The Atlanta Comedy Film Festival Fall 2019

AtlantaCFF-2019W-Laurel

The Atlanta Comedy Film Festival Fall 2019 is coming soon!

The  Atlanta Comedy Film Festival Fall 2019  event will take place December 8, 2019 in Atlanta.  65 Short  Films from 30+ US States and 20+ countries will screen for one day  at the Wild Heaven West End Brewery and Gardens. Tickets for this event are available on Eventbrite. Any dollar amount that you spend on your tickets helps to support the venue rental fees for this event. Your purchase also gives international and Georgia based filmmakers an opportunity to screen the newest Independent Comedy Films on the Film Festival Circuit for the Atlanta Audience. Most of these films have never screened in the state of Georgia. Please join us for this Comedy Film experience. Connect with us on Facebook, Instagram or Twitter and please use #AtlantaComedyFilmFestival in your social media posts related to this event.

New call-to-action

Official Film Selections

  1. A Devil In God's Country, Directed by Gary Turner Ivey (Georgia)
  2. Apna Apna Andaz, Directed by Avishkar Bharadwaj (India)
  3. Artísta Obscura, Directed by Rhyan Schwartz (California)
  4. Best Friends, Directed by Jeff Leaf (Montana)
  5. Booked It, Directed by Carly Glenn and Mari Kempes (Illinois)
  6. Catch Of The Day, Directed by Haley Hustus (Georgia)
  7. Cheerios, Directed by James Johnson (Georgia)
  8. Coffee! You can sleep when you're dead!, Directed by Avery Miritello (New York)
  9. Company Man, Directed by Spencer Shiffman
  10. Cosmic Clash, Directed by Derek Walker (Georgia)
  11. Crossed, Directed by Indianna Bell and Josiah Allen (Australia)
  12. Cucumber, Directed by Joseph Yates (Georgia)
  13. Enjoy?, Directed by Dave Meyers (Illinois)
  14. FaceDate Commercial, Directed by Mary Corigliano (New York)
  15. First Time, Directed by Shu Gao (New York)
  16. Friend Hunter, Directed by Brent Crable (Texas)
  17. G Spotters, Directed by Rob Alicea (New York)
  18. Genericamente, Directed by Giulio Neglia (Italy)
  19. Heaven-Cam, Directed by Wes deHart (Oklahoma)
  20. Henchman, Directed by Mike Roe (Illinois)
  21. I Am Evelyn Rose, Directed by Becca Flinn-White (California)
  22. Indecent Interrogation, Directed by Blake Studwell (Georgia)
  23. Invitation, Directed by Chad Hill (Louisiana)
  24. Jack Pop Productions Presents: Animation Shorts!, Directed by Jack Thomas (Georgia)
  25. Jury Duty, Directed by Kyle Bethea (Illinois)
  26. Killer Friends, Directed by Peter Calvin (Texas)
  27. Lamp, Directed by Nick Pletcher, Dan Reinert, and David Akridge (Georgia)
  28. Left To Your Own Devices Short, Directed by Tess Tregellas (North Carolina)
  29. Lizard King, Directed by Meredith Mansfield (Florida)
  30. Location Scouts, Directed by Christiaan and Connor Van Vuuren (Australia)
  31. Making A Killing, Directed by James Debenham (United Kingdom)
  32. Martin The Sea Turtle, Directed by Molly Clark (Georgia)
  33. Micah Makes a Movie | Episode 2, Directed by Mikayla Baiocchi (California)
  34. Millennial Success Stories: Fe-Male CEO, Directed by Rachel Annette Helson (New York)
  35. Neander Valley, Directed by Shug Cvitanic (California)
  36. No Dayz Off, Directed by Peter Calvin (Texas)
  37. Quiet Carriage, Directed by Ben S. Hyland (United Kingdom)
  38. Rhonda Mitchell M.D. Season 2 Episode 1, Directed by Jowanda Durham (New York)
  39. Rob Is Terminal, Directed by Ryan Bennett and Jonathan V. Mariano (North Carolina)
  40. Rubbish Robbers, Directed by Anders Teig (Norway)
  41. Sad Man's Club, Directed by Chris Alan Evans (Louisiana)
  42. Six Day Back, Directed by Scott Cierski (Washington)
  43. Sleep Tight, Directed by Lewis Taylor (United Kingdom)
  44. Steve, Directed by Jason Hightower (New York)
  45. Swingers, Directed by Jeff Leaf (California)
  46. Swiped, Directed by Derek Evans (Georgia)
  47. The Baker Brothers, Directed by Anthony Codispoti (Ohio)
  48. The Camera Loves Kaila, Directed by Michael Lindsey (Georgia)
  49. The Case of the Blue Lion Monkey Thing, Directed by Jack Thomas (Georgia)
  50. The Cell Phone Block Tango, Directed by Tess Tregellas (North Carolina)
  51. The Chart, Directed by Kimberley Hellem (New York)
  52. The Full Moon, Directed by Mac Cushing (Tennessee)
  53. The Hole Truth, Directed by Russell Friedenberg (Idaho)
  54. The Matriarchy, Directed by Christen R. Carter (California)
  55. The Transaction, Directed by Matthieu Vinel (France)
  56. Therapist, Directed by Meredith Cheesbrough and Chris Clifford (Canada)
  57. They Won't Last, Directed by Portlynn Tagavi (California)
  58. Undie Run, Directed by Kaitlyn Fae (California)
  59. Vampire in Atlanta, Directed by James Johnson (Georgia)
  60. Veritaphobia, Directed by John Patrick Hayden (New York)
  61. We Should Hang Out More, Directed by Marquelle "Kelley" Young and Kelly Dawkins (Georgia)
  62. Whatever it takes, Directed by Pierre Amstutz Roch (France)
  63. Women Of Valley Forge, Directed by Molly Clark (Pennsylvania)
  64. Woof, Directed by Nathan Chang (New York)
  65. Yard Work, Directed by Justin Malone (Tennessee)

Official Screenplay Selections

  1. A Billion Parts Per Million, Directed by Marco Ruggio (California)
  2. A Bridal Tail, Directed by Mark Jay Rosen (Washington)
  3. Bad Rap, Directed by Betsy Green (Florida)
  4. Baited, Directed by Daniel Fishbayn (Canada)
  5. Balthazar & Snirt, Directed by Jim McCullough (Missouri)
  6. Band Geeks, Directed by Bill Baber (California)
  7. Bonspiel, Directed by Allyson Simon (New York)
  8. Catch Anything?, Directed by John Kearns (New York)
  9. Cooter Brown, Directed by Tony Warner (California)
  10. Crystal Clear, Directed by Emil Faithe (Arizona)
  11. Deadsitting, Directed by Gabriel Meyers
  12. Delancey & Essex, Directed by Aileen E Quigley (Tennessee)
  13. How to Be (Dys)Functional After Divorce, Directed by Erin Keefer Reich (Florida)
  14. I Just Can't Handle It, Directed by Gibbous EDGE Film Group (California)
  15. Jim's Not Dead, Directed by Carolee Caffrey (California)
  16. King Elizabeth, Directed by Joe Cline and Eric Martin (Georgia/California)
  17. Last Womb On Earth, Directed by Nancy Safavi (Washington, D.C.)
  18. Leon and Sybil E., Directed by David Kosh (New York)
  19. Lonely meets Lover, Directed by Xiao Tarr (Texas)
  20. Love Virtually, Directed by Matthew Papadopoulos (Australia)
  21. Maiden Voyage, Directed by Emil Faithe and Allen Patterson (Arizona)
  22. Man Enough, Directed by Jack Dusi and Mike Baez (California)
  23. Midas Mike., Directed by JC Lynch (Ireland)
  24. Mr. USA, Directed by Walker Barnes and Kemma Filby
  25. Oh, my Leo!, Directed by Jeff Naparstek
  26. Over The Counter, Directed by Emil Faithe (Arizona)
  27. Paradise Unbecoming, Directed by Jim Norman (Florida)
  28. Pen & Pencil: Next Semester, Directed by Devone Jones (California)
  29. Pick, Directed by Bernhard Riedhammer (Germany)
  30. Re-Interview, Directed by Nancy Safavi (Washington, D.C.)
  31. Riding Aristotle, Directed by Jon Meyers
  32. Single Man, Empty Fridge, Directed by Alvin Ziegler (California)
  33. Sleeptalkers, Directed by Richard Anderson (Connecticut)
  34. SMDH, Directed by Shauna Stanley and Travis Stanley (Georgia)
  35. Smiling Inside, Directed by Thomas Brian Scott (Michigan)
  36. Something Old Something New, Directed by Christina Babinsack (Pennsylvania)
  37. Son of a Sheriff, Directed by Travis Davidson (California)
  38. Southern Sounds, Directed by Darren J. Butler (Alabama)
  39. Taxi Lady, Directed by Laurie Kraus (New York)
  40. The Cemetery Plots, Directed by D. B. Silvis (Florida)
  41. The Fairy Dust Boutique, Directed by Gary Bigelow (Florida)
  42. The Gift Horse, Directed by Gary Bigelow (Florida)
  43. The Mobsters Boss (pilot script), Directed by Dana Maree Olita (California)
  44. The Water King, Directed by Persephone Vandegrift (Oregon)
  45. Three Ladies of Orpington, Directed by Daniel Guyton (Georgia)
  46. Venus, Directed by Andrew Pinon (California)
  47. Versailles, Florida, Directed by Joe Cline and Eric Martin (Georgia/California)
  48. Victory! This is the year!, Directed by Samantha Bringas and Matthew Priestley (New Jersey)
  49. Viral Marketing Event, Directed by Stanley Sievers (New York)
  50. Weekend Warriors, Directed by Brian McDevitt Jr. (California)
  51. Well, Directed by Clint Mahoney (Georgia)

AtlantaCFF-2019W-HubSpot-CTA-Event

 

 

Award Nominations

 

Screenplay Award Nominations:

 

Best Television Episode Screenplay Award Nominations

  • Crystal Clear, Written by Emil Faithe (Arizona)
  • Jim's Not Dead, Written by Carolee Caffrey (California)
  • Over The Counter, Written by Emil Faithe (Arizona)
  • Southern Sounds, Written by Darren J. Butler (Alabama)
  • Son of a Sheriff, Written by Travis Davidson (California)

Best Georgia Screenplay Award Nominations

  • SMDH (Comedic Pilot Episode), Written by Shauna Stanley and Travis Stanley (Georgia)
  • King Elizabeth, Written by Joe Cline and Eric Martin (Georgia/California)
  • Versailles, Florida, Written by Joe Cline and Eric Martin (Georgia/California)
  • Three Ladies of Orpington, Written by Daniel Guyton (Georgia)
  • Well, Written by Clint Mahoney (Georgia)

Best Comedy Feature Length Screenplay Award Nominations

  • How to Be (Dys)Functional After Divorce, Written by Erin Keefer Reich (Florida)
  • Bonspiel, Written by Allyson Simon (New York)
  • Paradise Unbecoming, Written by Jim Norman (Florida)
  • Maiden Voyage, Written by Emil Faithe and Allen Patterson (Arizona)
  • The Gift Horse, Written by Gary Bigelow (Florida)

Best Comedy Short Screenplay Award Nominations

  • Catch Anything?, Written by John Kearns (New York)
  • I Just Can't Handle It, Written by Gibbous EDGE Film Group (California)
  • Lonely meets Lover, Written by Xiao Tarr (Texas)
  • Victory! This is the year!, Written by Samantha Bringas and Matthew Priestley (New Jersey)
  • Weekend Warriors, Written by Brian McDevitt Jr. (California)

Best Feature Length Dark Comedy Screenplay Award Nominations

  • A Billion Parts Per Million, Written by Marco Ruggio (California)
  • Oh, my Leo!, Written by Jeff Naparstek
  • The Cemetery Plots, Written by D. B. Silvis (Florida)
  • Three Ladies of Orpington, Written by Daniel Guyton (Georgia)
  • Well, Written by Clint Mahoney (Georgia)

Best International Screenplay Award Nominations

  • Pick, Written by Bernhard Riedhammer (Germany)
  • Midas Mike., Written by JC Lynch (Ireland)
  • Love Virtually, Written by Matthew Papadopoulos (Australia)
  • Baited, Written by Daniel Fishbayn (Canada)

Best Dark Comedy Short Screenplay Award Nominations

  • Deadsitting, Written by Gabriel Meyers
  • Re-Interview, Written by Nancy Safavi (Washington, D.C.)
  • Single Man, Empty Fridge, Written by Alvin Ziegler (California)
  • Sleeptalkers, Written by Richard Anderson (Connecticut)
  • The Fairy Dust Boutique, Written by Gary Bigelow (Florida)

Best Romantic Comedy Screenplay Award Nominations

  • A Bridal Tail, Written by Mark Jay Rosen (Washington)
  • Leon and Sybil E., Written by David Kosh (New York)
  • Smiling Inside, Written by Thomas Brian Scott (Michigan)
  • Taxi Lady, Written by Laurie Kraus (New York)
  • The Water King, Written by Persephone Vandegrift (Oregon)

Best Short TV Episode Screenplay Award Nominations

  • Balthazar & Snirt, Written by Jim McCullough (Missouri)
  • Band Geeks, Written by Bill Baber (California)
  • Delancey & Essex, Written by Aileen E Quigley (Tennessee)
  • Venus, Written by Andrew Pinon (California)
  • Viral Marketing Event, Written by Stanley Sievers (New York)

 

Film Award Nominations

 

Best Animated Comedy Film Award Nominations

  • Catch Of The Day, Directed by Haley Hustus (Georgia)
  • Cosmic Clash, Directed by Derek Walker (Georgia)
  • Six Day Back, Directed by Scott Cierski (Washington)
  • Jack Pop Productions Presents: Animation Shorts!, Directed by Jack Thomas (Georgia)

Best Cinematography Award Nominations

  • We Should Hang Out More, Directed by Marquelle "Kelley" Young and Kelly Dawkins (Georgia)
  • Invitation, Directed by Chad Hill (Louisiana)
  • The Baker Brothers, Directed by Anthony Codispoti (Ohio)
  • Sad Man's Club, Directed by Chris Alan Evans (Louisiana)
  • No Dayz Off, Directed by Peter Calvin (Texas)

Best Dark Comedy Film Award Nominations

  • Rob Is Terminal, Directed by Ryan Bennett and Jonathan V. Mariano (North Carolina)
  • Friend Hunter, Directed by Brent Crable (Texas)
  • Yard Work, Directed by Justin Malone (Tennessee)
  • Woof, Directed by Nathan Chang (New York)
  • The Hole Truth, Directed by Russell Friedenberg (Idaho)

Best Director Award Nominations

  • They Won't Last, Directed by Portlynn Tagavi (California)
  • First Time, Directed by Shu Gao (New York)
  • Undie Run, Directed by Kaitlyn Fae (California)
  • Coffee! You can sleep when you're dead!, Directed by Avery Miritello (New York)
  • The Matriarchy, Directed by Christen R. Carter (California)

Best Comedy Film Award Nominations

  • Booked It, Directed by Carly Glenn and Mari Kempes (Illinois)
  • I Am Evelyn Rose, Directed by Becca Flinn-White (California)
  • Steve, Directed by Jason Hightower (New York)
  • Henchman, Directed by Mike Roe (Illinois)
  • Killer Friends, Directed by Peter Calvin (Texas)

Best International Comedy Film Award Nominations

  • Making A Killing, Directed by James Debenham (United Kingdom)
  • Genericamente, Directed by Giulio Neglia (Italy)
  • Sleep Tight, Directed by Lewis Taylor (United Kingdom)
  • Rubbish Robbers, Directed by Anders Teig (Norway)
  • Apna Apna Andaz, Directed by Avishkar Bharadwaj (India)

Best International Director Award Nominations

  • Crossed, Directed by Indianna Bell and Josiah Allen (Australia)
  • Location Scouts, Directed by Christiaan and Connor Van Vuuren (Australia)
  • The Transaction, Directed by Matthieu Vinel (France)
  • Quiet Carriage, Directed by Ben S. Hyland (United Kingdom)
  • Whatever it takes, Directed by Pierre Amstutz Roch (France)

Best TV or Web Series Episode Award Nominations

  • G Spotters, Directed by Rob Alicea (New York)
  • Swiped, Directed by Derek Evans (Georgia)
  • Location Scouts, Directed by Christiaan and Connor Van Vuuren (Australia)
  • Micah Makes a Movie | Episode 2, Directed by Mikayla Baiocchi (California)
  • Rhonda Mitchell M.D. Season 2 Episode 1, Directed by Jowanda Durham (New York)

Best Micro Short Comedy Award Nominations

  • Swingers, Directed by Jeff Leaf (California)
  • Vampire in Atlanta, Directed by James Johnson (Georgia)
  • FaceDate Commercial, Directed by Mary Corigliano (New York)
  • Left To Your Own Devices Short, Directed by Tess Tregellas (North Carolina)
  • The Chart, Directed by Kimberley Hellem (New York)

Best Georgia Comedy Film Award Nominations

  • Cucumber, Directed by Joseph Yates (Georgia)
  • A Devil In God's Country, Directed by Gary Turner Ivey (Georgia)
  • The Camera Loves Kaila, Directed by Michael Lindsey (Georgia)
  • Indecent Interrogation, Directed by Blake Studwell (Georgia)
  • Lamp, Directed by Nick Pletcher, Dan Reinert, and David Akridge (Georgia)

Best Mockumentary Film Award Nominations

  • Artísta Obscura, Directed by Rhyan Schwartz (California)
  • Millennial Success Stories: Fe-Male CEO, Directed by Rachel Annette Helson (New York)
  • Enjoy?, Directed by Dave Meyers (Illinois)
  • Women Of Valley Forge, Directed by Molly Clark (Pennsylvania)
  • Martin The Sea Turtle, Directed by Molly Clark (Georgia)

Best Music Video Award Nominations

  • Cheerios, Directed by James Johnson (Georgia)
  • The Cell Phone Block Tango, Directed by Tess Tregellas (North Carolina)

Most Original Concept Award Nominations

  • The Case of the Blue Lion Monkey Thing, Directed by Jack Thomas (Georgia)
  • Heaven-Cam, Directed by Wes deHart (Oklahoma)
  • Lizard King, Directed by Meredith Mansfield (Florida)
  • Neander Valley, Directed by Shug Cvitanic (California)
  • Veritaphobia, Directed by John Patrick Hayden (New York)

 

About the author
Caroline King

Caroline King

1 Comment
    Save 20 percent On FilmFreeway Submissions
    Film Festival Submission Categories And Judging Guides

    Recent Posts

    New call-to-action