellendale of Earth, Written by Hunter Ridgway

 

Best Comedy Film Award Winner

  • Adam, Directed by Martin Balaguer (New York)

 

Best Comedy Micro Film Award Winner

  • Sweat Of His Cow, Directed by John Stuart Wildman, Alan Smithee (Texas)

 

Best Comedy Series Episode Award Finalist

  • My Wonderful F#cking Life, Directed by Tré Manchester

 

Best Comedy Short Screenplay Award Winner

  • The Impersonators, Written by Mark Spurlock

 

Best Dark Comedy Feature Screenplay

  • The Change, Written by Bridget Addison

 

Best Dark Comedy Film Award Finalist

  • SQUISH, Directed by Xavier SERON

 

Best Dark Comedy Micro Film Award Finalist

  • The Applicant, Directed by Benjamin L Brown

 

Best Dark Comedy Short Screenplay Award Winner

  • Breath of Fresh Air, Written by Suzanne Roberta Friedman

 

Best Dark Drama Film Award Winner

  • Blocked, Directed by Sara Caldwell, Walter Gorey

 

Best Director Award Winner

  • Clarence Cuts Loose, Directed by Jimmy Cork, Tyler Silbey

 

Best Documentary Film Award Winner

  • Desert Apocalypse, Directed by Justin McAffee

 

Best Documentary Micro Film Award Winner

  • Love Letter to Vegas, Directed by Ramiro Zamora Cabrera

 

Best Drama Film Award Winner

  • Two Pigeons , Directed by Mohammad Tawfq Layeq (Texas / Afghanistan)

 

Best Drama Micro Film Award Winner

  • Ciao, Isabella, Directed by Ricardo Ramos

 

Best Experimental Film Award Winner

  • Bygone, Directed by Mickey Tetrov

 

Best Experimental Micro Film Award Winner

  • Look Again, Directed by Katia Houde

 

Best Fantasy Film Award Winner

  • Undiscovere'd Country, Directed by Christin Call, Madeleine Gregor

 

Best Horror Comedy Film Award Winner

  • TIMBER, Directed by Jared Tipton

 

Best Horror Comedy Screenplay Award Winner

  • Hard As It Gets, Written by Darren Haskins

 

Best Horror Film Award Winner

  • Gravē, Directed by Cole Durham

 

Best International Film Award Winner

  • Signals Intelligence, Directed by Nigel Gould-Davies

 

Best Mockumentary Film Award Winner

  • Primm Productions Presents: Left Nut , Directed by Shane McDonald

 

Best Music Video Award Winner

  • American Fangs - We Stand Apart, Directed by Brooks Cruzen (Texas)

 

Best Relationship Drama Award Winner

  • Limelight, Directed by David Martin Dawson

 

Best Romantic Comedy Feature Screenplay Award Winner

  • Comeback in Vienna , Written by Marc Baron, Richard Wolf

 

Best Romantic Comedy Film Award Winner

  • Quakeproofing, Directed by David Towne

 

Best Romantic Comedy Short Screenplay Award Winner

  • Chance, Written by Bob Eckard

 

Best Science Fiction Film Award Winner

  • "Isolation, Directed by Matthew Badea"

 

Best Teleplay Award Winner

  • Checked Out, Written by Andrew Ortiz

 

Most Original Concept Award Winner

  • The Night Clubbers, Directed by Matthew James Thomas

 

Texas Short Film Festival White Laurel Merch

 

Texas Short Film Festival Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

Spring 2022 Award Finalists

Each of these films and screenplays rated in the top 30% of all submissions and have been named official selections by the judges. All films that are official selections will screen live at the event regardless of award nomination status. The following is a list of award finalists for Texas Short Film Festival Spring 2022.

 

Best Acting Performance Award Finalists

  • Trey Guinn in "Billy" Directed by Jack Saxon (Texas)
  • Eddie Nasan in "Or, The Whale" Directed by Mark Kiefer (Massachusetts)
  • Leela Tikadar in "My Home" Directed by Bilal Mudassar Khan (United Kingdom)

 

Best Action Film Award Winner

  • The Forerunner, Directed by Tatiana Samano (United States)

 

Best Animated Film Award Finalists

  • Grammarly, Directed by Jacob Quanbeck (United States)
  • Super Vaccine Vato, Directed by Lalo Alcaraz (California)

 

Best Comedy Screenplay Award Finalists

  • Dial It Back, Written by Erin Elizabeth Keefer (Florida)
  • Eleanor of Ellendale of Earth, Written by Hunter Ridgway (United States)
  • Ghost Town, NM, Written by Lynn H. Elliott (United States)
  • Matthew The Angry Elf, Written by David Gray (United States)
  • No One Will Know Me, Written by Devin Dugan (United States)

 

Best Comedy Film Award Finalists

  • A Stand for Damaged Fame, Directed by Kent J Arceneaux and David Luck (United States)
  • Adam, Directed by Martin Balaguer (New York)
  • Positive, Directed by Angel A. Janer (Puerto Rico)
  • The 20-Year-Old Virgin, Directed by Jalen Coleman (California)
  • The Gate, Directed by Philip Cooney (Texas)

 

Best Comedy Micro Film Award Finalists

  • Laws of the Can, Directed by Aydan Fabian (New York)
  • Paint Buddies, Directed by Courtney Enea (California)
  • Sweat Of His Cow, Directed by John Stuart Wildman, Alan Smithee (Texas)
  • Unsolicited, Directed by Kris Langford (Canada)
  • Yes, Who, I Love You Too, Directed by Chuck Marra, Megan Foley (California)

 

Best Comedy Series Episode Award Finalists

  • Freddy, The Handyman, Directed by Ron Basci (New York)
  • Gospel of Sam (Episode 1), Directed by Alex Geffrey (Washington)
  • Leia, Directed by Cassam Chenaï Khourban (France)
  • My Wonderful F#cking Life, Directed by Tré Manchester (Illinois)
  • Ranger Wars: "Pilot: The Perfect Swirl", Directed by Xenia de Cazotte (Georgia)

 

Best Comedy Short Screenplay Award Winner

  • The Impersonators, Written by Mark Spurlock (United States)

 

Best Dark Comedy Screenplay Award Finalists

  • Oscar's Group Home, Written by isaac Ballesteros Barba (Arizona)
  • The Change, Written by Bridget Addison (Illinois)
  • The Real, Actual End of the World, Written by Michael Andrew Blomquist (California)

 

Dark Comedy Film Award Finalists

  • Clown, Directed by Joe Bor (United Kingdom)
  • I Just Wanna Go Home, Directed by Daniel Tucker (Texas)
  • Monster In A Box, Directed by Noah Weisel (California)
  • Squish, Directed by Xavier Seron (Belgium)
  • The New Size of Your Coworkers, Directed by Kevin Bible (United States)

 

Best Dark Comedy Micro Film Award Finalists

  • Crazy Mel's Auto Emporium, Directed by Kevin Maher (New York, Australia)
  • Suicide Assistance Hotline, Directed by Jacob Quanbeck (United States)
  • The Applicant, Directed by Benjamin L Brown (California)

 

Best Dark Comedy Short Screenplay Award Winner

  • Breath of Fresh Air, Written by Suzanne Friedman (United States)

 

Best Dark Drama Film Award Finalists

  • Above The Horizon, Directed by Russell Conley (New York)
  • Blocked, Directed by Sara Caldwell, Walter Gorey (United States)
  • Dead Right There (DRT), Directed by Steven J Sabell (Colorado)
  • Deep Encounters, Directed by Maxime Laurin (Canada)
  • Mislead, Directed by Steve Perkins (Oregon)

 

Best Director Award Finalists

  • Clarence Cuts Loose, Directed by Jimmy Cork, Tyler Silbey (Florida)
  • Timber, Directed by Jared Tipton (California)
  • Signals Intelligence, Directed by Nigel Gould-Davies (United Kingdom)

 

Best Documentary Film Award Finalists

  • Caged with Great White Sharks, Directed by Charles Blane Henderson (Illinois)
  • Desert Apocalypse, Directed by Justin McAffee (Nevada)
  • Hello Sunshine, Directed by Joe Quint (Texas)
  • Just a Broadway Baby: Mary Ellen Ashley, Directed by Patrick A Riviere (Massachusetts)
  • The Final Approach Living the Dream, Directed by Charles Blane Henderson (Illinois)

 

Best Documentary Micro Film Award Finalists

  • A Few Feet Away, Directed by Matthew Taylor (Texas)
  • El Oso Loco, Directed by Matthew Taylor (Texas)
  • Flying with Mantas Socorro Islands, Directed by Charles Blane Henderson (Illinois)
  • Love Letter to Vegas, Directed by Ramiro Zamora Cabrera (Nevada)
  • The Magic of Socorro, Directed by Charles Blane Henderson (Illinois)

 

Best Drama Film Award Finalists

  • Faces, Directed by Rafael Elorza (Texas)
  • Finding Wilson, Directed by Emily M. Smith (United Kingdom)
  • Glitter Gulch, Directed by Adrianna Bell (Nevada)
  • The Starbucks Affair, Directed by Brandon Michael Herrera (Texas)
  • Two Pigeons , Directed by Mohammad Tawfq Layeq (Texas / Afghanistan)

 

Best Drama Micro Film Award Finalists

  • Ciao, Isabella, Directed by Ricardo Ramos (United States)
  • Shaded Passions:Real Life, Directed by Rodney Pearson (Arizona)
  • Superman, Directed by Jiaqi Xia (China)

 

Best Experimental Film Award Finalists

  • Bygone, Directed by Mickey Tetrov (Spain)
  • Masks, Directed by Samm Azen (California)
  • The Coronation, Directed by Emily Penick (Florida, New Jersey)

 

Best Experimental Micro Film Award Finalists

  • In Your Dreams, Directed by Tora Woloshin (United States)
  • Look Again, Directed by Katia Houde (Canada)
  • Reverie, Directed by Caitlin Gray (Georgia)
  • The Chain, Directed by Will Martinko (United States)

 

Best Fantasy Film Award Finalists

  • Coming Home , Directed by Tatiana Samano (California)
  • The Hunt for Craggy Maw, Directed by Jacob Saenger (United States)
  • The Star-maker, Directed by Matthias Falvai (Canada)
  • Undiscovere'd Country, Directed by Christin Call, Madeleine Gregor (United States)

 

Best Horror Comedy Film Award Finalists

  • Scary Good Deals, Directed by Matt Provenzano (United States)
  • The Snail, Directed by David Charles Bird (California)
  • Timber, Directed by Jared Tipton (California)
  • Treats, Directed by Graham Bowlin (United States)
  • Zoomies, Directed by Hammond Lake (Louisiana)

 

Best Horror Comedy Screenplay Award Winner

  • Hard As It Gets, Written by Darren Haskins (United States)

 

Best Horror Film Award Finalists

  • Chateau Sauvignon: terroir, Directed by D.M. Night Maire (New York)
  • Cute, Directed by Miu Nakata (Texas)
  • Gravē, Directed by Cole Durham (Texas)
  • In Your Dreams, Directed by Tora Woloshin (California)

 

Best International Film Award Finalists

  • Common Dwelling, Directed by Nicholas Butler (Canada)
  • Giraffe, Directed by Dan Nicholls (Canada)
  • Good Morning Stonus, Directed by Christian Nicolson (New Zealand)
  • Signals Intelligence, Directed by Nigel Gould-Davies (United Kingdom)
  • Where's the money...?, Directed by Oliver Berger (Switzerland)

 

Best Mockumentary Film Award Finalists

  • Chet's Final Project, Directed by Nick Criscitello (New York)
  • Hair Hookers - Underground Documentary , Directed by Jacob Parnell (Australia)
  • Primm Productions Presents: Left Nut , Directed by Shane McDonald (Massachusetts)
  • The First Jewish Surfer, Directed by Brett Maline (California)
  • The Pastor's Son, Directed by Liam Connaughton (California)

 

Most Original Concept Award Finalists

  • Flip Mode, Directed by Michael Patrick Gilkison (California)
  • The Night Clubbers, Directed by Matthew James Thomas (New York)
  • Vi Von, Directed by Boris Muzychuk (California)

 

Best Music Video Award Finalists

  • A Meditation on American Silence, Directed by MSeven Laracuente (New York)
  • American Fangs - We Stand Apart, Directed by Brooks Cruzen (Texas)
  • DDD, Directed by Eric Unusual (Texas)
  • SF Veggies, Directed by Kayla Banda, Christopher Reed (Oregon)
  • Kristi Stafford "Trophy Wife" Directed by Marietta R. K. Wilk (Chicago)

 

Best Relationship Film Award Finalists

  • Condo at El Dorado, Directed by James Hunter (United States)
  • Just a Man and a Woman, Directed by Oscar Torre (California)
  • Limelight, Directed by David Martin Dawson (Isle of Man)
  • Relationship Killers, Directed by Noah A. Waters III (California)
  • Young Love In a Dirty Place, Directed by Reinis Spaile (Latvia)

 

Best Romantic Comedy Screenplay Award Finalists

  • Chelsea and Charles, Written by David Gray (United States)
  • Comeback in Vienna , Written by Marc Baron, Richard Wolf (New York)
  • Tarek, Written by Aria Khawari (United States)
  • Together Again, Written by Emmett Loverde, Larry Maraviglia (United States)
  • What Goes Around,,,, Written by D.G. Stern (Florida)

 

Best Romantic Comedy Film Award Finalists

  • I Got a Thing for Blondes, Directed by Aaron Donahue (Georgia)
  • MarriageFit, Directed by Rob DiNinni, Jeffrey Palmer (Massachusetts)
  • Quakeproofing, Directed by David Towne (California)
  • Spoken Word Coffee Date, Directed by Kara Addington (California)
  • Sum of Your Luv, Directed by Deena M. Morgan (California)

 

Best Romantic Comedy Short Screenplay Award Winner

  • Chance, Written by Bob Eckhard (United Kingdom)

 

Best Science Fiction Film Award Finalists

  • Eraser, Directed by Scott John Convery (Texas)
  • Isolation, Directed by Matthew Badea (Ohio)

 

Best Teleplay Award Finalists

  • 11 Blocks To Go, Written by Jack Utrata, Ashley Alexander (New York)
  • Checked Out, Written by Andrew Ortiz (Pennsylvania )
  • Not Hot, Written by Samantha Mannis (California)
  • Now Serving, Written by Andrew Ortiz (Pennsylvania )
  • The Book Store, Written by Mark R Spurlock (United States)

 

 

Texas Short Film Festival Black Laurel Merch

 

Spring 2022 Official Selections

  • 2nd Date, Written by Jaik Andino (Illinois)
  • 60-WATT, Directed by David Carey (Minnesota)
  • A Sunny Desperation, Directed by Emily Tope (Minnesota)
  • Anonymous Psychos, Directed by Anaëlle Morf (Switzerland)
  • Antisera, Directed by Marc Cleary (United States)
  • Big Johnny: Film Critic, Directed by Paddy Cotter (Pennsylvania, Maine)
  • Bigfoot! , Directed by Jason F Iannarino (Ohio)
  • Bran Bran! Cereal Commercial, Directed by John A Giaccone (Washington)
  • Breathe, Directed by Lizette Hunter and Angel Contreras (Nevada)
  • Broke Bond, Directed by Tim Allan (Washington D.C)
  • Bronicorn, Directed by Pete D'Alessandro (California)
  • Caleb and the Perfect Order of Things, Directed by Tyson Hunsaker (United States)
  • Can't Drink the Kool-Aid, Directed by Sam Benson Smith (United States)
  • Come Find Me, Directed by Nela Wagman (United States)
  • Defenseless, Directed by Javier Augusto Nunez (California)
  • Diviner 3000, Directed by Dave Penner (California)
  • Don't Let Go, Directed by Mel Orpen (California)
  • Elephants & Donkeys, Directed by David J. Green (New York)
  • Farewell Mr. Baker, Directed by Kathryn Schott (California)
  • Friday Night, Written by Dan Elijah Rudin (California)
  • Garbage Island (Trash Beneath My Feet), Directed by Damon Cirulli (United States)
  • Harpoon, Directed by Yuri Yarushnikov (Russia)
  • How Not To Get Away With Murder, Directed by Tom Walsh (New York)
  • I Hate the Smart Art Club!, Written by Hunter Ridgway (United States)
  • Just Another Day In Reno, Directed by Nicolas Mario Bullentini (Nevada)
  • Knock Knock, Directed by Cole Blackamore (California)
  • Love Stain, Directed by Alex Reinhard (Pennsylvania )
  • Lucky Undies, Directed by Sam Silverstein (California)
  • Milkweed Manor 2, Written by Alexia Kosmider, Marianne Messina (Rhode Island)
  • Mister Fantastic - Ep 4 "The Audition", Directed by Patrick Saad (Canada)
  • Once Beautiful Woman, Directed by Frankie Guerrero, Jr. (United States)
  • Phantom Pain, Directed by Henry James (California)
  • Pulling the Plug on Mom, Directed by April Yanko (United States)
  • Rocks & Salt - Kentucky Straight Blues, Directed by Vitaliy Strokous (California)
  • Same Same But Before, Written by Craig Brown (United Kingdom)
  • Shade Guzzling , Directed by Ulrike Korbach (Germany)
  • Shelter, Written by Janna Jones (Arizona)
  • Tangerine Labyrinth, Directed by Samwell Freesun (Maine)
  • The First Jewish Surfer, Directed by Brett Maline (California)
  • The Investigators, Directed by Teddy Pryor (Massachusetts)
  • The Last of Ian Campbell, Directed by Courtney Deelen (Canada)
  • The Legend of Chubby Kuku, Directed by Jerry Sommer (United States)
  • The Partisan, Directed by Walter Haussner (United States)
  • The Virus, Directed by Lorinda Hawkins Smith (California)
  • Thee Who Hesitates..., Directed by Kelly Perine (California)
  • What Happened When Spunky Met Egotesticle, Written by Marietta R. K. Wilk (Illinois)
  • What's in the Woods?, Directed by Michel Dominguez Beddome (New York)
  • Zamboni, Directed by Jon Lazar (New York)

 

Texas Short Film Festival Film Festival Award Certificates (Winners & Finalists) Logo, Laurels & Event Photos - Link To Google Drive -

 

Check Out The Film Festival Submitter's Handbook

This event was hosted by Mikel Fair, Film Festival Director and author of the Film Festival Submitter’s Handbook and presented by Film Festival Circuit, LLC.

 

Film Festivla Submitter's Handbook ebook and AudioBook

 

Check out our partner event! Oregon Short Film Festival

New call-to-action

 

Mikel Fair

Mikel Fair

From 1999-2015 I worked on location in the television and film industry as a location sound mixer, production manager and field producer. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Today, I am the Director of Film Festival Circuit LLC, a US based company that manages international film festival events in Texas and Oregon. Our team is passionate about showcasing new independent films, videos, series episodes, screenplays and teleplays of all genres.

Are you new to the Film Festival submission process?

Film Festival Circuit events have reviewed over 5,000+ submissions since 2008. Our judges see issues repeated daily that weaken the presentation of films, videos and screenplays during the evaluation process. The Film Festival Submitter’s Handbook was written to help filmmakers and screenwriters build a successful strategy and avoid common costly mistakes when submitting to Film Festivals.

Download Now!
$9.99 USD